Icon
 • بزرگترین و بهترین موزه های ایران
مـــــــــنو
موزه های جهان-موزه جاسوسی واشنگتن موزه های جهان-موزه جاسوسی واشنگتن با مساحتی بالغ بر ۶۳۱۷ مترمربع در قلب واشنگتن قرار گرفتهاست.
موزه های جهان-موزه جاسوسی واشنگتن به نمایش ابزار و تجهیزات جاسوسی اختصاص داده شده است.
اگر بهموزه های جهان-موزه جاسوسی واشنگتن رفتید، چند چیز است که نباید دیدن آن‌ها را از دست بدهید.
یکی از آن‌ها یک ماجراجویی جاسوسی زنده است که شما را نیز به واکنش و همکاری در آن وا می‌دارد، و دیگری اشیایی است که متعلق به بخش «کاملا شیطانی» روش‌های جاسوسی مربوط به بیش از ۵۰ سال شرارت، برگرفته از فیلم‌های «جیمز باند» است.

علاوه‌بر این‌ها موزه های جهان-موزه جاسوسی واشنگتن ر می‌توانید صدها گجت جاسوسی مختلف، ابزارهای تله‌های پنهانی و سلاح‌های مخفی که هرگز نده‌اید را تماشا کنید.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه‌ی زباله هارت فورد مساحت موزه های جهان-موزه‌ی زباله هارت فورد کانکتیکات ۶۰۸ متر مربع بوده و تقریبا بیشتر فضای آن را زباله پر کرده است. بازدیدکنندگان می‌توانند بازدید خود را از «معبد زباله» شروع کرده و سپس از اشیایی که در آن جا به نمایش گذاشته شده‌اند و کلکسیونی از زباله‌ها هستند، دیدن کنند

اگر بخواهیم بیشتر دقیق باشیم باید به آن «مدیریت مواد» بگوییم. در موزه های جهان-موزه‌ی زباله هارت فورد به کسانی که بیشتر کنجکاو هستند اجازه داده می‌شود که از نزدیک بازیافت واقعی را تماشا کنند. چون مرکز بازیافت آن داخل همین مجموعه قرار گرفته است. چه کسی می‌تواند از تماشای موزه های جهان-موزه‌ی زباله هارت فوردی کثیف سرباز زند؟
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکا موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکا در قلب شهر «میدلتون» در ویسکانسین آمریکا قرار دارد.

موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکا انواع سس خردل به نمایش گذاشته شده است و در فهرست موزه‌های عجیب دنیا قرار دارد.

موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکارا «باری لونسون» تاسیس کرده است که معاون سابق دادستان کل ویسکانسین بود. او از سال ۱۹۸۶، زمانی که از شکست تیم محبوب بیس بال خود، «بوستون رد ساکس» در مسابقات جهانی بسیار اندوهگین شد، شروع به جمع‌آوری کلکسیونی از خردل کرد.
او از چند شیشه خردل شروع کرد و اکنون در کلکسیون او بیش از ۵۳۰۰ شیشه خردل، از بیش از ۶۰ کشور جهان وجود دارد که همراه صدها نمونه‌ از آن تاریخچه‌ی استفاده از این ماده را به تصویر کشیده است.
موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکا در ۶ آوریل سال ۱۹۹۲ ابتدا با نام «مانت هوریب» شروع به کار کرد و در سال ۲۰۰۰ به مغازه‌ای بزرگ‌تر که روبروی مغازه‌ی خود بود، نقل مکان کرد و در نهایت در نوامبر سال ۲۰۰۹ به میدلتون آمد و نامش را به «موزه‌ی ملی خردل» تغییر داد.

ورود به موزه های جهان-موزه ملی خردل امریکا رایگان و ساعت کاری آن از ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه سیاه چال-لندن موزه سیاه چال-لندن در قرون وسطا در قاره اروپا ، زمانی بود که مصادف با تاریکی و سلطه کلیسای و حکومت پادشاهی بر زندگی مردم بود.


در این دوران هر کس که به هر شکلی با حکومت ظالمانه کلیسا و اشرافیت حاکم بر جوامع اروپایی مخالفت می کرد به عنوان مرتد به سیاه چال انداخته می شد و تحت شدید ترین انواع شکنجه قرار گرفته و در بسیاری از اوقات به اشکالی بی رحمانه کشته می شدند. در شهر لندن ، پایتخت انگلستان ، موزه ای به نام " سیاه چال لندن" وجود دارد که انواع و اقسام ابزار آلات شکنجه و قتل که در زمان قرون وسطا استفاده می شود در آن به نمایش گذاشته شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بستن همه نظرات
امیررضا
 موزه انا- بلژیک موزه انا- بلژیک که معنای نامش موزه‌ای روی نهر است در شهر آنتورپ در کشور بلژیک قرار گرفته و کار طراحی آن برعهده یک گروه معمار هلندی ساکن روتردام بوده.

در ساخت آن از سنگ‌های ماسه‌ای قرمز رنگ و قطعاتی از شیشه استفاده شده است. 470 هزار قطعه هنری در این موزه نگهداری می‌گردد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
 موزه سان فرانسسیکو-کالیفرنیا موزه سان فرانسسیکو-کالیفرنیا واقع در ایالت کالیفرنیا است.
به جنبه‌های گوناگون طراحی توجه نشان داده شده است و پاره‌ای از این هنرها را به صورت آکادمیک آموزش می‌دهد. برنامه‌های فرهنگی گوناگونی در موزه سان فرانسسیکو-کالیفرنیا برگزار اجرا می‌گردند. همچنین کتابخانه موزه سان فرانسسیکو-کالیفرنیا نیز منابع ارزشمندی در این زمینه رادر اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه نیتروی برزیل موزه نیتروی برزیل یکی از موزه های شاخص کشور برزیل است.
در ساحل شهر نیتروی قرار گرفته است. این بنا 16 متر ارتفاع، 50متر قطر داشته و در سه طبقه ساخته شده است. نمای کلی آن شبیه به یک سفینه فضایی است. معمار آن اسکار نایمیر می‌باشد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان- موزه دریایی اوزاکا ژاپن موزه دریایی ازاکا ژاپن توسط شهردار شهر اوسکا در 14 ژوئیه سال 2000 افتتاح شد. کار بر روی این بنا در تاریخ 1998 شروع شده بود. موزه دریایی ازاکا ژاپن در زمین هموار شده خلیج اوزاکا ساخته شده است و هزینه ای بالغ بر 12 بیلیون ین در بر داشته است.

موزه دریایی ازاکا ژاپن در برابر زلزله، موج و بادهای سهمگین مقاوم یوده و از اصول معماری و عمرانی بسیار بالایی برخوردار است که همین موارد سبب برنده شدن جایزه ویژه سازه در سال 2002 از موسسه مهندسین سازه بریتانیا شد. این موزه منعکس کننده تاریخ دریانوردی ژاپن و بویژه شهر اوزاکا می باشد.
موزه دریایی ازاکا ژاپن دارای گنبدی شیشه‌ای به قطر 70 و ارتفاع 35 متر می‌باشد. طراح آن پل اندرو معمار فرانسوی است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان -موزه پلسی ایتالیا یکی از موزه های معروف اروپا موزه پلسی ایتالیا است .موزه پلسی ایتالیا در مکانی حدفاصل کشور ایتالیا و اتریش قرار گرفته و آثار هنرمند نامی ایتالیایی پلسی را به معرض نمایش قرار داده شده است. طراح آن کارلو کوستا می‌باشد. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه اونتوریو کانادا موزه فرهنگ و تاریخ جهان که در تورنتو قرار گرفته است موزه اونتوریو کانادا نام دارد.
یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های آمریکای شمالی موزه اونتوریو کانادابه شمار می‌آید که سالانه بیش از 1 میلیون بازدید کننده دارد.

موزه اونتوریو کانادا نیز توسط استودیوی دانیل لبسکایند طراحی شده است.موزه سلطنتی اونتاریو، کانادا دنیای منحصربفردی دارد.

ساختمان موزه اونتوریو کانادا نیز زیبایی قابل توجهی دارد و طراحی اولیه ی آن به سبک نئورومانس توسط فرانک دارلینگ و جان پیرسون انجام شده و به تدریچ همگام با افزایش آثار هنری موزه ، ساختمان آن نیز بازسازی و بزرگتر شده است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه شهر رم از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان موزه شهر رم میباشد.
که توسط پاپ‌ها در طی چهار قرن گردآوری شده است را در خود جای داده‌اند و کلیسای سیستین محبوب‌ترین جاذبه گردشگری در میان آن‌ها محسوب می‌شود.
ساخت موزه شهر رم توسط گروه معماری زاها حدید پس از یک دوره ده ساله به پایان رسید و درهای آن اکنون به روی عموم باز است. این خانم معمار انگلیسی- عراقی در سال 2004 موفق به دریافت جایزه معتبر در زمینه معماری شد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان موزه سامسونگ کره موزه هنر سامسونگ، واقع در شهر سئول، کره جنوبی است
فاز اول موزه توسط معمار سوئیسی ماریو بوتا است و فاز دوم آن توسط معمار فرانسوی ژان نووه و معمار هلندی ریم کولهاس طراحی شده است. عمده آثار این موزه اختصاص به هنرمندان کره‌ای و فرهنگ این کشور دارد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هرژ، بلژیک موزه هرژ، بلژیک شما را به سفری شگفت انگیزو عجیب در میان آثار یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان قرن بیستم، گئورگی پراسپر رمی که به اختصار او را هرژ می‌نامیدند می‌برد.
کارتونیست معروف بلژیکی و خالق شخصیت دوست داشتنی تین تین. معمار این موزه کریستین فرانسوی است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه گوانگ دونگ چین موزه گوانگ دونگ چین یکی از موزه های معروف کشور چین میباشد.
ساخت موزه گوانگ دونگ چین در 18 می 2010 به پایان رسیده است و درهایش به روی عموم باز شد.
موزه گوانگ دونگ چین دارای 4 سالن نمایش بوده و بیش از 130.000 قطعه هنری را به معرض دید عموم گذاشته است. Rocco مسئولیت طراحی و اجرای موزه گوانگ دونگ چین را برعهده داشته است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هنر گرز اتریش موزه هنر گرز اتریش معروف کشور اتریش موزه گرز اتریش میباشدموزه هنر گرز اتریش به عنوان بخشی از فضای پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2003 ساخته شده است و اکنون تبدیل به یکی از چشم اندازهای معماری دیدنی این شهر شده است.
موزه هنر گرز اتریش در این موزه آثار هنری 4 دهه اخیر نمایش داده می‌شوند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه گلاسکو اسکاتلند موزه گلاسکو اسکاتلند در این موزه شما مدل‌های مختلفی از وسایل حمل و نقل عمومی همچون کشتی، قطار و ماشین را می بینید..
موزه گلاسکو اسکاتلند موزه حمل و نقل، گلاسکو، اسکاتلند سالانه نیم میلیون نفر از این موزه بازدیدمیکنند. طراح این موزه زاها حدید است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان- موزه تاریخ ارتش آلمان همانگونه که از نامش پیداست موزه تاریخ ارتش آلمان تاریخ نظامی کشور آلمان را به تصویر می کشد. این مکان در طول جنگ جهانی دوم و وقایع پس از شکست آلمان نازی تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر نهاد. موزه تاریخ ارتش آلمان در پی تغییرات اعمال شده ظاهری جدید به خود گرفت. طراح این بنا نیز رون آراد است. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه جهان عرب در پاریس موزه جهان عرب در پاریس توسط 18 کشور عربی با همراهی کشور فرانسه تاسیس شدهاست.
هدف آن شناساندن فرهنگ و تاریخ ملل عربی به دیگر نقاط جهان است. موزه جهان عرب در پاریس
موزه جهان عرب در پاریس توسط معمار، هنرمند و طراح صنعتی رون آراد طراحی شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه آلبرتا کانادا موزه آلبرتا کانادا در شهر ادمونتون قرار گرفته و در حدود 6 هزار نقاشی مدرن و قدیمی را به معرض نمایش گذاشته است.

طراح موزه آلبرتا کانادا معمار آمریکایی رندال استوت است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های خاص جهان-موزه سالوادور موزه سالوادوربزرگ‌ترین مجموعه آثار این هنرمند سورئالیست اسپانیایی در خارج از اروپا در این موزه گردآوری شده است.


موزه سالوادور دالی طراحی این موزه برعهده یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طراحی و معماری در سطح جهانی بوده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هنری سنگاپور موزه هنری سنگاپور از نوع خود در جهان است.موزه هنری سنگاپور کاملا خاص
موزه هنری و علمی، سنگاپور که در خلیج ماسه‌ای ماریانا واقع شده . معمار این بنای خاص موشه سفدای معمار کانادایی بوده که در طراحی این بنا از گل نیلوفر الهام گرفته .
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه دنور امریکا موزه هنر دنور موزه دنور امریکا در شهر دنور در ایالت کلرادآمریکا قرار گرفته و به دلیل مجموعه‌های هنری متعلق به بومیان آمریکا شهرت دارد. همچنین 68 هزار اثر هنری از گوشه و کنار جهان در آن گردآوری شده است. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه گوگنهایم موزه گوگنهایم واقع شده درنیویورک است در قسمت شرقی منهتی در نیویوک سیتی واقع شده است و آثار هنرمندان امپرسیونیست، مدرن و معاصر را نمایش می‌دهد. معماری موزه گوگنهایم اثر معمار برجسته فرانک لوید رایت است. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هنر ایتالیا موزه هنر مدرن و معاصر تورنتو در ایتالیا است
موزه هنر ایتالیا درمرکز ایالت تورنتو قرار گرفته است و آثاری از هنرمندان معروف این کشور را به معرض دید عموم قرار داده است. موزه هنر ایتالیا توسط رنزو پیانو معمار برجسته ایتالیایی و برنده جوایز متعدد معماری طراحی شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هنر اسپانیا موزه هنر اسپانیا وشهر هنر و علوم، والنسیا، اسپانیا
موزه هنر اسپانیا کروی مانند طراحی شده که اشاره به پلنتاریوم یا چشم بصیرت و دانش دارد. همچنین موزه هنر اسپانیا جالب دارای بخش‌هایی پلک مانند هم اهست که با باز شدن‌شان می‌توان به استخرهای اطراف دسترسی داشت. طراحانموزه هنر اسپانیا سانتیاگو کالاتراوا و فلیکس کندل هستند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ملی شیخ زاید موزه هنر اسپانیا در گرامیداشت یاد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ساخته شده است و در طراحی آن سعی بر آن بوده تا از عناصر شخصیتی او استفاده گردد. موزه هنر اسپانیا تاریخچه و دستاوردهای زندگی شیخ زاید را به معرض دید عموم گذاشته است. طراحان این بنا گروه فاستر و شرکاء بوده‌اند. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه bmw همینطور که از نام موزهbmw معلومه اینجا جایی است که به تاریخچه این سازنده ماشین آلمانی پرداخته و روند طی شده برای تولید ماشین در طول این سال‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. طراحی زیبای موزهbmw بسیار شگفت انگیز خواهد بود
موزهbmw که در نزدیک برجBMW قرار دارد شبیه به ابر بزرگی است که روی زمین آرمیده است. طراح این بنا پرفسور اتریشی، کارل شوانزر بوده است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه تفلیس موزه تفلیس یکی از معروف ترین موزه های کشور گرجستان میباشد.
در خیابان روستاولی و نزدیک میدان آزادی شهر تفلیس واقع شده است که در موزه تفلیس آثار نفیسی نظیر تابلوهای نقاشی دوره قاجار، قرآن های قدیمی، تابلوهای نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک های مختلف، آثار چوبی، فرش ها و پارچه های دست باف و نفیس، قطعه کاشی های منقوش به طرح های اسلامی، شمشیر، سپر کلاه خود و ظروف شیشه ای و سنگی ساخت ایران وجود دارد که بعنوان یکی از جاهای دیدنی گرجستان، هر ساله پذیرای تعداد زیادی بازدیدکننده از کشورهای مختلف جهان است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه نادرشاه افشار موزه نادرشاه افشار در شهر مشهد واقع شده است در قسمت اصلي موزه نادرشاه افشار یادبود از نادرشاه افشار آرامگاهی در دو تالار به منظور معرفي آثار تاريخي اين دوره ساخته شده. این موزه به همت انجمن آثارملي در سال 1342 خورشيدي توسط مهندس هوشنگ سبحون طراحي و ساخته شده است.

در چشم‌انداز خارجي این موزه تنديسی از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تني چند از سربازانش بر فراز سنگي مرتفع توسط مجسمه ساز ايرني استاد ابوالحسن صديقي ساخته شده است. بنای فعلی در سال ۱۳۳۸ توسط هوشنگ سیحون طراحی و از درآمد حاصل از عوارضی که از زوار گرفتند، ساخته و در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد که مشتمل بر اتاق آرامگاه و دو تالار، موزه، ایوان ها، پایه مجسمه و دفتر امضای بازدید کنندگان است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ساعت وین موزه ساعت در شهر وین مکانی است که همه چیز به صورت منظم و با دقت در حال کار است.
سه هزار ساعت از مجموعه ساعت های موزه وین. موزه ساعت مجموعه ای از ساعت های منحصر به فرد در اروپاست. این مجموعه در خانه ای دلربا به سبک وین در منطقه تاریخی شهر با فونداسیون و دیوارهایی از قرون وسطی واقع است.
سر هر ساعت سه طبقه این ساختمان مملؤ از صدای این ساعت ها میشود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ارتش وین موزه تاریخ نظامی وین یکی از موزه های معروف جهان است
در پنچ بخش اصلی تاریخچه امپراتوری هابسبورگ از اواخر قرن 16 تا 1918 و سرنوشت اتریش پس از نابودی سلطنت تا سال 1945(بعد از اتمام جنگ جهانی دوم) را برایمان بازگو می کند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه هنر مدرن موزهٔ هنر مدرن یا نوگرا یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنرهای مدرن جهان است که در بخش منهتن، شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته.

موزهٔ هنر مدرن نیویورک در تاریخ ۷ نوامبر ۱۹۲۹ میلادی، رسماً تأسیس شده است. تاسیس موزه هنر مدرن توسط اَبی الدریچ راکفلر، همسر جان د. راکفلر جونیور و دو تن از دوستان مجموعه‌دارش به نام‌های لیلی پ. بلیس و مری کویین سولیوان پایه گذاشته‌شد.[۲]

از موزهٔ هنر مدرن نیویورک به عنوان تأثیرگذارترین، موزهٔ مرتبط با هنرهای مدرن در جهان یاد می‌شود.[۳][۴] کلکسیون موزهٔ هنر نیویورک دارای آثار هنری بی‌همتا و کم‌نظیر از هنرهای مدرن و معاصر است.[۵] از آن‌جمله می‌توان از آثاری مرتبط با هنر معماری و طراحی، نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، چاپ سیلک، کتاب‌های مصور، فیلم و رسانه‌های الکترونیکی نام برد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ موزه آرمیتاژ یا هِرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری (که البته همه به طور همزمان نمایش داده نمی‌شوند)، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین گالری‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

مجموعه عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده‌. بنای اصلی کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روسیه بوده‌است. موزه آرمیتاژ شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان نقاط قوت مجموعه هنر غرب در موزه ارمیتاژ هستند، می‌توان به میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، روبنس، ون دایک، رامبراند، رودن، مونه، سزان، ون گوگ، گوگن و پیکاسو اشاره کرد.

البته این موزه مجموعه آثار متعددی دارد که از جمله آنها می‌توان به نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی، مجموعه متنوعی از جواهرات ساخته فابرژه و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه ملی کره این موزه با ۲۲۰ هزار اثر در شهر سئول، کره جنوبی از سال ۱۹۴۵ میلادی شروع به کار کرد. موزه ملی کره پرچم‌دار معرفی و بسط تاریخ و هنر کره است و در زمینه مطالعات و تحقیقات فعال در مورد باستانشناسی، تاریخ، هنر و برگزاری کلاس‌ها و نمایشگاه‌های موقت فعالیت دارد.

طی مجموعه پروژه‌های عمرانی در اکتبر ۲۰۰۵ موزه در ساختمان جدید واقع در باغ فامیلی یونگسان با ۱۳ هزار اثر که برای اولین بار نمایش داده شده‌اند بازگشایی شد و همچنین ساختمان قدیمی موزه در مقابل زلزله ۶ ریشتری مقاوم‌سازی شد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه واتیکان موزه واتیکان از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهاناست.

موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. موزه واتیکان که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است را در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود ۴ میلیون بازدید کننده است.

موزه واتیکان در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنیان نهاده شد.

گفتنی است که در داخل موزه واتیکان بیش از هرجای دیگری در جهان آثار برهنه وجود دارد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه متروپولیتن نیویورک موزه متروپولیتن نیویورک هنر هم‌چنین مشهور به موزه متروپولیتن از بزرگ‌ترین و مشهورترین موزه‌های جهانمی باشد.موزه متروپولیتن نیویورک در وسط شهر نیویورک و در مجاورت ضلع شرقی سنترال پارک قرار دارد.موزه متروپولیتن نیویورک در ۱۸۷۲ میلادی افتتاح گردید. موزهٔ متروپولیتن نیویورک حاوی مجموعهٔ بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است. موزه کلان‌شهری هنر، سالیانه حدود ۴ میلیون بازدید کننده دارد. قدیمی‌ترین دارایی این موزه مربوط به (به تقریب) ۳۰۰۰۰۰ سال تا ۷۷۰۰۰ سال پیش است و سنگ آتشزنه‌ای‌است که در مصر یافت شده‌است.

از این موزه با عنوان «the Met» که کوتاه‌شدهٔ عبارت «the Metropolitan» است نیز، یاد می‌شود
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه بریتانیا این موزه یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزههای جهان می باشد که بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده. موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هانس سلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دستنوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تأسیس شده است.

بازدید از موزه بریتانیا، مجانی است و پولی بابت بلیط و یا ورودیه دریافت نمی‌شود. اما در برخی نمایشگاه‌های ویژه، برای برخی از آثار ویژه و تخصصی که از دیگر موزه‌های معتبر جهان به امانت گرفته می‌شوند، بازدید به صورت مجانی نخواهد بود و پولی بابت بازدید از برخی نمایشگاه‌های موقتی که بصورت امانتی گردآوری شده‌اند، دریافت می‌شود.

هم‌اکنون نیل مک گرگور، مدیر موزه بریتانیا است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه لوور فرانسه موزه لوور فرانسه در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده. بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود.موزه لوور فرانسه با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور فرانسه از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزه لوور فرانسه روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های جهان-موزه شهر ممنوعه موزه شهر ممنوعه شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین هست و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می‌آد.

موزه شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود.

احداث موزه شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی با دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ آغاز گردید و ظرف ۱۴ سال ساخته شد. تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ (قریب ۵۰۰ سال) جمعاً ۲۴ امپراتور در این شهر ممنوعه اقامت کرده و بر چین فرمان رانده‌اند. از سال ۱۹۲۴ بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد گردید و ممنوعه بودن آن پایان پذیرفت.

موزه شهر ممنوعه اثر نادر با ساختاری مستطیل شکل مساحتی حدود ۷۲ هکتار را در برمی گیرد. ابعاد آن ۹۶۱ متر طول در امتداد شمال به جنوب و ۷۵۳ متر عرض در امتداد شرق به غرب است. دیواری با ارتفاع ۱۰ متر و خندقی با عرض ۵۲ متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته‌است. دیوار در هر ضلع خود یک دروازه را جای داده‌است. بر روی ضلع جنوبی «دروازه نیمروز و بر روی ضلع شمالی «دروازه نیروی ایزدی» (Gate of Divine Might) قرار دارد. دیوارها ضخیم هستند و طوری طراحی شده‌اند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاومت کنند.

شهر ممنوعه کاملاً طبق نظام تشریفاتی سلسله‌های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده‌است. طرح کلی، وسعت، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه را بیشتر جلب می‌کنند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده‌است. قصر تای حه، مرکز تمام شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می‌شود. این قصر دارای مجلل‌ترین معماری در شهر ممنوعه‌است. این قصر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفید رنگی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع و بلندای ۸ متر ساخته شده‌است. ارتفاع آن ۴۰ متر است که به لحاظ ارتفاع، بلندترین بنای شهر ممنوعه‌است.

در فرهنگ چین، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور «پسر آسمانی» اژدهای حقیقی نامیده می‌شود. درون قصر تای حه در بالا و پایین با حدود ۱۳ هزار شکل اژدها تزیین شده‌است.
نمایی ازشهر ممنوعه

تعداد قصرها و اتاق‌ها در شهر ممنوعه بسیار زیاد است. می‌گویند جمعاً ۹۹۹۹٫۵ اتاق در آن وجود دارد. به اعتقاد پیشینیان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای ۱۰ هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می‌شدند باید خویشتندار بوده و نمی‌بایست از شمار اتاق‌های امپراتور آسمانی تجاوز می‌کردند. از این رو شمار اتاق‌های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر از شمار اتاق‌های کاخ آسمانی است. (آن نیم اتاق ظاهراً تنها یک راه پله را در بر می‌گیرد.)

معماری مجموعه شهر ممنوعه تبلور نگرش و درایت مردم چین است. مجموعه از نیارش بناها گرفته تا آمود هر یک از اتاق‌ها و دیوارها، سرشار از اندیشه‌های عجیب و غریب است. مثلاً سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال‌تر کرده و در ضمن از نفوذ رطوبت به قصر جلوگیری می‌کند. برای زهکشی این سکو که در سه اشکوب است، از بیش از یک هزار مجسمه سر اژدها استفاده شده و هنگام بارش باران آب زهکشی شده از دهان اژدهایان فوران می‌کند که چون ابنیه مجموعه شهر ممنوعه چوبی است، این کار ظاهراً در پیشگیری از آتش سوزی مؤثر بوده‌است. در میان حیاط این شهر جمعاً ۳۰۸ ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می‌شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می‌رفته. در زمستان زیر این ظرف‌ها آتش روشن می‌کردند تا آب داخل آن یخ نبندد.

طبق یادداشت‌های تاریخی، در سلسله مینگ ۱۰۰ هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این مجموعه عظیم باستانی شرکت داشته‌اند. مصالح ساختمانی مصرفی از سراسر کشور حتی استان یونن در فاصله چند هزار کیلومتری تهیه شده‌است. اشیا و کشفیات گرانمایه‌ای درشهر ممنوعه شده و شمار آن جمعاً به یک میلیون می‌رسد و یک ششم شمار کل کشفیات چین را شامل می‌شود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه ارتباطات موزه ارتباطات در بهمن ماه 1369 به نام موزه پست شروع به کار کرده است. موزه ارتباطات در یکی از قدیمی‌ترین و شکیل‌ترین عمارت‌های دولتی تأسیس شده است که از دو طبقه بنا متشکل از سالن‌ها و غرفه‌های متعدد تشکیل شده است و مکانی مناسب جهت بازدید مشتاقان دیدار آثار تاریخی و کهن است‌. در 20 اسفند ماه 1374، به استناد موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور، موزه پست به موزه وزارت پست و تلگراف و تلفن و در 12 مرداد ماه 1378، به موزه پست و مخابرات تغییر نام داد.

موزه ارتباطات در 1307 ش‌، در زمان وزرای قدیم پست‌، صوراسرافیل و نظام‌الدین حکمت‌، با صرف هزینه پانصد و سی و شش هزار تومان و با مساحت 15000 متر مربع در خیابان سپه (امام‌خمینی‌) تأسیس گردید. قسمتی از این ساختمان (یک‌سوم‌) در کنار سردر باغ ملی‌، که قبلاً اداره گمرکات پست بوده‌، به موزه اختصاص داده شده است‌. عمارت فوق در تیرماه 1307 کلنگ زنی شده و در سال 1313 رسماً افتتاح گردیده است. طراح بنا نیکلای مارکف اهل گرجستان و مهندس اگال از ارامنه ایران و معمار سازنده مهندس مظلومیان از معماران بلدیه (شهرداری) تهران می باشد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه عبرت موزه عبرت ساختمانی در باغ ملی تهران میباشد که در زمان حکومت پهلوی زندان زنان و بعد زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری نام داشت و پس از انقلاب ۱۳۵۷ بازداشتگاه توحید نام گرفت و سرانجام در سال ۱۳۸۱ به موزه تبدیل شده است و موزه عبرت نامیده شد link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-کاخ سعدآباد مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعدآباداست. به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دره دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده‌است.این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ سعدآبادمی‌گذرد. میانگین دمای سالانه این منطقه ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد برآورد شده‌است؛ و در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در دوران پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد؛ ولی در دوران پهلوی دوم، به دلیل بخشیدن آب رودخانه در نیمی از شبانه‌روز به رعایا، و کافی نبودن این میزان آب رودخانه برای آبیاری سراسر مجموعه، از دوازده رشته قنات قدیمی و جدیدالاحداث استفاده گردید.

مجموعه کاخ سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید؛ که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می‌باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌است.

پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه درآمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می‌شود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه ماشین های اداری موزه ماشین‌های اداری سفیر یکی از معدود موزه‌های خصوصی شهر تهران میباشد. موزه ماشین های اداری در سال ۱۳۸۷ خورشیدی (۲۰۰۸ میلادی) به کوشش و ابتکار صاحب مجموعه فرشاد کمال خانی افتتاح گردید.در گنجینه دائمی موزه بیش از ۸۰ اثر ارزشمند و یگانه از ماشین‌های اولیه دنیا مانند ماشین تحریرهای ابتدایی، پرفراژ چک، ماشین حساب، مدادتراش، دستگاههای پلی کپی و دستگاه تلگراف نگهداری می‌شود. بازدید از موزه آزاد است. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه رضا عباسی موزه رضا عباسی در سال ۱۳۵۶ در خیابان شریعتی تهران،روبروی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، گشایش پیدا کرد و به یاد نقاش مشهور دورهٔ صفوی اهل کاشان رضا عباسی نام‌گذاری شدساختمان موزه رضا عباسی در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی بود که به دلیل ویژگی‌های معماری و محل قرار گیری مورد توجه مسوولان وقت قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شد. این موزه به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ به وسیله فرح پهلوی گشایش یافت ما درست یک سال بعد در آبان ماه سال ۱۳۵۷ تعطیل شد.

در این دوره یعنی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸، مدیریت موزه بر عهده آیدین آغداشلو بود. در پایان سال ۱۳۵۸ بار دیگر این موزه پس از دگرگونی‌هایی در آرایش داخلی و گسترش فضای نمایشگاهی بازگشایی شد. در سال ۱۳۶۳ به دلیل مشکلات داخلی کار موزه بار دیگر به تعطیلی کشید و یک سال بعد دوباره بازگشایی شد. اما این بازگشایی دوام چندانی نداشت و موزه یک بار دیگر در همان سال تعطیل شد تا سرانجام در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ برای پنجمین بار و پس از انجام بازسازی دوباره آغاز به کار کرد. در حال حاضر موزه رضا عباسی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می‌شود. سرپرست کنونی موزه شهرام حیدرآبادیان است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه کاخ شهرداری موزه کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز میباشد که ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج‌ارفع‌الملک جلیلی و با بودجه ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال انجام شداین عمارت در سال ۱۳۱۸ مورد بهره‌برداری قرار گرفته.
در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.


در حال حاضر نیز علاوه بر نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور، شورای اسلامی شهر تبریز نیز در بخشی از این ساختمان مستقر بوده و جلسات رسمی شورا در محل آمفی تئاتر موجود در ساختمان تشکیل می‌شود. شهردار کلان شهر تبریز نیز برخی از ملاقاتهای رسمی، دیپلماتیک را با مقامات عالی‌رتبه را در محل این کاخ انجام می‌دهد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه قصر موزه قصر که سابقه زندان قصر نامیده می‌شود، اولین زندان متمرکز تهران بود. این زندان هم اینک تعطیل شده و تحت عنوان باغ موزه قصر بعنوان یکی از مراکز فرهنگی، تاریخی و هنری کشور مورد بازدید عموم است

در زمان ریاست سوئدی‌ها بر شهربانی (نظمیه) تهران، زندان نظمیه در محل اداره شهربانی (بخشی از وزارت امور خارجه فعلی) در میدان توپخانه واقع بود. این زندان مرکب از دو یا سه اتاقک کوچک معروف به حبس نمره یک و چند اتاق و یک زیرزمین برای زندانیان عمومی بود.[۱]

با ایجاد حکومت رضا شاه، محل قبلی تکافوی خیل عظیم زندانیان را نمی‌کرد. لذا سرتیپ درگاهی، رئیس نظمیه تقاضای یک محل وسیع برای ایجاد زندان تهران را نمود. محلی که برای اینکار در نظر گرفته شد قصر قاجار (حدفاصل سه راه زندان، پل سیدخندان، خیابان شریعتی و خیابان پلیس فعلی) بود که دارای ساختمانهای قدیمی و وسیع و متروکه بود.این مجموعه که در سال ۱۱۶۸ خورشیدی ساخته شده بود، محل مناسبی برای ایجاد زندان تشخیص داده شد. و بین ارتش، مخابرات و زندان تقسیم گردید.

زندان قصر در تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۰۸ به دست رضا شاه افتتاح گردید. فاز اولیه زندان که در آن زمان افتتاح شد ۱۹۲ اتاق بود با گنجایش ۸۰۰ زندانی. بعدها و تا زمان ساخت زندان اوین در دهه چهل، این زندان تنها زندان پایتخت بود. در این دوران زندان قصر توسعه زیادی پیدا کرد. پس از انقلاب اسلامی ایران این زندان محل حبس زندانیان غیر سیاسی بود.

نهایتا در سال 1391 بوسیله شهرداری نهران بر اساس طرح معماری و ایده مفهومی شاخه تجربی معماری کلانشهر به باغ موزه تبدیل گردید و در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۱ با حضور شهردار تهران و جمعی از هنرمندان برای بازدید عموم رسماً" افتتاح گردید
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه سنجش موزه سنجش در شهر تبریز در فضای خانهٔ سلماسی تأسیس شده‌

در موزه قصر انواع ابزار توزین مانند ترازوهای زرگری، قپان‌های بزرگ میادین بار، سنگ‌وزنه‌ها، پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌های مربوط به سده‌های گذشته به نمایش گذاشته شده‌اند.همچنین یک تنهٔ درخت ۵ میلیون ساله متعلق به دوره پلیوسن از دوران زمین‌شناسی نوزیستی نیز در این موزه نگهداری می‌شود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-کاخ مروارید کاخ مروارید نام یک بنا از زمان پهلوی می باشد که در مهرشهر منطقه ۱۲ شهرداری کرج قرار دارد. کاخ مروارید توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد. کاخ مروارید اکنون در وضعیت بدی قرار داردپیش از دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید محل زندگی او به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه پارس موزه پارس موزه‌ای که واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌کند.

موزه پارس در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است. آرامگاه کریم خان زند که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد.

موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده استکریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی (هشت و نیم هشت) زیبایی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.

نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته‌اند. نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی به صورت هشت ضلعی است با تزئینات کاشی نگاره‌های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده‌اند، این نگاره‌ها به قرنیه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایت بر تخت نشستن حضرت سلیمان را نشان می‌دهد.
چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی وچهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است. پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه‌توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند؛ و مجدداً در زمان رضا شاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.

این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور مشغول به فعالیت شد. آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-کاخ نیاوران کاخ نیاوران واقع در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارند.

کاخ نیاوران در مجموعه باغ نیاوران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران واقع شده است منطقه نیاوران تهران در قدیم الایام پر از نیزارهایی بوده که مردم برای جمع‌آوری و استفاده از نی‌های موجود در این مناطق به این محله می‌آمدند، لذا به محلهٔ نی آوران معروف بوده که به مرور به نیاوران تغییر نام پیدا کرد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه صلح تهران موزه صلح تهران یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است.

هدف اصلی موزه صلح تهران ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیانبار آن بر انسانها و محیط زیست می‌باشد. موزه‌های صلح بیشتر از آنکه مکانی برای تماشای اشیاء تاریخی باشند، محلی برای گفتگو، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی می‌باشند.

موزه صلح تهران در پارک شهر و در مرکز شهر تهران قرار داردو بنیان گذاران آن اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی هستند. اعضای این موزه اغلب داوطلبانی هستند که بصورت افتخاری با موزه همکاری می‌کنند و تعدادی از آنان خود قربانیان سلاحهای شیمیایی هستند که بعنوان راهنماهای موزه به فعالیت مشغول هستند.

اگر چه موضوع کاربرد سلاحهای شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران و پیامدهای آن در این موزه بصورت برجسته تری مورد توجه قرار گرفته اما موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، جنگهای جهانی اول و دوم، کاربرد سلاحهای ممنوعه در جنگها (بمبهای خوشه‌ای - مین و سلاحهای حاوی اورانیم) و آثار و عوارض هر کدام از این سلاحها در بخشهای دیگر موزه نشان داده شده.

همایش‌های گوناگونی نیز در این موزه برگزار می‌شود از جمله همایش بنیاد بین‌المللی مدارس صلح و دوستی (لایف لینک) که در سال ۱۳۸۷ خورشیدی با حضور رئیس این بنیاد دکتر «هانس لواندر»، مسئول پروژه‌های لایف لینک در ایران و تعدادی از دانش آموزان ایرانی عضو لایف لینک در موزه صلح تهران برگزار شد.


در روز ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ - دهم اردیبهشت نود و یک - مراسم روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاحهای شیمیایی با قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل و با حضور نمایندگان سازمانهای بین‌المللی، قربانیان سلاحهای شیمیایی و اعضای سازمانهای مردم نهاد در موزه صلح تهران برگزار گردید
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه خودرو موزه خودروهای تاریخی ایران در مرکز استان البرز، کرج که در سال با ارائه کلکسیون خودروهای لوکس، آنتیک و قدیمی قبل از انقلاب اسلامی شروع به کار کرده است.

در این موزه خودروهای قدیمی متنوعی به شرح ذیل موجود می‌باشد:

فورد موستانگ
کادیلاک ال‌دورادو
بنز شامل (مرسدس بنز ۵۰۰کا، مرسدس-بنز ۶۰۰)
فراری
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه سفال موزه های ایران-موزه سفال است و در شهر تبریز است که آدرس آن واقع در خیابان شمس تبریزی ايستگاه گرو خانه علوي قرار گرفته‌است. این موزه از بخش‌های مختلفی شامل نمایشگاه آثار سفالگران تبریزی نظیر احمد قابچی، عباس قابچی و فریده تطهیری مقدم حوض‌خانه که نمایشگاه‌های کوتاه‌مدت سفالگری در آن برپا می‌شود؛ فروشگاه آثار سفالگران؛ کلاس‌های آموزشی و نمایش مراحل گوناگون سفالگری به صورت زنده تشکیل یافته‌است link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه محرم موزه های ایران-موزه محرم یکی از موزه‌های مردم‌شناسی شهر تبریز می باشد که در محل خانهٔ صحتی در محلهٔ راسته‌کوچه قرار گرفته‌است.موزه های ایران-موزه محرم به مطالعهٔ ابعاد عاشورا پرداخته و قدمت بنای آن به دورهٔ قاجاریان می‌رسد.

موزه های ایران-موزه محرم در ۳ طبقه بوده و ۴۰۹ متر مربع مساحت قرار دارد. این بنا در اوایل دورهٔ پهلوی به‌عنوان حسینیه مورداستفاده قرار می‌گرفته‌است. در حیاط موزه، نماد اسب حسین بن علی، در طبقهٔ اول، انواع پرچم، چراغ، شمع، طوق، علم و گهوارهٔ نذری و در طبقهٔ دوم، ابزار و نوشته‌های مربوط به سوگواری و تعزیه‌خوانی به نمایش درآمده‌است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه همدان موزه همدان در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا، در انتهای چهارباغ آزادگان در شهر همدان، در زیر بنای تقریبی ۲۰۰۰ مترمربع واقع است.

موزه همدان مجموعه‌ای کم‌نظیر از نمونه انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و اقصی نقاط کره خاکی است که تماشای آن ذهن هربیننده‌ای را به گذشته و حال اعماق آب‌ها و فراز خاک‌ها می‌کشاند. در لابه‌لای این مجموعه اعجاب‌انگیز که هم‌اینک به عنوان یکی از گران‌بهاترین سرمایه‌های ملی و بستری برای مطالعات دانش پژوهان و اهل تحقیق شناخته شده‌است، هزاران نمونهٔ زنده، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه‌های گیاهی پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و آبزیان به شیوه‌های مدرن و علمی نگهداری می‌شود.
موزه همدان به همت استاد جعفر محمد علیزاده احداث شده‌است و تمام نمونه‌ها با همت ایشان و دانشجویان علاقه‌مند جمع‌آوری شده‌است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه ملک موزه ملک یکی از کتابخانه‌های شهر تهران است. در سال ۱۳۱۶ توسط حاج حسین ملک تأسیس شد و به همراه املاک و مستغلات وقف آستان قدس رضوی شد.

در تیر ماه ۱۳۲۳ قطعه زمین بزرگی را در باغ ملی تهران (میدان مشق) برای ساختمان جدید کتابخانه و موزه وقف کرد. احداث ساختمان جدید کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۶۴ آغاز شد و در ۱۳۷۵ به پایان رسید.

موزه ملک در خیابان امام خمینی تهران (سپه) جنب ساختمان امور خارجه قرار دارد.

موزه های ایران-موزه ملک تا سال ۱۳۷۵ در خانه ملک برپا بود. اما حاج حسین از آغاز کار، گسترش آن را از نظر دور نداشت و بنای ساختمانی بزرگ تر را پیش بینی کرد. بنابراین در ۲۹ تیرماه ۱۳۲۳ قطعه زمین بزرگی را در باغ ملی تهران (محل کنونی مؤسسه) برای ساختمان جدید کتابخانه و موزه وقف کرد.

احداث ساختمان جدید در زمان حیات حاج حسین ملک ممکن نشد. تا این که آستان قدس رضوی طراحی و بنای ساختمان جدید را در سال ۱۳۶۴ آغاز کرد و در ۱۳۷۵ به پایان برد.

از نظر ساختار تشکیلاتی، مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک مؤسسه ای غیر دولتی و غیرانتفاعی است که همچون سایر مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی بر اساس وقف نامه زیر نظر مستقیم تولیت آستان قدس رضوی اداره می شود. ارکان مؤسسه عبارت اند از: مجمع عمومی، ناظر استصوابی، هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرس قانونی.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه آستان قدس موزه آستان قدس یکی از مجموعه‌های بزرگ موزه‌ای در ایران می باشدکه بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته است.

آثار تاریخی ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده‌های گذشته در خزانه نگه‌داری بوده و سیاهه‌های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آستان قدس نشان دهندة فهرست برداری منظم کارگزارن در دوره‌های گذشته می‌باشد. در سال ۱۳۱۵ شمسی اتاق‌های فوقانی شمال غربی صحن نو (آزادی) و جنوب شرقی صحن کهنه (انقلاب اسلامی) که به یکدیگر متصل بوده به خزانه و محل نگه‌داری اشیاء اختصاص یافت. دفتر یادداشت مراجعان نشان می‌دهد که این مجموعه از سال ۱۳۱۶ تا ۱۳۲۱ ش. مورد بازدید بسیاری از فرهیختگان و مقامات ایرانی و مستشرقین خارجی قرار گرفته است.

در چهاردهم آذرماه سال ۱۳۱۶ شمسی سنگ بنای ساختمان موزه در قطعه زمینی به مساحت ۵۷۰۰ مترمربع در مشرق مسجد گوهرشاد وکنار مقبره شیخ بهایی رسماً گذاشته می‌شود. این بناکه نقشه آن را آندره گدار ترسیم نمود توسط «مهندس کنتراتیف» و «بیوک قهرمانی» در سه طبقه، یک طبقه زیرزمین و دو طبقه فوقانی به مساحت ۱۰۳۴ مترمربع ساخته و در سال ۱۳۲۴ شمسی افتتاح شد.

پس از انقلاب اسلامی آستان قدس رضوی با رویکرد توسعه امور فرهنگی و با هدف تکریم واقفان ۱۴ گنجینه تخصصی به مجموعه افزود. نمایش آثار در این گنجینه‌ها موجب گسترش سنت حسنه وقف و اهدای اشیای بسیاری توسط زائران و مجموعه داران بااخلاص، در سال‌های اخیر به آستان قدس رضوی، و در نتیجه توسعة موزه‌ها شد. در حال حاضر موزه‌های آستان قدس در چهار ساختمان مستقر هستند و اشیای به نمایش درآمده در آن‌ها شامل آثار تاریخی حرم مطهر و میراث آستان قدس، اشیای وقف و اهدا شده، همچنین اشیای خریداری شده برای تکمیل مجموعه‌ها می‌باشد.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه عصر آهن موزه های ایران-موزه عصر آهن تبریز، محوطهٔ باستانی می باشد که در شمال، شمال شرقی و شمال غربی مسجد کبود تبریز واقع شده‌است. شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن می باشد

آثار بدست آمده در سال ۱۳۷۶ بدست آمد که شامل ۳۸ گورربه صورت جنینی دفن شده یافت شده است. گور نوزادان بصورت ساده بوده و گور نوجوانان در سازه‌های مربعی با دو ظرف سفالی همراه است. اکثر اجساد یافت شده در سنین پایین مرده‌اند. کودکان با اسباب بازی‌هایشان دفن شده‌اند و زن‌ها با جواهرات و مردها با ابزار جنگی شان. در کنار بعضی اجساد ظروف سفالی و اثرات غذا یافت شده که اعتقاد آنان بر آیین مهرپرستی را تایید می‌کندو کسانی ک ظروف بیشتری در کنارشان یافت شده احتمالاً ثروتمند تر بوده‌اند. سنگ چینی دور اجساد نمادی از دیوارهٔ رحم است و اجساد به حالت جنینی یا چمباته‌ای دفن شده‌اند که جهت بدن و صورتشان متفاوت است که باز هم تأییدی بر مهرپرست بودن آنهاست. این سایت از سال ۱۳۸۵ به عنوان اولین موزه صحرایی ایران شروع به کار کرد.

مراسم گشایش سایت موزه های ایران-موزه عصر آهن تبریز در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ با حضور جعفری معاونت فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شد. این محوطه در معرض بازدید برای عموم می‌باشد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-باغ فین کاشان موزه های ایران-باغ فین کاشان نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رسانده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان، باغ فین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.و چند سال است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است

برخی منابع تاریخی قدمت موزه های ایران-باغ فین کاشان را به دوران سلطنت آل‌بویه می‌رسانند. به استناد این منابع، زلزله مهیب سال ۱۵۷۳ میلادی باعث تخریب کلی باغ شد.[۳] بقایای باغی در چند صد متری باغ فین(باغ نو) موجود است که به باغ کهنه معروف است. باغ کهنه در دوره ایلخانان مغول بیشترین گسترش را یافته بوده‌است. به هرحال ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه عباس بزرگ نسبت داده شده و میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی می‌داند.با این وجود منابع دانشگاهی طراح باغ را شیخ بهایی معرفی می‌کنند.

کار ساخت و توسعه عمرانی باغ در دوره شاه صفی و شاه‌عباس دوم نیز ادامه یافت و به اوج رسید. بناهای سردر ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام‌ها محصول این دوره بوده‌اند. همچنین شاه سلیمان صفوی صفه‌ای پیرامون چشمه فین بنا نمود که احتمالاً موجب تغییر نام چشمه فین به چشمه سلیمانیه بوده‌است. از اواخر دوره صفویه تا دوره زندیه و همزمان با حمله افغان و لشکرکشی‌های نادر شاه، توجهی به باغ نشده‌است. در دوره کریمخان زند و همزمان با وقوع چند زلزله پیاپی، باغ و ابنیه موجود در آن مورد مرمت قرار گرفت و بنای خلوت کریمخانی به آن افزوده گشت.

در دوره سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، بخش‌هایی زیادی به ابنیه باغ افزوده شد. تقریباً مابقی ابنیه موجود در باغ، همگی محصول این دوران است. ولی با مرگ فتحعلی‌شاه، کار رسیدگی به باغ و درختان آن رها شد و حتی بخش‌هایی از باغ از میان رفت. با ثبت ملی این اثر در هفتاد سال پیش، رسیدگی و توجه به آن اهمیت بیشتری یافت.

در دوره پهلوی، بنای موزه ملی کاشان بر خرابه‌های خلوت نظام‌الدوله و همچنین بنایی در حدفاصل کتابخانه و حمامها ساخته شد و سایر ابنیه نیز مورد مرمت قرار گرفت. سوء مدیریت و بی‌توجهی در چند سال اخیر، موجب خسارات جبران ناپذیری به باغ شده‌است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه باغ ارم موزه های ایران-موزه باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی می‌شودتاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست .
ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است موزه باغ ارم در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است. در زمان زندیه هم کریم‌خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید. در زمان قاجاریه این باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در این زمان عمارتی در این باغ ساخته شد.

اما در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این باغ از املاک خاندان قوامی شیراز بود.

این عمارت تا کنون پابرجاست. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده‌است. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه‌شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد. در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰ در سی‌وپنجمین اجلاس کمیتهٔ میراث جهانی یونسکو باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه باغ فردوس موزه باغ فردوس محله‌ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده‌.به دستور محمدشاه درسال ۱۲۶۴ ق، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته بوده است اما همزمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه‌تمام ماند و وی در همان قصر نیمه‌تمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی) از دنیا رفت.

هم‌زمان با ساخت قصر محمدیه، درباریان نزدیک به او نیز در همان حوالی اقدام به احداث باغ یا عمارت ییلاقی کردند. از جمله حسینعلی‌خان معیرالممالک باغی احداث کرد که به باغ فردوس مشهور شد.

عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین‌های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ نیز با سنگ‌چین‌هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق درآمد و روی هریک از قطعات، استخری با فواره‌های متعدد احداث شد. استخرها به گونه‌ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ‌تر به نظر می‌آمدند.

به همت معماران اصفهانی و یزدی، ساختمانی در قسمت جنوبی باغ برپا کرد و نام آن را رشک بهشت گذاشت. پلکان و بخش‌های دیگری از ساختمان از مرمر اعلای یزد و دیوارهای داخل اتاق با کاغذهای طلایی برجسته پوشانده شده بود. اما پسرش دوستمحمدخان معیرالممالک اعتنای چندانی به باغ و ساختمان آن نکرد و با گذشت زمان ساختمان رو به خرابی گذاشت تا حدی که سنگ‌های مرمر آن کنده و به عمارت امیریه (مدرسه‌نظام) برده شد. بعد از آن مالکیت باغ چند بار دست به دست شد تاسرانجام در سال ۱۳۱۸ ق، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، محمدولی‌خان سپهسالار تنکابنی آن را از ورثه امین‌الملک خرید.

در سال ۱۳۵۰ ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و پس از انقلاب نیز در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. مساحت باغ فردوس ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول آن ۲۸۰ متر وشیب آن از شمال غربی به جنوب شرقی است. هم‌چنین، دکتر محمود افشار یزدی در سال ۱۳۱۶، قسمتی از باغ و ساختمان اندرونی را که حدود ۶۰۰۰ متر مربع بود، خرید و به تدریج با خریدن قطعات اطراف، مساحت باغ را به ۱۲۰۰۰ متر مربع رسانید. سپس در سال ۱۳۳۷، باغ و ساختمان‌های داخل آن را وقف امور فرهنگی کرد؛ از جمله در سال ۱۳۵۲ قسمتی از آن برای استقرار مؤسسه لغت نامه دهخدا و مؤسسه باستان‌شناسی به دانشگاه تهران واگذار شد که هم‌چنان دایر است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-خانه مشروطه اصفهان موزه های ایران-خانه مشروطه اصفهان تاریخی دارای دو شاه ‌نشین در جبهه شمال و جنوب، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق می باشد. اتاق هفت دری این خانه از دو طرف دارای شیشه‌کاری شده است.موزه های ایران-خانه مشروطه اصفهان شیشه‌کاری‌ها روی هفت لنگه در که به آن اُرُسی گفته می ‌شده قرار گرفته است که در زمان تابش نور آفتاب محیطی بسیار زیبا را در این اتاق بوجود می‌ آورد. تالار به تزئینات گچ بری و نقاشی های شیر و شکر مزین است. نقاشی ها به شیوه شیر و شکر، گچبری، بخاری گچبری شده، ارسی با شیشه های رنگی از تزئینات به کار رفته است link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه خانه مشروطه موزه خانه مشروطه یکی از خانه‌های تاریخی و موزه‌های شهر تبریزمی باشدکه در محله راسته‌کوچه واقع در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌.

موزه خانه مشروطه به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده است و ملک شخصی حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده‌است. این بنا به شمارهٔ ۱۱۷۱، در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۱۳۶۷ خورشیدی به تملک رسیده‌است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه آذربایجان موزهٔ آذربایجان یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران می باشد که در شهر تبریز و در جوار مسجد کبود قرار گرفته‌است. در موزه آذربایجان که به عنوان دومین موزه باستان‌شناسی ایران پس از موزه ملی ایران شناخته می‌شود،
آثار تاریخی و هنری متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده‌اند. آن دره گدار -باستان‌شناس فرانسوی- نقشهٔ تنظیمی بنای موزهٔ آذربایجان را با الهام از معماری محلی در آذربایجان ایران تهیه نموده و اسماعیل دیباج -رئیس وقت ادارهٔ فرهنگ تبریز آن را ترسیم نموده‌است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه فرش موزه های ایران-موزه فرش یکی از موزه‌های استان تهران است. موزه فرش به دستور فرح پهلوی ساخته شد و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ به وسیله وی گشوده شد. ساختمان موزه فرش دارای معماری جالبی است و نمای بیرونی آن به شکل دار قالی می باشد و ساختمان موزه ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد که از دو تالار جهت نمایش گلیم و قالی دست باف ایرانی تشکیل شده است.

طبقهٔ همکف موزه فرش برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده‌است.

هدف از تشکیل موزه فرش را می‌توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی دانست. موزه فرش شامل سایر محصولات از قبیل گلیم هم می‌شود. طراح بنای این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه مردم شناسی اردبیل موزه های ایران-موزه مردم شناسی اردبیل یکی از موزه های قدیمی ایران است در میدان عالی قاپوی اردبیل در محل حمام آقانقی می باشد (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) بنا شده است. هر ساله جمع کثیری از گردشگران از این مکان دیدن می‌نمایند. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه قاجار موزه های ایران-موزه قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریزمی باشد. موزه قاجار در محل خانهٔ امیرنظام گروسی و در محلهٔ ششگلان قرار گرفته‌میباشد موزهٔ قاجار در سال ۱۳۸۵ خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌طور رسمی راه‌اندازی شده است.

خانه امیرنظام گروسی که در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی ساخته شده‌است در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد با شماره ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. پس از مرمت و بازسازی بنا با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار گرفت. موزه قاجار در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، اسدی طوسی، فاریابی و ثقةالاسلام است قرار دارد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه تازیخ زرتشتیان موزه تاریخ و فرهنگ و هنر زرتشتیان یکی از موزه‌های شهر یزد میباشدکه گردشگران می‌توانند در آنجا اطلاعاتی در خصوص آداب و رسوم زرتشتیان به دست آوردند و از نزدیک با فرهنگ آنها آشنا شوند. فاز اول این موزه در نوروز سال ۱۳۹۴ به سرپرستی اسفندیار اختیاری افتتاح شد و دارای بخش‌های مختلفی می باشد. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه های ایران-موزه باغ عفیف آباد موزه باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز می باشد این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد.

موزه باغ عفیف آباد نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی می باشد. سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ ه. ق. آن را احداث نمود.

موزه باغ عفیف آباد در یکی از مناطق اعیان‌نشین شیراز جای دارد و مجموعه در سال ۱۸۶۳ میلادی ساخته شد. این مجموعه شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاحهای قدیمی و یک باغ ایرانی است که همگی برای بازدید همگانی فراهم هستند. این مجموعه با شماره ۹۱۳ و در سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه هنرهای ملی ایران نام موزه از نام باغ برداشته شده و چون این محل حوض خانه بوده‌ ، به حوض خانه باغ نگارستان معروف می باشد .
موزه هنرهای ملی ایران به همت مرحوم استاد حسین طاهرزاده بهزاد تأسیس شده است‌ .

170 سال پیش‌ ، در زمان فتح‌ علی‌ شاه‌ ، در محل ساختمان‌ های وزارت فرهنگ و سازمان برنامه و بودجه‌ ، باغ بزرگی بود که از شمال تا خیابان هدایت فعلی و از جنوب تا میدان بهارستان گسترده بود . در حال حاضر از آن باغ و قصر فقط حوض خانه‌ای باقی‌ مانده که تبدیل به موزه هنرهای ملی شده است و شاید همین آن را از خطر نابودی محفوظ داشته است ‌.

بین سال های 1222 الی 1232 هجری قمری مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست دو تن از معماران زبده آن زمان استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شد .
تا نیم قرن پیش حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر میان ستون ها وجود داشته که از سوراخ های روی بدنه ستون ها آب به داخل حوض فواره می زده و چشم انداز زیبایی را به وجود می آورده است . البته در حال حاضر حوض وجود ندارد ولی محل فواره ها بر روی ستون ها باقی مانده است .

پنجاه سال قبل برای اینکه ساختمان حوض خانه به منظور شکل گیری یک موزه متناسب شود ، قسمت هایی در بخش جنوبی و شمالی با همان طرح قبلی به آن اضافه شد که مجموعا شکل کنونی موزه را پدید آورده است .

در سال 1309 شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیاء و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد و بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه کانون حفظ هنرهای اصیل و ملی ایران شده است .


این مجموعه در برگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران در همه سال‌ های اخیر مانند مینیاتور ، تذهیب‌ ، خاتم‌ ، کاشی‌کاری‌ ، قالی‌ بافی‌ ، پارچه‌ بافی‌ ، زری دوزی ، مخمل بافی‌ ، میناکاری‌ ، قلم‌زنی و معرق است‌ .
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه ملی ایران موزه ملی ایران نام موزه از نام باغ برداشته شده است و چون این محل حوض خانه بوده‌ است، به حوض خانه باغ نگارستان معروف بوده است‌ . این موزه به همت مرحوم استاد حسین طاهرزاده بهزاد تأسیس شده است‌ .

170 سال پیش‌ ، در زمان فتح‌ علی‌ شاه‌ ، در محل ساختمان‌ های وزارت فرهنگ و سازمان برنامه و بودجه‌ ، باغ بزرگی بود که از شمال تا خیابان هدایت فعلی و از جنوب تا میدان بهارستان گسترده بود . در حال حاضر از آن باغ و قصر فقط حوض خانه‌ای باقی‌ مانده که تبدیل به موزه هنرهای ملی شده است و شاید همین آن را از خطر نابودی محفوظ داشته است ‌.

بین سال های 1222 الی 1232 هجری قمری مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست دو تن از معماران زبده آن زمان استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شد .
تا نیم قرن پیش حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر میان ستون ها وجود داشته که از سوراخ های روی بدنه ستون ها آب به داخل حوض فواره می زده و چشم انداز زیبایی را به وجود می آورده است . البته در حال حاضر حوض وجود ندارد ولی محل فواره ها بر روی ستون ها باقی مانده است .

پنجاه سال قبل برای اینکه ساختمان حوض خانه به منظور شکل گیری یک موزه متناسب شود ، قسمت هایی در بخش جنوبی و شمالی با همان طرح قبلی به آن اضافه شد که مجموعا شکل کنونی موزه را پدید آورده است .

در سال 1309 شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیاء و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد و بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (محل فعلی موزه هنرهای ملی ایران) کانون حفظ هنرهای اصیل و ملی ایران شد .
این مجموعه در برگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران در همه سال‌ های اخیر مانند مینیاتور ، تذهیب‌ ، خاتم‌ ، کاشی‌کاری‌ ، قالی‌ بافی‌ ، پارچه‌ بافی‌ ، زری دوزی ، مخمل بافی‌ ، میناکاری‌ ، قلم‌زنی و معرق است‌ .
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی فلات پارس
1,790,000
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی رامیار گشت
2,190,000
 • 7 8
 • آژانس مسافرتی رامیار گشت
1,990,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی رامیار گشت
2,490,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی فارا گشت
370,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی رامیار گشت
2,790,000
آژانس مسافرتی بال طلایی آژانس مسافرتی زیما سفر پارس آژانس مسافرتی طاها پرواز محل تبلیغات بنری شما آژانس مسافرتی مرداس گشت
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon