Icon
مـــــــــنو
راهنمای فرهنگی
راهنمای طبیعت گردی
راهنمای موزه
راهنمای کوهستان
بلد محلی


تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:438 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
اگر شما توانایی خوبی در برقراری ارتباط با عموم مردم داشته و به تاریخ و هنر علاقه زیادی دارید، این شغل مناسب شماست.

کار راهنمای گردشگری

راهنمای گردشگری یا راهنمای تور مسافرتی کسی است که دارای تسلط و اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی هر منطقه است و از این رو قادر است این اطلاعات را به زبان قابل درک برای گردشگران توضیح دهد و یا ترجمه کند. از این نظر یک راهنمای گردشگری شخصی است که غالبا آگاهی و آشنایی ویژه ای با خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی منطقه و نیز درک خاصی از مسائل، مقتضیات، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این مکان ها دارد که در راهنمایی گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد. با این توضیحات، کار راهنمای گردشگری این است که همراه گروه سفر کند و در شرایط مختلف مسافران را راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز آنها در سفر را در اختیارشان بگذارد.

وظایف و حوزه کاری راهنمای گردشگری با مدیر تور (لیدر تور) متفاوت است. اما در بسیاری موارد چون مدیر تور وظایف مربوط به راهنمای گردشگری را نیز انجام می دهد (که البته از نظر استانداردهای بین المللی مانعی ندارد)، تفکیک آنها از یکدیگر سخت می شود. مدیر تور مسئولیت تور و همه مسافران آن را بر عهده دارد. او بر انجام درست کارها و برنامه های تور نظارت داشته و مسئولیت مدیریت هزینه ها و مخارج تور برعهده اوست.

راهنمای تور مسافرتی باید حافظه خوبی در به یاد سپاری اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام داشته باشد. او باید توان مدیریت و سازماندهی خوبی داشته و در موارد لزوم تصمیم گیری های درستی برای گروه انجام دهد. همچنین داشتن روابط عمومی خوب و ایجاد ارتباط نزدیک و توام با احترام با مسافران، داشتن ظاهری آراسته و مسئولیت پذیری بالا، از دیگر خصوصیات اصلی راهنمای تور است.

ساعات کار و محل کار راهنمای گردشگری

راهنمای گردشگری در سفر باید همیشه در دسترس باشد، بنابراین گاهی از صبح زود تا آخر شب مشغول کار است. حجم کار او در زمان هایی از سال به خصوص تعطیلات بسیار بیشتر است. در بسیاری از موارد راهنمای تور شغلی پاره وقت برای افراد است و در کنار آن شغل دیگری نیز دارند. تنها تعدادی از راهنمایان تور هستند که به صورت تمام وقت کار کرده و از این راه تمام هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

راهنمای تور، زندگی خود را عمدتا درکنار مسافران و توریست ها و اغلب در نواحی توریستی سپری می کند و اغلب در چند منطقه یا کشور دارای مهارت و تجربه های مناسب است. او معمولا با یک آژانس مسافرتی یا برگزارکننده تور کار می کند.وظایف راهنمای گردشگری

به دلیل اینکه در بسیاری موارد مدیر تور (لیدر) و راهنمای تور یک نفر هستند، وظایف آنها در برخی موارد با هم تداخل دارد. با توجه به این مورد وظایف راهنمای گردشگری عبارتند از :

پیوستن به گروه در شروع سفر، خوشامدگویی و دادن اطلاعات مربوط به جزئیات سفر به آنها

اطمینان یافتن از پیش رفتن همه موارد سفر مانند سرویس دهی غذا، مکان استراحت و … مطابق با برنامه و انجام هماهنگی های لازم

انجام زمانبندی مناسب برای کل سفر

کمک به مسافران در مسایل مختلف از جمله موارد مربوط به گذرنامه و…

ارائه توضیحات کلی از مکان ها و محل های بازدید در سفر به مسافران

تدارک دیدن و فروش برنامه های مختلف تفریحی و گردشی به افراد تور

مشاوره دادن در خصوص مواردی مانند رستوران ها، مغازه ها و مراکز خرید هر منطقه

راهنمای تور باید همیشه برای مشاوره دادن، حل مشکلات و رویارویی با مسایل اضطراری مانند گم شدن گذرنامه یا پول، بیماری و…در دسترس باشد.


شخصیت شناسی راهنمای گردشگری

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت شناسی راهنمای گردشگری بر اساس تست MBTI

ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند. او در زمان سختی فردی قابل اعتماد است.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:356 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی است که هدف از ایجاد آن آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت گردشگری و ارائه بینش‌های علمی لازم جهت اداره اثربخش و کارآمد سازمان‌های مرتبط با این صنعت است. در این دوره دانشجویان با یافته‌های نوین مدیریت جهانگردی، به عنوان یک مقوله علمی مستقل آشنا خواهند شد.

واحدهای درسی در دانشگاه:

مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی
اصول مدیریت و بازاریابی خدمات
سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی
مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی
محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری
تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی
خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی
حسابداری مدیریت در صنعت جهانگردی
ارزیابی طرحهای توسعه جهانگردی
روشهای کمی در جهانگردی
بازاریابی بین الملل در جهانگردی
رفتار مصرف کننده در جهانگردی
بازاریابی محصولات جهانگردی
سمینار در مسائل بازاریابی جهانگردی
آینده شغلی:

پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی در این رشته شما توانایی این را خواهید داشت که در مشاغلی همچون تور، مدیریت داخلی هتل‌ها، مدیریت آژانس‌های هوایی، سازمان میراث‌فرهنگی، راهنمای موزه‌داری، عضو هیات علمی و تدریس مشغول به فعالیت شوید.

در کشور ما به سبب عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و همچنین آشنا نبودن بسیاری از افراد جامعه با مشاغل مرتبط با مدیریت جهانگردی و صنعت توریسم، فعالیت‌های معدودی در این زمینه انجام می‌پذیرد. به همین دلیل تاکنون به ‌جز در زمینه تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، بازار رقابتی در این صنعت و در زمینه جذب توریست و سرمایه‌گذار وجود ندارد. در کشورهای دیگر همچون آلمان این رشته به ‌صورت پویا دنبال می‌شود. ولی در کشور ما به سبب عدم وجود امکانات لازم، این رشته از مسیر پویای خود خارج شده است. اینکه یک دانشجو بتواند به عنوان یک دستیار یک تور مسافرتی را هدایت کند یا در یک موزه بتواند به عنوان راهنما عمل کند هم موجب بالارفتن تجربه و اعتماد به ‌نفس در دانشجویان می‌شود و هم اینکه به سبب علاقه‌مندی که به این رشته دارد سعی در ارائه بهترین آموخته‌های خود می‌کند که به خودی خود برای رشته مدیریت جهانگردی تبلیغ به ‌حساب می‌آید و این رشته نیز بیشتر در میان افراد جامعه معرفی می‌شود. برای دریافت مجوز «راهنمایی تور» به صورت رسمی و «‌آژانس مسافرتی» باید مدرک مدیر مجموعه مرتبط با مدیریت جهانگردی بوده که این مسئله هم‌اکنون جلوی ایجاد بازار غیرتخصصی را گرفته و از ورود سودجویان به این بازار جلوگیری کرده است. لیکن یکی از علل اینکه سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری در این مجموعه‌ها نیستند عدم وجود حس کارکرد تیمی و اعتماد کاری است. سرمایه‌گذاران حاضر نیستند سرمایه خود را در اختیار فارغ‌التحصیلان این رشته قرار داده و اعتمادی به بازگشت سرمایه خود در این زمینه ندارند. «شاهین» مدیر داخلی یکی از هتل‌ها در تهران، در زمینه عدم وجود بازار رقابتی در این صنعت به این نکته اشاره می‌کند که «خدمات ارائه شده در این صنعت در مقابل استانداردهای جهانی در واقع هیچ است. اگر ما توقع صنعت توریسم فعال و درآمدزا را در کشور خود داریم مهم‌ترین مسئله، ارائه خدمات استاندارد است، هرچه از کیفیت خدمات بکاهیم از سمت دیگر مشتریان بالفعل و بالقوه خود را از دست داده‌ایم که این مسئله خود یکی از علل برآورده نشدن توقعات ما از این صنعت است. «مونا» راهنمای موزه، یکی دیگر از مشکلات این شغل را دستمزد آن می‌داند و می‌گوید: «دستمزد در این شغل خیلی پایین است و نیازهای روزمره را برآورده نمی‌کند. آن‌هایی که در موزه‌های دولتی یا در سازمان میراث‌فرهنگی مشغول به‌کارند که از مزایا و حقوق کارمندی برخوردارند ولی افرادی که در مجموعه‌های خصوصی فعالیت می‌کنند یا به ‌صورت قراردادی یا پیمانکار شاغلند دستمزد ناچیزی در قبال تمام فعالیت‌هایی که ارائه می‌دهند دریافت می‌کنند (1).

در هر صورت، 2 احتمال افزایش رونق این صنعت در کشور را می‌توان بدین صورت توصیف‌کرد: حمایت‌های دولتی در عرصه سرمایه‌گذاری، جلب مشارکت خارجی، حمایت از مجموعه‌های داخلی و میزان تبلیغات شهری و شکل‌گیری رسانه‌های تخصصی شنیداری و دیداری و مکتوب با هدف اشاعه فرهنگ سفر.

البته در چند سال اخیر دولت گام‌هایی را در این زمینه برداشته‌اند که می‌توان به ارائه سفرکارت به کارمندان سازمان‌ها و ادارات و متعاقب آن ارائه تسهیلات سفر از سوی بانک‌های خصوصی در قالب کارت‌های اعتباری سفری به منظور افزایش میزان سفرهای بین‌شهر و رونق‌ تورهای داخلی اشاره کرد. هر چند این فعالیت‌ها پاسخگوی نیازهای این صنعت نبوده است لیکن شروع این فعالیت‌ها نشانگر توجه بخش‌های خصوصی و دولتی به این صنعت است. به عقیده پاپیروس این صنعت جزو صنایع پیشرو جدید بشر خواهد بود و توجه به آن از اولویتهای هر دولتی خواهد بود اما در این میان خود دانش آموخته نیز بایستی مهارتهای خود را تقویت سازد تا سرمایه گذاران با آرامش خاطر به آنها اعتماد نمایند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

علاقه مندی به مفاهیم و مباحث بازاریابی و جهانگردی (بسیار مهم)
قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (حداقل دو زبان، ICDL و ... )
مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا
داشتن روحیه پویا و پر تحرک و علاقه مند به جستجوی بازار
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:377 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی است که هدف از ایجاد آن آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت گردشگری و ارائه بینش‌های علمی لازم جهت اداره اثربخش و کارآمد سازمان‌های مرتبط با این صنعت است. در این دوره دانشجویان با یافته‌های نوین مدیریت جهانگردی، به عنوان یک مقوله علمی مستقل آشنا خواهند شد.

واحدهای درسی در دانشگاه:

مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی
اصول مدیریت و بازاریابی خدمات
سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی
مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی
محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری
تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی
خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی
حسابداری مدیریت در صنعت جهانگردی
ارزیابی طرحهای توسعه جهانگردی
روشهای کمی در جهانگردی
مدیریت اکو سیستم های طبیعی
برنامه ریزی جهانگردی در کشور های در حال توسعه
مدیریت استراتژیک گردشگری
سمینار در مسائل جهانگردی پایدار
آینده شغلی:

پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی در این رشته شما توانایی این را خواهید داشت که در مشاغلی همچون تور، مدیریت داخلی هتل‌ها، مدیریت آژانس‌های هوایی، سازمان میراث‌فرهنگی، راهنمای موزه‌داری، عضو هیات علمی و تدریس مشغول به فعالیت شوید.

در کشور ما به سبب عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و همچنین آشنا نبودن بسیاری از افراد جامعه با مشاغل مرتبط با مدیریت جهانگردی و صنعت توریسم، فعالیت‌های معدودی در این زمینه انجام می‌پذیرد. به همین دلیل تاکنون به ‌جز در زمینه تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، بازار رقابتی در این صنعت و در زمینه جذب توریست و سرمایه‌گذار وجود ندارد.
در کشورهای دیگر همچون آلمان این رشته به ‌صورت پویا دنبال می‌شود. ولی در کشور ما به سبب عدم وجود امکانات لازم، این رشته از مسیر پویای خود خارج شده است. اینکه یک دانشجو بتواند به عنوان یک دستیار یک تور مسافرتی را هدایت کند یا در یک موزه بتواند به عنوان راهنما عمل کند هم موجب بالارفتن تجربه و اعتماد به ‌نفس در دانشجویان می‌شود و هم اینکه به سبب علاقه‌مندی که به این رشته دارد سعی در ارائه بهترین آموخته‌های خود می‌کند که به خودی خود برای رشته مدیریت جهانگردی تبلیغ به ‌حساب می‌آید و این رشته نیز بیشتر در میان افراد جامعه معرفی می‌شود.
برای دریافت مجوز «راهنمایی تور» به صورت رسمی و «‌آژانس مسافرتی» باید مدرک مدیر مجموعه مرتبط با مدیریت جهانگردی بوده که این مسئله هم‌اکنون جلوی ایجاد بازار غیرتخصصی را گرفته و از ورود سودجویان به این بازار جلوگیری کرده است. لیکن یکی از علل اینکه سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری در این مجموعه‌ها نیستند عدم وجود حس کارکرد تیمی و اعتماد کاری است. سرمایه‌گذاران حاضر نیستند سرمایه خود را در اختیار فارغ‌التحصیلان این رشته قرار داده و اعتمادی به بازگشت سرمایه خود در این زمینه ندارند.
«شاهین» مدیر داخلی یکی از هتل‌ها در تهران، در زمینه عدم وجود بازار رقابتی در این صنعت به این نکته اشاره می‌کند که «خدمات ارائه شده در این صنعت در مقابل استانداردهای جهانی در واقع هیچ است. اگر ما توقع صنعت توریسم فعال و درآمدزا را در کشور خود داریم مهم‌ترین مسئله، ارائه خدمات استاندارد است، هرچه از کیفیت خدمات بکاهیم از سمت دیگر مشتریان بالفعل و بالقوه خود را از دست داده‌ایم که این مسئله خود یکی از علل برآورده نشدن توقعات ما از این صنعت است.
«مونا» راهنمای موزه، یکی دیگر از مشکلات این شغل را دستمزد آن می‌داند و می‌گوید: «دستمزد در این شغل خیلی پایین است و نیازهای روزمره را برآورده نمی‌کند. آن‌هایی که در موزه‌های دولتی یا در سازمان میراث‌فرهنگی مشغول به‌کارند که از مزایا و حقوق کارمندی برخوردارند ولی افرادی که در مجموعه‌های خصوصی فعالیت می‌کنند یا به ‌صورت قراردادی یا پیمانکار شاغلند دستمزد ناچیزی در قبال تمام فعالیت‌هایی که ارائه می‌دهند دریافت می‌کنند (1).

در هر صورت، 2 احتمال افزایش رونق این صنعت در کشور را می‌توان بدین صورت توصیف‌کرد: حمایت‌های دولتی در عرصه سرمایه‌گذاری، جلب مشارکت خارجی، حمایت از مجموعه‌های داخلی و میزان تبلیغات شهری و شکل‌گیری رسانه‌های تخصصی شنیداری و دیداری و مکتوب با هدف اشاعه فرهنگ سفر.

البته در چند سال اخیر دولت گام‌هایی را در این زمینه برداشته‌اند که می‌توان به ارائه سفرکارت به کارمندان سازمان‌ها و ادارات و متعاقب آن ارائه تسهیلات سفر از سوی بانک‌های خصوصی در قالب کارت‌های اعتباری سفری به منظور افزایش میزان سفرهای بین‌شهر و رونق‌ تورهای داخلی اشاره کرد. هر چند این فعالیت‌ها پاسخگوی نیازهای این صنعت نبوده است لیکن شروع این فعالیت‌ها نشانگر توجه بخش‌های خصوصی و دولتی به این صنعت است. به عقیده پاپیروس این صنعت جزو صنایع پیشرو جدید بشر خواهد بود و توجه به آن از اولویتهای هر دولتی خواهد بود اما در این میان خود دانش آموخته نیز بایستی مهارتهای خود را تقویت سازد تا سرمایه گذاران با آرامش خاطر به آنها اعتماد نمایند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریتی و جهانگردی (بسیار مهم)
قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (حداقل دو زبان، ICDL و ... )
مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا
داشتن روحیه پویا و پر تحرک
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:327 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مواد امتحانی ارشد مدیریت جهانگردی


زبان تخصصی
برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی
روش های کمی در جهانگردی
مدیریت بازاریابی
علوم اجتماعی
تاریخ و جغرافیا

۱ -زبان تخصصی( انگلیسی)
۲- برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی (اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اقتصاد گردشگری)
۳- روش های کمی در جهانگردی (ریاضیات کاربردی، پژوهش های عملیاتی، آمار کاربردی)
۴- مدیریت بازاریابی (اصول مدیریت ، رفتارسازمانی ، بازاریابی و مدیریت بازار)
۵- علوم اجتماعی (جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ عامه)
۶- تاریخ و جغرافیا (تاریخ و فرهنگ ایران، هنر معماری ایران، باستان شناسی، نقشه خوانی، جغرافیای جهانگردی، جغرافیای جهانگردی ایران)
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:356 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مشاغل مرتبط با کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی

برای فارغ التحصیلان رشته مدیریت جهانگردی مشاغل مختلفی وجود دارد که می تواند ارتباط مناسبی با رشته تحصیلی آنها داشته باشد. فارغ التحصیلان این رشته با گذراندن واحدهایی همچون "سامانه های اطلاعاتی در جهانگردی"، "محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری" و "تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی" صاحب دانش و اطلاعات مناسبی در این حوزه می شوند و برای ورود به بازار کار آماده می گردند.

در ادامه به مشاغل مرتبط با گردشگری و جهانگردی اشاره می شود. اطلاعات کامل تر را می توانید از بخش مشاغل ملاحظه نمایید. فقط توجه بفرمایید که شما در صورت پیشرفت در کارتان، می توانید به پست مدیریرت در هر یک از حوزه های مورد نظر دست پیدا کنید.


راهنمای تور و گردشگری از جمله مشاغل مورد علاقه خیلی از افراد است. یک راهنمای تور با شناخت دقیقی که از جغرافیا و شرایط مقصد مسافرت دارد و مهارت هایی همچون توان برنامه ریزی سفر و هدایت افراد و گردشگران، قادر است سفر خوبی را برای مسافران ترتیب دهد و خود او نیز در این سفر لذت ببرد.


کارمند آژانس مسافرتی نیز یکی دیگر از شغل های این بخش است. او به فروش تورها و بلیط های داخلی و خارجی می پردازد. در واقع کارمند آژانس مسافرتی اطلاعات لازم درباره انواع بلیط ها، تورها و سایر امکانات موجود در آژانس مسافرتی برای سفرهای کاری و تفریحی را در اختیار مشتریان قرار می دهد. گاهی کارمند آژانس مسئول تهیه و برنامه ریزی تورهای مسافرتی و بسته های تفریحی برای تعطیلات نیز می باشد .

مدیریت هتل نیز در زمره مشاغلی است که طرفداران زیادی دارد. مدیر هتل فردی است که با اصول مدیریتی و مهارت های هتلداری از جمله راه های مدیریت کارکنان، نحوه برقراری ارتباط با مشتریان، نحوه استفاده از سیستم های مدیریت هتل و اصول مهمانداری آشنا می باشد. او به همه امور از نگهداری و نظافت هتل تا مدیریت بودجه و بازاریابی نظارت دارد. مدیر هتل می تواند سرمایه گذار هتل هم باشد و یا تنها پست مدیریت هتل را داشته باشد. البته یک فارغ التحصیل رشته مدیریت جهانگردی برای رسیدن به این شغل باید سال های زیادی تجربه کسب کند و به تدریج و کسب تجربه به این شغل و سمت دست یابد.

پژوهش در حوزه جهانگردی و ایرانگردی از دیگر کارهایی است که دانش آموختگان کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی می توانند در آن مشغول به کار شوند. پژوهشگر این حوزه می تواند در خصوص مسایل مختلف و متنوع جهانگردی و ایرانگردی از جمله فرهنگ مردم، بناهای تاریخی، روش های درآمدزایی از توریسم و ... برای مؤسسات و سازمان های مرتبط یا به صورت مستقل تحقیق کرده و از این راه امرار معاش نمایند. امروزه با گسترش فناوری ارتباطات و اطلاعات، خیلی از افراد با جمع آوری اطلاعات تخصصی، آنها را از طریق اینترنت به فروش می رسانند ! وب سایت های بسیار زیادی که در این بخش قرار دارند، گویای این مطلب می باشند.

استاد دانشگاه نیز یکی از گزینه های فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی می باشد. این شغل البته یکی از پرطرفدارترین مشاغل در سطح دنیا می باشد و در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه ها، دارا بودن مدرک دکتری PhD در این رشته برای تدریس در دانشگاه ها الزامی است. لذا برای وارد شدن در این شغل باید تحصیلات خود را در مقطع دکتری مدیریت ادامه دهید.

کارشناس بازاریابی یا مدیر بازاریابی نیز از مشاغل مرتبطی است که یک کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی مخصوصا گرایش بازاریابی می تواند وارد آن شود. دانش آموخته مدیریت جهانگردی با علم بر موضوعات فرهنگی و تفاوت آداب و رسوم ملل مختلف و آشنایی با روش ها و فنون علمی بازاریابی، می تواند به شرکت های مختلف برای معرفی و بازاریابی محصولات و خدمات خود در سطح بین الملل و منطقه ای کمک زیادی نماید.

واحد بازاریابی به طور مداوم به بررسی بازار، بررسی اقدامات رقبا، بررسی قیمت های داخلی و خارجی محصول مورد نظر و اقدامات مختلف تبلیغاتی برای ترویج و تبلیغ محصول شرکت خود می پردازد و به صورت دوره ای گزارش های مختلفی به مدیریت شرکت ارائه می کند. این واحد هماهنگی کاملی با واحد فروش دارد.


مدیر فروش یا کارشناس فروش از دیگر مشاغل پیش روی کارشناسان ارشد مدیریت جهانگردی است. کارشناس فروش یک شرکت عملیات مختلف مربوط به فروش در آن شرکت را پیش می برد. صحبت با مشتریان، دریافت و ثبت سفارش آنها، ثبت فاکتور و پیش فاکتور به صورت دستی و یا کامپیوتری، ارائه گزارش های دوره های فروش به مدیر فروش و مدیریت ارشد شرکت، کمک به تیم بازاریابی و هماهنگی با واحد انبار برای ارسال کالا و محصولات برای مشتریان از مهمترین اقدامات کارشناس فروش می باشد. کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی با تسلطی که روی مسایل مدیریت، سازمان، منابع انسانی، فرهنگ مردم و ... دارد، مخصوصا در حوزه خدمات و فروش بین المللی می تواند فروشنده موفقی شود.

مشاغل نیمه مرتبط با کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی:

کارشناس روابط عمومی یا مدیر روابط عمومی نیز از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان مدیریت جهانگردی، به دلیل آشنایی با مسایل سازمانی و منابع انسانی می توانند در آن مشغول به کار شوند. این شغل عمدتا در شرکت ها و سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی بزرگ وجود دارد و علاوه بر کارشناسان مدیریت، از رشته های دیگر مثل علوم اجتماعی و روانشناسی استخدام دارد.

ورود به دنیای نشر و فرهنگ نیز، افراد خاص خود را می طلبد. مدیر انتشارات از آن جمله مشاغلی است که از رشته های مختلف تحصیلی، ورودی دارد و فارغ التحصیلان رشته های مختلف می توانند مجوز تأسیس انتشارات را برای فعالیت در این حوزه کسب نمایند. شما به عنوان فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی با استفاده از دانش مرتبط با بازاریابی، فروش، امور مالی و سازمانی خود میتوانید در اداره یک انتشارات نسبت به سایرین از نقاط قوت بیشتری برخوردارد باشید.


مشاغل بانکی از جمله کارمند بانک و در مقاطع بالاتر آن به عنوان یک هدف شغلی، رئیس بانک از جمله مشاغل قابل توجه فارغ التحصیلان رشته مدیریت، حداقل در این شرایط اقتصادی می باشد. در صورتی که شما به این مشاغل علاقه مندید می توانید در بخش مشاغل، اطلاعات بیشتری راجع به آنها بدست آورید.


استخدام در شرکت های بیمه، اگرچه مورد تقاضای فارغ التحصیلان مدیریت بیمه است ولی بسیاری از دانش آموختگان رشته مدیریت از جمله مدیریت جهانگردی هم در شرکت های بیمه ای به عنوان کارشناس وارد می شوند. کارشناس بیمه وظایف مختلفی بر عهده دارد که تنها در شرکت های بیمه معنی می دهد.
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:640 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دروس مشترک گرایش های کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی:


اصول مديريت و بازاريابي خدمات

مديريت منابع انساني در صنعت جهانگردي

سامانه هاي اطلاعاتي در صنعت جهانگردي

مديريت كيفيت جامع در صنعت جهانگردي

محيط ملي و بين المللي تجارت و گردشگري

خط مشي گذاري در صنعت جهانگردي

حسابداري مديريت در صنعت جهانگردي

تحليل رفتاري جهانگردي و تعامل فرهنگي

روش هاي كمي در جهانگردي

ارزيابي طرح هاي توسعه جهانگردي

پايان نامهدروس تخصصی گرایش بازاریابی:


بازاريابي بين الملي در جهانگردي

رفتار مصرف كننده درجهانگردي

بازاريابي محصولات جهانگردي

سمينار در مسايل جهانگردي


دروس تخصصی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی:

مدیریت اکوسیستمهای طبیعی

برنامه ریزی جهانگردی در کشورهای در حال توسعه

مدیریت استراتژیک گردشگری

سمينار در مسايل جهانگردي
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:363 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دانشگاه هایی که در رشته ارشد مدیریت جهانگردی پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 94

دانشگاه تهران

دانشگاه سمنان

دانشگاه غیر انتفاعی شیخ بهایی

دانشگاه هنر اصفهان

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر تهران

دانشگاه مازندران

دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:377 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نظام آموزشی رشته مدیریت جهانگردی به شرح زیر است:

دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی ۴ سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در ۸ سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود۱. مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل ۲ ساعت تعیین می گردد. درس کارآموزی در ایام تعطیل تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی تدوین خواهد شد انجام می پذیرد.

– اعطاء دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته ها منوط به ارائه گواهی پایان دوره کارورزی خواهد بود.
– تعداد کل واحد های آموزشی و کارورزی رشته های مدیریت جهانگردی ۱۳۲ واحد می باشد.

توضیح: نظر به ضرورت تسلط دانشجویان به زبان دوم، یکی از زبان های فرانسه، آلمانی، عربی به عنوان زبان دوم در نظر گرفته شده که طبق جدول ذیل و براساس انتخاب دانشجو ملزم به گذراندن آن می باشد.

زبان تعداد واحد

عربی 4
آلمانی 4
فرانسه 4

دروس عمومی

معارف اسلامی (1)
2 معارف اسلامی (2)
3 اخلاق و تربیت اسلامی
4 انقلاب اسلامی ایران و ریشه های آن
5 تاریخ اسلام
6 متون اسلامی (آموزش زبان عربی)
7 فارسی
8 زبان خارجی
9 تربیت بدنی (1)
10 تربیت بدنی (2)

دروس پایه

01 روانشناسی عمومی (جهانگردی)
02 مبانی جامعه شناسی (جهانگردی)
03 اصول علم اقتصاد 1 (خرد- جهانگردی)
04 اصول علم اقتصاد 2 (کلان- جهانگردی)
05 اصول حسابداری 1- جهانگردی
06 اصول حسابداری 2 جهانگردی
07 ریاضیات کاربردی در مدیریت جهانگردی
08 آمار کاربردی در مدیریت جهانگردی
09 مبانی و کاربرد کامپیوتر در جهانگردی
10 روش تحقیق
11 مبانی سازمان و مدیریت
12 حقوق اساسی
دروس اصلی

نام درس
13 رفتار سازمانی
14 پژوهش عملیاتی در جهانگردی
15 تاریخ فرهنگ ایران
16 تاریخ فرهنگ ایران
17 شناخت روحیات ملل
18 قوانین و مقرارت حقوقی جهانگردی
19 مبانی مردم شناسی (جهانگردی)
20 مدیریت بازاریابی و تبلیغات جهانگردی
21 اقتصاد جهانگردی
22 شناخت صنایع دستی ایران
23 نقشه خوانی و آشنایی با نقشه
24 جغرافیای جهانگردی عمومی
25 جغرافیای جهانگردی ایران
27 گذراندن اوقات فراغت
28 زبان انگلیسی
29 زبان انگلیسی
30 زبان دوم (1)
31 زبان دوم (2)
32 آداب سفر در اسلام
33 تجزیه و تحلیل مسائل احتماعی ایران

دروس تخصصی
نام درس

34 باستان شناسی ایران
35 هنر و معماری ایران
36 هنر و معماری ایران
37 آشنائی با موزه های ایران
38 زبان انگلیسی تخصصی
39 زبان انگلیسی تخصصی
40 امور مسافرت و صدور بلیط
41 فن راهنمائی
42 برنامه ریزی توسعه جهانگردی
43 مطالعات تطبیقی سیاست های جهانگری
44 برنامه ریزی و سرپرستی گشت های جهانگردی
45 فرهنگ عامه
46 زبان انگلیسی مکاتبات تخصصی
47 زبان انگلیسی مکالمه
48 کارآموزی
49 آشنائی با سازمان های دولتی ایران
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:378 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دوره -دانشگاه و شهر

روزانه آذربایجان - تبریز کارشناسی مدیریت جهانگردی
روزانه سمنان کارشناسی مدیریت جهانگردی
روزانه شهید باهنر کرمان کارشناسی مدیریت جهانگردی
روزانه شهید باهنر کرمان کاردانی مدیریت جهانگردی
روزانه شهید باهنر کرمان کاردانی مدیریت هتلداری
روزانه علامه طباطبایی تهران کارشناسی مدیریت جهانگردی
روزانه علامه طباطبایی تهران کارشناسی مدیریت هتلداری
روزانه مازندران - بابلسر کارشناسی مدیریت جهانگردی
روزانه آذربایجان - محقق اردبیلی کارشناسی مدیریت جهانگردی
شبانه آذربایجان - تبریز کارشناسی مدیریت جهانگردی
شبانه سمنان کارشناسی مدیریت جهانگردی
شبانه شهید باهنر کرمان کارشناسی مدیریت جهانگردی
شبانه شهید باهنر کرمان کاردانی مدیریت جهانگردی
شبانه شهید باهنر کرمان کاردانی مدیریت هتلداری
شبانه علامه طباطبایی تهران کارشناسی مدیریت جهانگردی
شبانه مازندران - بابلسر کارشناسی مدیریت جهانگردی
نیمه حضوری علامه طباطبایی تهران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان شرقی - واحد تبریز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان شرقی - واحد اسکو کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان غربی - مرکز اورمیه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان غربی - واحد فیروزق کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان (اردبیل) - مرکز اردبیل کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان - مرکز مشگین شهر (خیاو) کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان - مرکز شهر توریستی سرعین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان - مرکز کیوی (گیوی) کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور آذربایجان - مرکز مغانشهر پارس آباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مرکزی - مرکز اراک کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مرکزی - مرکز خمین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مرکزی - واحد غرق آباد نوبران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مرکزی - واحد فرمهین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - مرکز تیران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - مرکز شاهین شهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - مرکز نایین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد باغبهاران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد بوئین و میاندشت کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد خمینی شهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد خوراسگان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد دهاقان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد دهق کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد قمصر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد کاشان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور اصفهان - واحد هرند کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور ایلام - مرکز ایلام کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور ایلام - مرکز ایلام واحد دولتی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور ایلام - واحد چوار کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور ایلام - واحد دره شهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور بوشهر - واحد بوشهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - مرکز تهران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - مرکز ورامین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد رودبار قصران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد رودهن کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد شهرجدید پردیس کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد طالقان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد کرج کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور تهران - واحد لواسانات کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور چهارمحال و بختیاری - مرکز بروجن کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور چهارمحال و بختیاری - مرکز شهرکرد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور چهارمحال و بختیاری - مرکز فارسان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان جنوبی - مرکز بیرجند کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان جنوبی - مرکز فردوس کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان جنوبی - واحد بشرویه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز تربت حیدریه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز سبزوار کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز کاشمر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز گناباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز مشهد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز مشهد - واحد دولتی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - مرکز نیشابور کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - واحد تایباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - واحد تربت جام کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - واحد جوین-نقاب کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - واحد زبرخان بقدمگاه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان رضوی - واحد عشق آباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خراسان شمالی - مرکز بجنورد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - مرکز آبادان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - مرکز اهواز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - مرکز رامهرمز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - واحد بستان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - واحد شوش کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - واحد گتوند کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - واحد ماهشهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور خوزستان - واحد هندیجان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور زنجان (آذربایجان) - مرکز ابهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور زنجان (آذربایجان) - مرکز زنجان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور زنجان (آذربایجان) - واحد سلطانیه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سمنان - مرکز دامغان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سمنان - مرکز سمنان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سمنان - مرکز گرمسار کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سمنان - واحد مجن کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سیستان و بلوچستان - مرکز زاهدان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور سیستان و بلوچستان - واحد سراوان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - مرکز اوز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - مرکز فسا کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - مرکز شیراز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - واحد خاوران کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - واحد خنج کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - واحد سعادت شهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - واحد مرودشت کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور فارس - واحد کوار کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور قزوین (آذربایجان) - مرکز قزوین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور قزوین (آذربایجان) - واحد دانصفهان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور قم - مرکز قم کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کردستان - مرکز سنندج کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کردستان - واحد دیواندره کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کردستان - واحد سقز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کرمان - مرکز بم کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کرمان - مرکز کرمان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کرمان - واحد باغین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کرمانشاه - مرکز کرمانشاه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کهگیلویه و بویر احمد - مرکز دوگنبدگان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور کهگیلویه و بویر احمد - مرکز یاسوج کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - مرکز بندر ترکمن کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - مرکز گرگان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - واحد آغ قلا کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - واحد علی آباد کتول کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - واحد کردکوی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گلستان - واحد گالیکش کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گیلان - مرکز رشت کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گیلان - واحد رضوانشهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گیلان - واحد فومن کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گیلان - واحد لنگرود کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور گیلان - واحد منجیل کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور لرستان - مرکز الیگودرز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور لرستان - مرکز خرم آباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور لرستان - واحد دورود کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور لرستان - واحد نورآباد دلفان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - مرکز آمل کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - مرکز رامسر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - مرکز ساری کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - مرکز ساری - واحد دولتی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - واحد رینه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - واحد زیراب کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - واحد محمود آباد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور مازندران - واحد نوشهر کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور هرمزگان - مرکز بندرعباس کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور هرمزگان - واحد ابوموسی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور هرمزگان - واحد قشم کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور هرمزگان - واحد کیش کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور همدان (آذربایجان) - مرکز کبودر آهنگ کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور همدان (آذربایجان) - مرکز همدان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور همدان (آذربایجان) - مرکز همدان - واحد دولتی کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور همدان (آذربایجان) - واحد لالجین کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز اردکان کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز بافق کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز تفت کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز رضوانشهر صدوق کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز مهریز کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - مرکز یزد کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - واحد ابرکوه کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - واحد طبس کارشناسی مدیریت جهانگردی
پیام نور یزد - واحد میبد کارشناسی مدیریت جهانگردی
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:411 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رشته ي مديريت جهانگردي يكي از رشته هاي دانشگاهي است كه از نوع علوم بين رشته اي مي باشد و حتي مي توان گفت كه مديريت جهانگردي يكي از بين رشته اي ترين علوم مي باشد.كه اين علوم شامل:زبان انگليسي(كه يكي از مهم ترين علوم اين رشته است)،اقتصاد(كه چون صنعت جهانگردي تاثير اقتصادي به سزاي بر جوامع داشته ودارد حائز اهميت است.)رياضيات و آمار (از جمله علومي هستند كه غالباً در اكثر رشته هاي دانشگاهي وجود دارند كه متناسب با رشته تعداد واحدهاي آن متفاوت مي باشد كه در رشته ي مديريت جهانگردي 6 واحد را به خود اختصاص داده است.)دروس مديريتي(كه جزء مهم رشته ي مديريت جهانگردي را تشكيل مي دهد)دروس علوم اجتماعي،تاريخ(بررسي بنا هاي تاريخي و ادوروار مختلف تاريخي تاثير آن بر جذب گردشگر) و جغرافيا (كه به شناخت هر چه بهتر موقعيت اماكن توريستي و شناسايي آنها كمك مي كند.)


دانشگاههاي كه در اين رشته پذيرش دانشجو دارند:

اين رشته از سال 74 براي اولين بار در دانشگاه علامه طباطبايي پذيرش دانشجو داشته است كه براي اولين بار بود اين رشته در بين رشته هاي دانشگاهي ديده مي شد.مديريت جهانگردي كم كم جاي خود را در بين رشته هاي دانشگاهي در دانشگاههاي مختلف باز كرد.كه از جمله دانشگاههاي دولتي كه پذيرش دانشجو در اين رشته را داشته اند مي توان به دانشگاهای: تهران،تبريز،شيراز،كرمان،سمنان،مازتدران و يزد اشاره كرد كه در تعدادي از اين دانشگاهها همچنان پذيرش دانشجو در اين رشته وجود دارد.

تحصيلات تكميلي مديريت جهانگردي در ايران:

تحصيلات تكميلي اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد در ايران وجود دارد و هنوز مقطع دكترا اين رشته در ايران وجود ندارد.در مقطع كارشناسي ارشد طبق آخرين آمار گزينش دانشجو در اين مقطع دانشگاهاي دولتي:تهران ، علامه طباطبايي تهران ، سمنان و هنر اصفهان از جمله دانشگاههاي بودند كه در مقطع كارشناسي ارشد در اين رشته پذيرش دانشجو داشته اند.

پیشینه صنعت گردشگری در ایران:

جهانگردی و گردشگری از دیرباز در ایران رونق داشته و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم ، آمد و شد خاورشناسان ، وجود کاروانسراها، چاپارخانه‌های قدیمی و راه‌های ارتباطی گسترده دلیل این مدعاست.
در دوره‌های متفاوت و در حکومت‌های مختلف از جمله هخامنشیان، سلوکیان و … به این مسئله بر اساس شرایط گوناگون توجه شده است.
در زمان صفویه یکی از درخشان‌ترین دوران سیاحت در ایران رقم خورد که مهمترین عوامل آن توسعه، افزایش امنیت، راه‌های ارتباطی مناسب و تاسیسات متعددی بوده که در این دوره در ایران ایجاد شده است.
در سال۱۳۱۴ شمسی برای اولین‌بار در وزارت داخله(کشور) اداره‌ای به نام «اداره جلب سیاحان خارجی و تبلیغات» تاسیس شد و انجام امور مربوط به جهانگردی کشور بر عهده آن اداره محول شد.
در سال۱۳۱۹ شمسی نخستین آژانس جهانگردی ایران در تهران تاسیس شد و در سال۴۰ نیز شورای عالی جهانگردی مرکب از ۱۲ نفر از نمایندگان وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و سه نفر از اشخاص مطلع و کارشناس در امر گردشگری و جهانگردی به موجب تصویب هیأت وزیران وقت تشکیل شد.
در سال ۱۳۵۷ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی وزارت اطلاعات و جهانگردی به وزارت ارشاد ملی و سپس به وزارت ارشاد اسلامی تغییر نام داد و حوزه معاونت جهانگردی این وزارتخانه سرپرستی امور جهانگردی کشور را به عهده گرفت.
در سال ۱۳۷۶ با ادغام حوزه معاونت سیاحتی و زیارتی و سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی به وجود آمد که تا اوایل سال ۱۳۸۳ فعالیت داشت.
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ادغام دو سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی به وجود آمد و بعدها سازمان صنایع‌دستی نیز به آن اضافه شد که هم اکنون فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار بابت مسافرت‌های اتباع خود پرداخت می‌کند و به تعبیری هر خانواده ایرانی که به طور متوسط پنج عضو دارد ، سالانه ۸۵ دلار از سهم تولید ملی خود را بابت رونق به بازار جهانی توریست می‌پردازد، بدون اینکه از این بازار سهمی برده باشد.
درآمد کشورهای خارجی از توریست ایرانی چهار برابر درآمد ایران از توریست خارجی است. شاید بی دلیل نباشد که قسمتی از درآمد دو شرکت بزرگ هواپیمایی بزرگ دنیا به ایران اختصاص دارد.
ایرانی‌ها بعد از امارات بیشتربه ترکیه و تایلند می‌روند. بر اساس آمارهای ارائه شده در سال۱۳۳۰ شمسی تعداد جهانگردان بین‌المللی در سطح جهان حدود ۲۵ میلیون نفر بوده است که این رقم هم اکنون به حدود یک میلیارد نفر افزایش یافته است.
همین تعداد جهانگردان در فاصله ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۴ از رشد فزاینده‌ای برخوردار گشته‌اند به طوری که از ۳۲۹ میلیون نفر در سال ۶۴ به ۵۶۷ میلیون نفر در سال ۷۴ رسیده است و طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۱۳۹۹ شمسی تعداد جهانگردان جهان به رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و هم اکنون در مرز یک میلیارد جهانگرد در جهان قرار داریم.
بر اساس آمارها معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از طریق توسعه صنعت توریسم قابل حل است. و این صنعت پس از صنعت نفت و صنایع خودروسازی در رده سوم صنایع جهان قرار گرفته است.
صنعت توریسم بخشی است که بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان شاغل کرده و تا ۱۰ سال آینده از ۳۰۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.
هم اکنون طبق اعلام مسوولان گردشگری سهم ایران از بازار گردشگری جهان در حدود ۰۸/۰ درصد است.
از طرفی وضعیت هتل‌های کشور اصلاً قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست ولی به لحاظ قیمت این هتل‌ها هیچ فرقی با همتایان خارجی ندارند، به طور مثال هتل‌های دبی در رده بهترین‌های جهان قرار دارند و اولین هتل هفت ستاره که بلندترین هتل جهان نیز هست، در این کشور ساخته شده، این کشور به تازگی توانسته است در حوزه توریسم رشد قابل توجهی داشته باشد. به نحوی که امروزه دبی دارای ۲۷۲ هتل با بیش از ۳۰ هزار اتاق، ۳۰مرکز خرید و سالانه بیش از هفت میلیون نفر گردشگر خارجی است.
خطوط هوایی دبی یکی از پنج خط برتر هوایی جهان است که با داشتن بیش از ۱۰۰ شرکت هواپیمایی به بیش از ۱۴۵مقصد مسافر می‌برد. ظرفیت فرودگاه آن نیز در حال توسعه است تا برای مسیر تردد سالانه ۶۰ میلیون مسافر آماده شود. درآمد صنعت توریسم در دبی نیز نزدیک به دو میلیارد دلار و نکته قابل توجه در این است که بخش قابل توجهی از جاذبه این کشور مرهون سرمایه گذران ایرانی است.
ایران با داشتن شش اثر که در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده ، می‌تواند به عنوان یکی از مراکز مهم جذب توریست آثار و ابنیه تاریخی باشد. وجود آثاری چون تخت جمشید، چغازنبیل، تخت سلیمان، میدان نقش جهان، پاسارگاد و ارگ تخریب شده بم از مهمترین جاذبه های جهانی ایران است.

بازار كار:
يكي از مهم ترين سوالاتي كه در ذهن شما را در مورد اين رشته ايجاد مي شود.اين خواهد بود كه بعد از پايان تحصيلات در اين رشته ، چه شغلي را خواهيد داشت.با توجه به اينكه مديريت جهانگردي يكي از رشته هاي جديد دانشگاهي در ايران مي باشد.هنوز تعداد افرادي كه در اين رشته تحصيل كردند مانند رشته هاي دانشگاهي ديگر اشباع نشده است با در نظرداشتن اين موضوع آينده شغلي خوبي را مي توان در نظر داشت.
با توجه به اين كه صنعت جهانگردي در ايران در حال شكوفايي است و در آينده اي نه چندان دور به شكوفايي خواهد رسيد و با توجه به پتانسيل عظيمي كه كشور عزيزمان براي جذب گردشگر دارد در آينده اي نه چندان دور شاهد شكوفايي اين صنعت خواهيم بود.
در حال حاضر مشاغلي كه مرتبط با اين رشته هستد مي توان به:احداث آ‍ژانس هاي گردشگري،كار در قسمت هاي مختلف يك آژانس گردشگري،راهنايي تور، ايجاد مؤسسات آموزش گردشگري ، تدريس در مؤسسات گردشگري و دانشگاهها(ولي با مدارك با لاتر ار ليسانس) ، كار در قسمت هاي مختلف هتل ها ، كار در شركت هاي هواپيماي،كار در سازمانهاي متولي گردشگري(مانند سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ) و ... اشاره كرد.صنعت جهانگردي به گونه اي است كه با صنعت هاي مختلف و بخش هاي مختلف جامعه سروكار دارد.مانند صنعت حمل و نقل ، بخش هاي اقتصادي ، هتل ها ، بخش هاي خدماتي و... . با توجه به فرابخشي بودن صنعت جهانگردي شما مي توانيد اميدوار به كار در بخش ها و صنعت هاي ديگر نيز باشيد و اگر قصد ادامه تحصيل در اين رشته را داريد مي توانيد خود كارآفرين در اين رشته باشيد.
تاریخ ثبت :1395/05/13 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:345 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
510,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
470,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
460,000
 • 7 8
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
1,950,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
550,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
550,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon