Icon
 • پایتخت معنوی ایران
مـــــــــنو
رباط شرف مشهد آدرس :این بنا در حاشیه جاده قدیم نیشابور-سرخس (جاده ابریشم) و شش کیلومتری جاده سرخس -مشهد بعد از تپه‌های کم ارتفاع روستای شورلق قرار دارد
تاریخچه : رباط شرف یکی از کاروانسراهای ایرانی که در سرخس واقع شده است و این رباط در جهان به عنوان موزه آجر شهرت دارد. این کاروانسرا حدود 900 سال قدمت دارد.
بدون تردید جاده ابریشم یا شاهراه بزرگ خراسان یکی از عوامل مهم توسعه و فرهنگی اقتصادی ایران و به خصوص استان خراسان تا همین دهه ی اخیر و حتی تا زمان قاجار و قبل از بوجود آمدن حضور ماشین در زندگی امروزی بوده است. زیرا که از طریق همین راه است که از سوی بزرگان، دانشمندان، عارفان و در واقع بشارت دهنده های علوم و فرهنگ به این سرزمین می آمده اند و بعد از این سرزمین می رفتند و از سوی دیگر کاروان های بزرگ تجاری در رفت و آمد بودند و مبادله کالا می کردند و رونق فرهنگی و اقتصادی را باعث می شدند.
اما می دانیم که به هرحال اشخاصی که در این جاده ها و در این راه ها رفت و آمد می کردند و مثل کسان دیگر که در شهرها و روستاها ساکن هستند و نیازهای حیاتی دارند این افراد هم نیازهای حیاتی داشتند و این نیازها را باید رفع و رجوع می کردند و باید تاسیسات و ابنیه ای ساخته می شد تا پاسخگوی این نیازها باشد.
یکی از این تاسیسات که بسیار در فرهنگ قدیم مطرح بوده و جایگاه بسیار مهمی داشته ( حتی ساخت این موسسه به عنوان یک عمل خیر یا ضرب المثل می توانسته قرار بگیرد) کاروانسرا یا رباط بوده است. که ما اشخاصی در تاریخ داریم که حتی تمام سپرده های مالی خود را در طول زندگی در نهایت برای ساخت یک کاروانسرا خرج می نمودند. از جمله در نزدیکی تربت حیدریه کاروانسرای بی بی را داریم که این کاروانسرا توسط یک بانوی فاضله ساخته شده که علاوه بر تمامی مالش که برای این کاروانسرا پرداخت کرده خودش هم در ساخت کمک می کرده است.
کاخ رباط ها از نظر فضای زندگی متفاوت بودند یعنی محل خدماتی و اصطبل ها از محل زندگی جدا بودند و محل زندگی منحصر به یک یا چند آپارتمان بود. رباط شرف یکی از جمله کاروانسراهای شاهی یا کاخ رباط های جاده ابریشم می باشد. این کاخ رباط دارای دو حیاط است. نقطه عطف حیاط شاه نشین عبارت از ایوان کاروانسرای شرف بوده است. ایوان کاروانسرای شرف به بهترین شکل ممکن تزئین شده است.
البته خود نحوه ساخت این ایوان باشکوه است. هم پیشانی برافراشته ایوان و هم کتیبه های آجری که بر اطراف ایوان به صورت کوفی نوشته شده و هم چنین گچ بری هایی که در داخل ایوان کار شدند همه این ها در مجموع تحسین برانگیز است.

رباط شرف در خارج از کشور خیلی مطرح بوده و آن را به عنوان موزه آجر نامگذاری کردند و کاملا دلیلشان موجه هست. هر شکلی را که تصور کنید که با قرار دادن آجر در کنار هم این شکل ها را می توان ایجاد کرد در رباط شرف سرخس به چشم می خورد. اضافه بر چیدمان این آجرها که اشکال هندسی می تواند ایجاد کند آجر ها منقوش به نوشته هستند، یعنی با قرار دادن آجرها بر روی همدیگر می بینید که هنر آجرکار در واقع خط ایجاد کرده، از جمله دو تا کتیبه بسیار جالب و زیبایی که بر پیشانی ورودی کاروانسرا و همینطور پیشانی ایوان انتهای کاروانسرا هست که بسیار اعجاب برانگیز و باشکوه است.
چیز دیگر که در این کاروانسرا شاهد هستید تنوع کاربرد آجر و تنوع ایجاد اشکال است. به این معنی که با توجه به این واقعیت که هنر اسلامی، هنر متقارن است ولی ما در رباط شرف با کمال تعجب می بینیم که قرینه سازی در یک کلیتی صورت گرفته ولی در تزیینات آجری قرینه سازی رعایت نشده است و اینطور آدم تصور می کند که انگار این هنرمند یک زمینه ای را دیده و می خواسته تمام هنرش را در اینجا به نمایش بگذارد و در هر اتاقی این تزئینات آجری را اجرا کرده و حتی در طاق نماهای مختلف یک اتاق هم دیده می شود.
دو گونه هنر گچبری در این کاروانسرا به چشم می خورد. گونه اول به صورت کتیبه گچی در آورده شده، که در روی دو تا محراب حیاط اول و دوم دیده می شود؛ و گونه دوم که به صورت اشکال با موضوعات گیاهی، هندسی است که بهترین نوع این گچبری را در زیر طاق ایوان انتهایی حیاط دوم مشاهده می کنید، که در آن قسمت به شیوه بسیار زیبایی استادان گچبر توانستند هنرشان را عرضه نمایند.
مسأله ای که در یک کلیت می خواهیم نتیجه بگیریم این است که غیر از هنرنمایی هنرمندان و معماران رباط شرف خراسان، محاسبات ریاضی نیز در این بنا صورت پذیرفته است که این محاسبات و روش ها هم در آجرچینی و هم در گچ بری و هم ایجاد سازه بسیار مهم و تعیین کننده بوده و ما را به این نتیجه می رساند، که آن هنرمند بزرگ سلجوقی یک ریاضیدان نیز بوده است. این مجموعه رباط شرف به عنوان یک سمبل هنری و یک نماد علمی می توان عنوان نمود و به آن افتخار کرد که در این گوشه پراکنده از ایران عزیز و در کنار جاده ابریشم و حد فاصل بین مشهد و سرخس واقع شده است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
گنبد خشتی مشهد آدرس:
مقبره امامزاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر معروف به گنبد خشتی در شهر مشهد واقع شده‌است. این بنا در ابتدای خیابان طبرسی در کوچه‌ای به همین نام در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد

تاریخچه : بنای تاریخی گنبد خشتی مشهد در حدود 508 سال قدمت داشته و امامزاده سید محمد در این بنا واقع شده است.

در محله قدیمی نوغان مشهد بنای خشتی گنبدی شکلی به چشم می خورد. از قرن نهم هجری به بعد محله نوغان رونق پیشین خود را از دست داد و کم کم از اهمیت و وسعت نوغان کاسته شد. در گنبد خشتی آرامگاه امامزاده سید محمد یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) قرار گرفته که این بنا در زمان صفوی و به دستور شاه عباس اول بر روی مزار این بزرگوار ساخته گردید.
براساس برخی تحقیقات صورت گرفته این بقعه را به سلطان محمد خدابنده منتسب دادند. با این وجود در معماری گنبد خشتی، فضای شاه نشین، فضای ورودی و رواق چهارضلعی دیده می شود و این بنا توسط دالانی که در گرداگردش است به محل مقبره سلطان محمد خدابنده هدایت می شود.

دو کتیبه قرآنی که به آیات سوره مبارکه ملک و واقعه مزین شده در نمای چهارطاق و گرداگرد گنبد وجود دارد که طرح های اسلیمی طلایی رنگ زیبایی را در برگرفته و به خط محقق و ثلث نگاشته شده که در قسمتهای تخریب شده مورد بازسازی قرار گرفتند.

پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، قدیمی ترین بنای مشهد است که از سادات موسوی برجای مانده است.
گنبد خشتی شامل :

سرداب
چهار طاقی دارای چهار ایوان که بر روی سرداب واقع شده است.
گنبد ساقه دار بر فراز بنا
ارتفاع گنبد 14,9 متر است. کل بنای گنبد خشتی از آجر و گچ ساخته شده و گنبدش از نوع دو پوششه می باشد. هم چنین با استفاده از مقرنسهای گچی زیبا داخل گنبد را تزئین کردند.
مرمت اساسی این گنبد توسط مرمت کاران سازمان میراث فرهنگی از سال 1378 هجری شمسی تا سال 1380 هجری شمسی اتمام پذیرفت تا در اختیار بازدید و زیارت زائران و مردم قرار بگیرد. در دوره قاجاری یک ایوانچه مربع گونه 7 متری به عنوان ورودی رواق اصلی در جهت قبله ساخته شده است که به بنای اصلی متصل شده است.

اکنون در ایوانچه ورودی این بنا که چند پله در آن تعبیه شده به عنوان کفش کن استفاده می گردد. زائران فراوانی از سراسر کشور به امامزاده سید محمد وارد می شوند و این مکان زیرنظر اداره اوقاف و امور خیریه خراسان مدیریت می شود و از محل نذورات آن به اداره اش می پردازند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
چالیدره مشهد آدرس :
در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر راه جاغرق واقع شده و از غرب به کوه های بینالود و از شمال به کوه تخت رستم محدود می شود.
تاریخچه : سد چالیدره مشهد در ابتدای جاده روستای نغندر قرار گرفته و در سمت چپ این جاده دره چالیدره و ارتفاعات بکر و بایر مشاهده می گردد. عملیات اجرایی ساخت مجتمع گردشگری چالیدره در سال 1376 هجری شمسی صورت پذیرفت.

اراضی دریاچه چالیدره جزء منابع طبیعی به شمار آمده و هزینه های زیادی اخیرا توسط شهرداری طرقبه و سازمان گردشگری به منظور زیباسازی ارتفاعات اطراف سد شکل گرفته که با ساختن مجتمع توریستی و گردشی چالیدره در مشهد محقق به انجام این کار شدند. این مجتمع تفریحی از جمله دره های فرعی منطقه طرقبه محسوب شده و یک فضای کاملا مجزای تفریحی را به وجود آورده است. مساحت چالیدره طرقبه 160 هکتار می باشد که دارای موقعیت خاص و ایده آل است. 32 هزار اصله درخت در فضای سبز آن کاشته شده است.
استقبال روز افزون بازدیدکنان از جاذبه های زیبای چالیدره زمینه را برای توسعه این منطقه فراهم نموده است. از آب دره چالیدره طرقبه به منظور آبیاری باغ های اطراف استفاده می شود. جهت استراحت گردشگران مکان های زیبای آلاچیق و رستوران ساخته شده و ایجاد قایقرانی با امکانات قایق های پدالی، سواری، کایت و ماهیگیری در این مکان فراهم شده است. هم چنین امکان تفریحی وسایل بازی برای کودکان ، غواصی و کشتی شناور پذیرایی وجود دارد.
آب سد خاکی و رسی چالی دره از طریق رودخانه جاغرق تامین می شود و چشم اندازهای زیبای طبیعی و وجود این آب باعث آب و هوای مطلوب منطقه شده است. سد چالیدره بر روی یکی از سرشاخه فصلی حوضه آبریز گلستان قرارگرفته و حوضه های آبریز فرعی آن رودخانه هریرود و کشف رود است و نوع سر ریز این حوضه ها اوجی با جریان می باشد. در شرق سد چالیدره طرقبه ، تپه های ماهوری و مناطق مسکونی به چشم می خورد.

در مجموعه توریستی چالیدره با توجه به گفته مسئولان، ترن کوهستان راه اندازی و به بهره برداری خواهد رسید.
نزدیک ترین شهر به منطقه چالیدره، شهر مقدس مشهد است. مجموعه تفریحی چالیدره مشهد برای استفاده عموم گردشگران آزاد می باشد و برای وسایل نقلیه مسافران و بازدیدکنندگان پارکینگی در نظر گرفته شده است.

به شما مسافران و گردشگران عزیز، صرف یک قوری چای در ارتفاع کوه های مجتمع گردشگری چالیدره طرقبه با چشم اندازی زیبا و خیره کننده را توصیه می نماییم.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان تاریخچه : اولین ایرانی که دوره آموزش خلبانی را دید و از نظامیان اواخر زمان قاجاریه بود، محمد تقی خان پسیان می باشد. آرامگاه ایشان در باغ نادرشاه افشار می باشد. آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان در حدود 47 سال قدمت دارد.
آدرس : آرامگاه ایشان در باغ نادرشاه افشار می باشد. آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان در حدود 47 سال قدمت دارد.
محمد تقی خان پسیان جوان پر شور میهن پرست ایرانی بود. محمد تقی معروف به کلنل پسیان و در سال 1309 هجری شمسی در شهر تبریز متولد شد.

رستم بیگ از جد خاندان پسیان بعد از جدا شدن شهرهای قفقاز از کشور ایران توسط عهد نامه ترکمنچای، به دلیل طاقت نیاوردن در زیر سلطه بیگانگان روس به شهر تبریز مهاجرت نمود. رستم بیگ و پدر محمد تقی خان پسیان روابط نزدیکی با مقامات تبریز به خصوص با میرزا تقی خان امیر کبیر داشتند.
فرزندان رستم بیگ دارای مقام های نظامی بودند و تعدادی از آن ها در جنگ با انگلیس که در شهر انگلیس اتفاق افتاد، کشته شدند. کلنل پسیان به تحصیل علوم و زبان های خارجی در مدرسه لقمانیه پرداخت و محمد تقی در سال 1324 هجری شمسی به تهران سفر کرد و در سن پانزده سالگی به مدرسه نظام تهران وارد شد. با اتمام دوره در مدرسه نظام به درجه سرگردی تغییر رتبه داد و به دلیل موفقیتش در مأموریت همدان مدال طلای نظامی را از وزارت جنگ گرفت. در مدرسه نظام به مدت 5 سال به درجه سلطانی رسید.
ایشان روس ها را در جنگی بنام مصلی شکست داد و شهرتش در تمام مرزهای ایران به گوش مردمان رسید. سرهنگ محمد تقی خان پسیان در سال 1335 هجری شمسی به کشور آلمان رهسپار شد. در سال 1338 هجری شمسی به سمت فرماندهی ژاندارمری خراسان در زمان دولت مشیرالدوله منسوب گردید. آزادی خواهان خراسان در سال 1339 هجری شمسی به رهبری شخصی به نام کلنل برای کسب استقلال ایران قیام کردند.

این قیام از طریق روسای عشایر و با تحریک کردن شخص قوام السلطنه و توسط سپاهیان دولتی ایران مورد حمله واقع شد. محمد تقی کلنل پسیان در زمان برخورد با اکراد بجنورد در منطقه جعفر آباد قوچان با نیرنگ به قتل رسید.
در مجاورت آرامگاه نادر شاه و در قسمت شمالی باغ، آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان دیده می شود. لوح سنگی بر روی آب نصب گردیده است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
گنبد سبز مشهد گنبد سبز در قلب شهر و مجاور ارگ سابق در خیابان آخوند خراسانى ( خاکى پیشین ) قرار دارد.
تاریخچه : بنای تاریخی گنبد سبز مشهد، در خیابان آخوند خراسانی واقع در وسط میدانی با نام آخوند خراسانی واقع شده است. و به خاطره داشتن رنگ فيروزه اي به «گنبد سبز» معروف شده است. اين آرامگاه مدفن « شيخ محمد مومن » عارف استر آبادي است كه به سال 904 هجری قمری وفات يافته است. بعضي او را صاحب كتاب « تحفته حكيم مومن » در طب قديم مي دانند. ایشان از شيوخ صفوي شيعه مذهب بوده است. بنای تاریخی گنبد سبز از جاذبه های مذهبی شهر مشهد می باشد.
محمد مومن عارف حکیم در قرن نهم هجری می زیسته. شیخ مؤمن از علمای بزرگ شیعه و هم عصر عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی، صاحب کتاب وسائل الشیعه بوده است. ایشان از علمایی است که بیشتر عمر خود را به تعلیم و تعلم روایات و سخنان معصومین (علیهم السلام) و عبادت و خدمت به مردم گذرانده است. ایشان مدت 36 سال از عمر خود را در تطبیق و بررسی روایات کتب اربعه شیعه گذرانده است،این امر ارادت و تقید ایشان را به تبعیت از معصومین (علیهم السلام) به اثبات می رساند.
گنبد سبز از داخل ساختاری چهار ضلعی و در نمای بیرونی بدلیل وجود طاقنماهای دو اشکوبه زوایای آن شکل هشت گوشه دارد. پایه‌های اطراف طاقها تا پیشانی بنا و بخش فوقانی ازاره‌های پیرامون نمای خارجی آن مزین به کاشیهای معرق و متنوعی است که علاوه بر زیبائی بیانگر شیوه تزئینی دروه صفویه است.
فضای داخلی گنبد دارای کتیبه ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت ((نمقفه حسین بن محمد المشهدی)) و تاریخ 1058 قمری دیده می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.
این مقبره مورد توجه و زیارت مردم مشهد، خصوصا پیروان تصوف و عرفان است و در سال 1036 ساخته و در سال هاى 1055 تا 1058 تکمیل و تزیین شده است. شرح زندگانی و کرامات شیخ محمد مومن مشهدی، در کتابی با عنوان «گنبد سبز مشهد» به قلم مهدی قربانی منتشر شده است. متن این کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در یک جلد کتاب منتشر شده است و همچنین این کتاب مرجعی معتبر برای دانشجویان تاریخ و باستان‌شناسی برای کارهای پژوهشی و علمی شناخته شده است.
تیجه کاوشهای باستان شناسی در مورد گنبد سبز نشان می‌دهد که بنا بر فراز دو سردابه کوچک و بزرگ تدفینی مجاور همدیگر که دارای بقایای انسانی بوده‌اند ساخته شده است. در این سردابه‌ها قطعات پراکنده سفال لعابدار با رنگهای سبز، آبی، سفید آبی، فیروزه‌ای و قهوه‌ای جمع‌آوری گردیده است
گنبد سبز مشهد در سال 1356 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1370 در لیست فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
راهنمای سفر به مشهد مقدس دو ساعت قبل از پرواز فرودگاه باشید.
ترانسفر فرودگاهی در بیرون فرودگاه دبی و با نشان تابلوی نام هتل منتظر شما هستند. از زمان نشستن هواپیما به مدت 1:15 ساعت ترانسفر هتل در بیرون فرودگاه حضور دارد . لطفا اقدامات لازم را جهت رسیدن به ترانسفر هتل مبذول فرمایید .

ساعت تحویل اتاق به شما 2 بعدازظهر و ساعت تحویل اتاق از سوی شما 12 ظهر میباشد، بنابراین چنانچه ورود شما به هتل قبل از ظهر باشد، اگر هتل اتاق آماده نداشته باشد، میبایست تا ساعت 2 بعدازظهر صبر کنید.

مسافرین محترم دقت داشته باشند که به تعداد شبهای اقامت در هتل میتوانند از صبحانه و ناهار استفاده کنند. (معمولا هتلهای 5 ستاره و برخی از هتلهای 4 ستاره فقط دارای صبحانه میباشند.)

درهتل های 4 و 5 ستاره اتاق های سه تخته (TRP) به نفر سوم تخت اضافه از نوع سفری تعلق میگیرد.

بهترین وقت برای سفر به مشهد
اردیبهشت و خرداد و مهر میباشد در این تاریخ ها آفر های خوبی نصیبتان می شود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نمایشگاه بین الملی مشهد شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد دروازه اقتصادی آسیای میانه
آدرس : مشهد انتهای بلوار وکیل آباد- نمایشگاه بین المللی مشهد

شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد از پیشگامان صنعت نمایشگاهی در خاور میانه است. این شرکت در سال 1372 تاسیس شد و از سال 1377 به بهره برداری رسید. شركت نمايشگاه بين المللي مشهد با تعهد به خدمات رساني بهينه در بازارهاي داخلي و بين الملي، مجموعة نمايشگاهي و همايشي خود را در سطح جهاني عرضه و با بهره گيري از تسهيلات فني پيشرفته و خدمات تخصصي طيفي وسيع از نمايشگاهها را برگزار مي كند.
هدف نمایشگاه مشهد تسهیل توسعه صنعت نمایشگاهی ایران و ترویج تبادل و رقابت نمایشگاهی در محدوده این صنعت است.

نمایشگاه مشهد با بهره گیری از محیطی عالی و تجهیزات پیشرفته و کارکنان متخصص ارایه خدمات بهینه خود را تضمین می کند.
این مرکز هر ساله میزبان بیش از 40 نمایشگاه ملی و بین المللی با مشارکت کنندگانی از بیش از 20 کشور است. نمایشگاههای بین المللی ساختمان، خودرو، کامپیوتر، لوازم خانگی و گردشگری که هر ساله به طور منظم برگزار می شوند از بزرگترین نمایشگاههای کشور هستند.
كل مساحت نمايشگاه 000/600 مترمربع است كه فاز يك آن با فضاي مفيد نمايشگاهي به وسعت 250 هزار مترمربع بهره برداري شده است. فضاي مسقف آن به وسعت 000/20 هزار مترمربع و فضاي باز مفيدآن 20 هزار مترمربع مي باشد.فضاي سبز به وسعت 80 هزار مترمربع محيطي دلپذير و با صفا مي سازد. سالن ها و سايت هاي نمايشگاهي فضاي باز به نحوي طراحي شده اند كه انتقال كالاها ، وسايل نقليه و وسايل نمايشگاهي به سهولت صورت بگيرد. نمایشگاه مشهد سالانه ميزبان بيش از 3 میلیون نفر بازدیدکننده است.
نمایشگاه مشهد با مديريت متخصص و حرفه اي خود مكاني چندكاربردي براي برگزاری نمايشگاهها، سمينار و مراسم مختلف است كه با طراحي پيشرفته خود پاسخگوي نيازهاي غرفه داران و بازديدكنندگان می باشد. ما مفتخریم که به عنوان مرکز نمایشگاهی منتخب برای برگزاری برخی از بزرگترین نمایشگاهها و همایشهای ایران فعالیت می کنیم. نمایشگاه مشهد با تجهیزات پیشرفته خود برای برگزاری هر نوع رویدادی و در هر مقیاسی مکانی ایده آل برای شماست.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک کوهسنگی مشهد پارک کوهسنگی
کوه‌سنگی نام کوه مشهور و نیز دومین پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت) در شهر مشهد است و در میان تفریحگاه‌های این شهر از قدمت و شهرت خوبی برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است[نیازمند منبع]. این مجموعه تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است. ساختمان موزۀ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او، از سنگ‌های سخت گرانیت کوه‌سنگی انتخاب شد
این مکان تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی ازقبیل کوه‌های سهل‌الصعود و باغ‌های سرسبز و چشم اندازهای طبیعی و رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان‌ها ونرده کشی و گل‌کاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردیده و دو مجسمۀ انسانی را کنار استخر بزرگ کوه‌سنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند (مجسمه‌های انسانی مذکور بعد از انقلاب، بخاطر اینکه مصداق صور قبیحه بود، به‌همراه تاج نصب‌شده بر فراز کوه‌سنگی، برچیده شد). در سال ۱۳۴۰ ش. با گسترش شهر مشهد، کوه‌سنگی ازطریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوه‌سنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه‌آهن مشهد ادامه داشت.
طرحهای توسعه در نظر گرفته شده، پارک کوه‌سنگی را تبدیل به مجموعۀ تفریحی گردشگری نموده‌است. مجموعه‌های از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی وباغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچۀ مصنوعی و جزیرۀ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعۀ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منوریل تفریحی در رینگ اطراف کوه‌ها.
آدرس : احمد آباد_میدان تقی آباد _ انتهای خیابان کوهسنگی
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بوستان وکیل آبادمشهد بوستان وکیل آباد
ارک جنگلی وکیل آباد از تفرجگاه‌های قدیمی و زیبای مشهد است که در در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل اباد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می‌شود . وکیل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از دیر باز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است. پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می‌شد، درسال 1348 ش. توسط مالک آن، حسین آقای ملک ، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد . مساحت وکیل اباد بیش از 70 هکتار است و دارای باغی طبیعی و انبوه از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی میباشد که آب آن از طریق قنات وکیل آباد که سرچشمه آن بندگلستان ومظهر آن در وکیل آباد است، تامین می‌گردد. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا عبور میکرد . جاده ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده. پارک وکیل آباد که دارای 259659 متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می‌شود. این پارک قدیمی با پستی و بلندی‌های طبیعی و درختان کاج و چنار از گذشته‌های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه مشهد مورد توجه بوده است و شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی وکف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه‌های موقت و تأسیسات بهداشتی و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه‌های این پارک افزوده است. امروزه با ایجاد معابر و محوطه‌سازی داخل مجموعه، پیاده‌روی و نظاره چشم‌اندازها و طبیعت آن به آسانی صورت می‌گیرد. هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی قرار دارد؛ این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است. کوهستان پارک شادی، این پارک در دامنه تپه‌های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و در حدود 18 هکتار وسعت دارد . این پارک کوهستانی دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت‌های پلیسی ، غرفه‌های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می‌باشد. در آبان سال 1392 با مصالح طبیعی، بازسازی در این پارک صورت گرفت و با توجه به اینکه در مطالعات اولیه مشخص شد سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ گرانیت تشکیل شده است و این سنگ ضمن زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی نیز دارد لذا در کف سازی، پله‌ها و نماکاری‌های پارک از همین سنگ استفاده شد. همچنین یک قنات قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشت که بازسازی و ترمیم گردید و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شد.همچنین ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخر ها، بدنه سازی و دیوار حایل، احداث پل، کف سازی و پیاد ه رو سازی، پلکان‌های متعدد، ساخت 60 سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در سال‌های قبل در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده است و نیز ساخت مجموعه ورزشی بانوان، سالن پذیرایی، فرهنگسرا، قطار برقی تفریحی، طرح جمع آوری فاضلاب و ایجاد سکو‌های اسکان، فازهای بعدی این پروژه است که شهرداری در نظر دارد برای رفاه حال مردم در پارک جنگلی وکیل آباد اجرا کند. این پارک با اتمام طرح‌های دردست اجرای شهرداری ، درآینده بیش ازپیش توسعه خواهد یافت. علاوه بر شهروندان مشهدی غالب زائرین بارگاه امام هشتم نیز از این منطقه دیدن کرده و ساعاتی و حتی ایامی را در آن اتراق می‌نمایند.
آدرس : انتهای بلوار وکیل آباد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک وحدت مشهد پارک وحدت

این پارک به دلیل وجود دریاچه مصنوعی و مکانی برای اجرای نمایش در فضای باز خیلی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.تا سالها قبل، از این پارک به منظور برگزاری نماز جمعه استفاده می شده ولی حالا با طراحی جدید و با وسعتی نزدیک به ۱۵ هکتار و به دلیل نزدیکی به حرم رضوی مکان مناسبی برای گذران اوقات مسافران به حساب می آید.
این پارک در محدوده تقاطع بلوار وحدت و بلوار ولایت قرار دارد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک ملت مشهد پارک ملت

تاریخچه پارک ملت مشهد
پارک ملت مشهد؛ قدیمی ترین پارک شهر مشهد در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی در مکانی که آن زمان خارج شهر بود احداث گردید ولیکن با توجه به توسعه شهری این پارک اکنون در داخل شهر قرار گرفته‌است. این پارک در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی به سبک پارک‌های انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتا چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید.
موقعیت پارک ملت مشهد
بوستان(پارک) ملت ؛در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته است[موقعیت جغرافیایی ۳۶ درجه و ۱۹ دقیقه شمالی و ۵۹ درجه و ۳۲ دقیقه شرقی]. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با پارک ملت از قدیم به عنوان «میدان پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌است.
ویژگی‌های پارک ملت مشهد
مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع(۷۲ هکتار) بوده و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به سن چند ده ساله‌است. این پارک از بزرگترین، قدیمی ترین و در عین حال دیدنی ترین پارکهای مشهد و همچنین کشور به شمار می‌رود. در ضلع غربی این پارک (همجوار تقاطع آزادی) دریاچهٔ پارک قرار گرفته‌است که در پشت این دریاچه مجتمع جانبازان پارک ملت راه اندازی شده‌است و به صورت ۲۴ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه می‌دهد. در مرکز پارک ساختمان فرهنگی-هنری امام رضا(ع) قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و... می‌باشد. در داخل پارک ملت همچنین شهربازی قرار گرفته‌است که قدیمی ترین شهربازی مشهد محسوب می‌شود. در ضلع شرقی پارک(همجوار آزادشهر) زمین‌های ورزشی پارک قرار گرفته‌است. این زمین‌ها شامل بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع(طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر) با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و... می‌باشد. به علاوه دورتا دور پارک زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. «باغ رز» قسمتی سرپوشیده از پارک و ویژهٔ بانوان است که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی می‌باش.
شهربازی پارک ملت مشهد

از قسمتهای مرکزی تا قسمتهای شرقی پارک شهربازی قرار گرفته‌است. این شهربازی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به حساب می‌آید. این شهربازی تا به امروز تغییرات بسیار زیادی کرده‌است. چرخ و فلک (فانفار) این شهر بازی با قطر ۸۰ متر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و سومین چرخ و فلک مرتفع در دنیا(پس از چرخ و فلک توکیو و لندن) می‌باشد. این چرخ و فلک ۲۵۰ تنی در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببر.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه آرامگاه نادری مشهد موزه آرامگاه نادری واقع در مشهد چهارراه شهدا می باشد
نادرشاه افشار (۱۱۰۰ الی ۱۱۶۰ هجری قمری) که به ناپلئون شرق معروف است، هنگامی که ایران با انقراض سلسله صفویه و تسلط محمود و اشرف افغان رو به رو شد، از منطقه خراسان قیام و مدعیان محلی را سرکوب کرد. ابتدا اصفهان را از افاغنه خالی نمود، سپس امپراتور عثمانی را شکست داد و در سال ۱۱۴۸ در دشت مغان مجلسی ترتیب داد و در آن جا خود را پادشاه ایران خواند.
نادر در مرحله بعد، شورشیان خوارزم و قفقاز و ماوراء النهر را سرکوب کرد. قندهار را گرفت و در سال ۱۱۵۱ محمد شاه، سلطان هند را شکست داد ولی مجدداً تاج سلطنت را به وی تفویض کرد. نادرشاه فرزند رشید خود نادر قلی میرزا را از روی سوء ظن کور کرد و به همین دلیل به شدت تند خو شد و سرانجام در یازدهم جمادی الثانی به دست پنج تن از سران قزلباش کشته شد.
نادر در نظر داشت که بر سر گور خود بنایی همانند تاج محل در هند بسازد و دستور داد که از مراغه سنگ های آن را حمل کردند، ولی در زمان حیاتش کار بنای آرامگاه پایان نیافت و پس از مرگش اخلاف او چنان منحط بودند که باغ آرامگاه او را بین خود تقسیم کردند و فروختند. درها را ربودند و موقوفات وی را نیز تصاحب کردند.
در زمان حکومت قوام السلطنه، بنای دیگری بر آرامگاه نادرشاه ساخته شد که آن هم مدتی بعد در معرض آسیب و خرابی قرار گرفت. بنای کنونی در سال ۱۳۳۸ توسط هوشنگ سیحون طراحی و از درآمد حاصل از عوارضی که از زوار گرفتند، ساخته و در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد که مشتمل بر اتاق آرامگاه و دو تالار، موزه، ایوان ها، پایه مجسمه و دفتر امضای بازدید کنندگان است. بنای نادرشاه متصل به بنای آرامگاه است و مجسمه مفرغی سواره وی به ارتفاع ۶٫۵ متر با مجسمه ۳ سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده اند از شهر رم به مشهد حمل و بر فراز پایه آن استوار شده است. طرح مجسمه به وسیله استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و مفرغ ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا انجام یافته است. اکنون آرامگاه نادر در محوطه ای به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع در مرکز شهر مشهد قرار دارد. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.
در این مجموعه موزه ای از لوازم و تجهیزات مختلف نیز وجود دارد.
تالار شماره ۱:
به انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد.
تالار شماره ۲:
این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه نان مشهد موزه نان
آدرس موزه نان مشهد : کيلومتر 17 بزرگراه آسيايي بعد از سه‌راه فردوسي
نان سنتی یکی از مظاهر فرهنگ و هویت ما در زمینه تغذیه طی قرون مختلف است که در مقایسه با نان‌هایی وارداتی از میزان سلامت بالایی برخوردارند، بر همین اساس به منظور ترویج فرهنگ استفاده از نان‌های سنتی و آشنایی نسل جوان با تولید این‌گونه نان‌ها این موزه به همت بخش خصوصی ایجاد شده است. در این موزه : مراحل تهیه آرد شامل بذرافشانی، گندم چینی، خرمن‌کوبی، ابزار تهیه نان شامل دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال هم‌چنین رقص اپر که یکی از آیین‌های خراسانی است و منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه است به نمایش درآمده است. موزه نان با تکیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی و سیاست تبلیغاتی شرکت ونیاز کارفرما مطرح شده است. در طراحی موزه اساس طراحی با معماری سنتی-ایرانی با استفاده از ساده ترین مصالح(آجر ایرانی، کاهگل، چوب و گچ) و هنر استاد کاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و . . . مورد نظر قرار گرفته است. با توجه به ابعاد سالن(20/5*27) متر فضای طولی 27 متر، تبدیل به چهار فضا گردیده که به ترتیب فضای ورودی موزه، فضای خاک، فضای آب، فضای آتش و قسمتی نیز جهت گالری عکس نان طراحی شده است. در فضای خاک اشاره ای به مراحل سه گانه کاشت، داشت، برداشت محصول گندم شده که در یک زمین کشاورزی باچند مانکن و تجهیزات کشاورزی با مقیاس کوچک و تصویری نیز به صورت پس زمینه زمین کشاورزی و منازل مسکونی روستایی را تا بینهایت نمایش میدهد. در فضای آب،شیوه های مختلف سنتی تولید آرد از گندم بصورت آسیاب آبی،آسیاب بادی(آسباد)، دستاس و . . . طراحی گردیده است. در فضای آتش نیز انواع روش های سنتی پخت نان از قبیل نان سنگک،تنور ایستاده،تنور زمینی و ساج و . . . طراحی گردیده است.
آدرس : خیابان فدائیان اسلام. بعد از بولوار چمن, خیابان عسگری مقدم, پلاک 32
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک مشهد موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک
این موزه در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم مطهر رضوی واقع در خیابان اندرزگو ۱۳، در بنای تاریخی حمام مهدی قلی بیک تأسیس شده است .
حمام مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی؛ از بازماندگان خانواده امیر ارغون آقای اویرات و از امرای ترک خراسان که به عنوان میر آخور (رییس اصطبل شاهی) شاه عباس اول صفوی منصوب بوده است، ساخت شده و وقف ساحت مقدس امام رضا (ع) گردید
مهدی قلی بیک این حمام را وقف آستان قدس رضوی کرده و در وقف نامه خود اشاره کرده است که حمام و تمامی مغازه های مجاور آن، وقف امور خیریه و خدا پسندانه مربوط به آستان رضوی کنند. علاوه بر آن، یک قنات هم برای حمام مذکور احداث گردیده با این شرط که مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند و آنچه از مسجد اضافه ماند، صرف امور خیریه نمایند و اضافات آن را در زمین های زراعی خارج از شهر جاری سازند.
حمام مهدی قلی بیک در کنار مقبره امیر ملکشاه (مسجد شاه، مسجد هفتاد و دو تن) در ضلع بیرونی سردر غربی صحن جامع حرم مطهر حضرت رضا (ع) قرار گرفته و از جهت دیگر، در خیابان اندرزگو (خسروی نو)، انتهای خیابان اندرزگو ۱۳ (بازار فرش فروش ها) واقع شده است.
به علت همجواری حمام با بنای تاریخی مسجد شاه (مقبره امیر ملکشاه) و نیز نزدیک بودن به حرم امام رضا (ع)، قبلا به حمام شاه و پس از انقلاب به حمام رضوی شهرت داشته است..
این بنا یکی از بزرگ ترین حمام های ایران است که ساختاری بسیار زیبا از حمام های قدیمی را به نمایش می گذارد. محوطه ورودی حمام به وسیله یک پله و با انحنایی ملایم به هشتی کوچکی وصل می شود که پس از عبور از آن، با گردش به سمت راست به سربینه وارد می شویم. در فضای سربینه هشت ستون سنگی به صورت هشت و نیم هشت، پوشش گنبدی را استوار نگه داشته است که با تعبیه تعدادی گلجام (نورگیر) با ابعاد متفاوت در سقف حمام و همچنین تعدد گلجام ها و تنوع ابعاد آن، نورپردازی منحصر به فردی به این بنا بخشیده است به گونه ای که از طلوع تا غروب آفتاب با چرخش خورشید، زوایای مختلفی از حمام، تاریک و روشن می شود و موجبات تلطیف فضا به ویژه در قسمت سربینه را فراهم می سازد.
سازه اصلی بنا از جنس آجر بوده و آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی از دیگر مصالح به کار رفته در این حمام است.
بخش ها مختلف حمام مهدی قلی بیک را با هم در زیر می خوانیم:
سربینه:
سربینه با تزییناتی چون نقاشی و کاشی های زیر رنگی مزین شده است. این قسمت دارای ساروج بری و گچ کاری با تعداد ۲۸ لایه بوده که از این تعداد، ۱۳ لایه دارای تزیینات نقاشی است. قدیمی ترین لایه مربوط به دوره صفویه و جدیدترین لایه، به اواخر دوره قاجار مربوط می باشد.
قوس های به کار رفته در سربینه از نوع پنج و هفت شاخ بزی است که ملهوم از معماری سبک اصفهانی است.
کاربندی سقف سربینه نیز از دیگر تزیینات بنا به شمار می آید. سربینه حمام دارای چهار صّفه است که سه صّفه برای تعویض لباس و قرار دادن البسه عامه مردم و یک صّفه به عنوان شاه نشین، ویژه اشراف و بزرگان مورد استفاده قرار می گرفته است.
هشتی یا میاندر:
بعد از سربینه، فضایی به نام هشتی یا میاندر وجود دارد که ارتباط دهنده دو فضای سربینه و گرمخانه است. در وسط هشتی، حوض کوچکی است که فرد، پای خود را پس از بیرون آمدن از گرمخانه، درون آب سرد آن شسته و سپس وارد سربینه می شده است. پاشویه کردن موجب کاهش حرارت بدن از طریق کف می شده است و بدن افراد، آمادگی ورود به فضای سرد سربینه را پیدا می کرده است.
گرمخانه:
پس از گذشتن از هشتی وارد گرمخانه می شویم که محل اصلی شستشوی تن و استحمام می باشد. فضای گرمخانه، مربع شکل و داراری چهار ستون در وسط است که پوشش گنبدی شکل سقف، مشتمل بر چندین گلجام، بر روی آن ها قرار گرفته است. در اطراف گرمخانه، سه غرفه وجود دارد که برای نشستن و استحمام مورد استفاده قرار می گرفته است. در قسمت غربی گرمخانه، خزینه آب گرم حمام قرار داشته که سطح آن از کف گرمخانه بلندتر است.
آب حمام اوایل از یک قنات و بعدها از چاه موجود در سربینه تامین می شده و از طریق شبکه آبرسانی، شامل تنبوشه ها و حوضچه های تصفیه، به خزینه می رسیده است و در دیگ های مسی کف خزینه به نام تیان، گرم و به طور منظم به قسمت های مختلف حمام هدایت می شده است.
در ضلع شمالی گرمخانه، فضایی کوچک به نام نظافت خانه (نوره کش خانه) وجود دارد که مکانی برای از بین بردن موهای زاید بوده است.
دو اتاق در دو طرف خزینه آب گرم قرار گرفته است. در اتاق شمالی، سه عدد حوضچه تصفیه آب سرد قرار داشته است که گل و لای موجود در آب، در آن ته نشین می شده و سپس آب تصفیه شده به خزینه منتقل می گردید. از اتاق دیگر، افرادی که معلول و یا به بیماری های مسری مبتلا بودند، برای استحمام استفاده می کردند و از طریق دریچه تعبیه شده در آن که به خزینه راه دارد، آب گرم مورد نیاز خود را از خزینه بر می داشتند، این اتاق به اتاق خلوت یا خلوت گاه معروف بوده است.
کف گرمخانه از سنگ سخت اطراف مشهد و بسیار مستحکم بوده که آب در آن نفوذ نکند و عفونت بدان راه نیابد.
تون(گلخن یا آتشخانه) :
در پشت خزینه، فضای تون (گلخن یا آتشخانه) قرار دارد که محل برافروختن آتش و منبع تامین انرژی گرمایی حمام می باشد. شخصی که مسئول تامین سوخت و گرمایش بود، تون تاب نامیده می شده است. تون تاب پس از تهیه سوخت حمام (شامل هیزم، خار و خاشاک، فضولات حیوانی و …) آن ها را درون کوره تون می گذاشت که زیر تیان ها قرار دارد و آتش روشن می کرد. گرما و دود ناشی از سوختن هیزم، به وسیله انشعاباتی به نام گربه رو به بیرون منتقل می شد. این انشعابات به صورت کانال هایی باریک از تون شروع شده و در کف گرمخانه به صورت مارپیچ تا سربینه ادامه داشت و به تعدادی دودکش در دیوارهای سربینه ختم می گردید. به این طریق، کف و دیوارهای حمام گرم می شد. بنابراین، سیستم گرمایش از کف که در معماری امروزی به کار می رود، قرن ها پیش توسط معماران خلاق ایرانی به کار می رفته است.
از خاکستر باقی مانده در کانل تون، به عنوان مواد شوینده و همچنین در ساخت ملات ساروچ استفاده می شده است.
چاله حوض:
چاله حوض (استخر آب) برای شنا و آب تنی افراد پس از استحمام مورد استفاده قرار می گرفته است. چال حوض این حمام در مقایسه با حمام های مشابه دوره صوفی از ابعاد بزرگ تری برخوردار است.تناسبات رعایت شده در ساخت این قسمت از حمام در عین سادگی، اوج شکوه اصیل معماری ایرانی و اسلامی را به نمایش می گذارد.
این حمام تا سال ۱۳۶۷ دایر بوده است اما از حدود سال ۱۳۶۹ به تدریج به صورت متروکه درآمد و در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.
در راستای موزه شدن این حمام، ار فضاهای موجود در سربینه و گرمخانه و چال حوض به عنوان غرفه های نمایش اشیا از جمله متعلقات حمام مانند ظروف سنگی، سفالینه ها، نبوشه های سفالی، گلجام و کاشی های ازاره و کف حمام، وسایل استحمام مانند بادکش حجامت، کاسه، مجمعه، سنگ پا، صابون، لنگ و قطیفه، حنا، گل سرشور و …، وسایل آرایش مانند شانه چوبی، جعبه آینه، جعبه چوبی لاکی روغنی، سرمه دان، عطر دان و …، وسایل روشنایی مانند شمعدان برنجی، قندیل، فانوس دریایی، چراغ توری و …، سماورها، قوری ها، قهوه جوش ها، دوستکامی ها، پوشاک و منسوجات از جمله اشیایی هستند که در موزه مردم شناسی مشهد به نمایش درآمده اند.
این بنا در اردیبهشت ۱۳۵۶ به شماره ۱۳۷۴ در فهرست بناهای تاریخی کشور ثبت شد و در سال ۱۳۷۸ با دستور مقام منبع تولیت عظمای آستان قدس رضوی عملیات بازسازی آن آغاز گردید و در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه آستان قدس مشهد موزه آستان قدس
موزه‌های آستان قدس رضوی به دلیل همجواری بارگاه ملگوتی امام رضا علیه السلام، یکی از پر بازدید ترین موزه‌های ایران قلمداد می‌شود و سالانه بیش از ۱ میلیون نفر از این مجموعه غنی دیدن می‌کنند. مروزه موزه فقط یک فضای فیزیکی خاص نیست. شورای بین‌المللی موزه‌ها (آیکوم) «موزه نهادی دائمی‌است که به صورت غیر انتفاعی در خدمت جامعه و توسعه آن بوده، دَرِ آن به روی عموم باز است، و همچنین در آن تحقیقاتی در خصوص شواهد مادی زندگی بشر و محیط پیرامون وی صورت می‌گیرد، مالکیت آنها را کسب و حفاظت کرده، در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و بویژه به منظور اهداف مطالعاتی، آموزشی و کسب لذت در معرض دید مردم قرار می‌دهد». در ادامه آن توضیح می‌دهد کلیه محوطه‌ها و آثار و ابنیه تاریخی، مراکز علمی، تالار‌های هنری غیرانتفاعی، مؤسسات حفظ و نگهداری و تالارهای نمایشگاهی وابسته به کتابخانه‌ها و مراکز بایگانی، تشکیلات ملی،منطقه ای و محلی موزه ای، نهادها وتشکیلات غیرانتفاعی که در زمینه موزه‌ها و موزه شناسی فعالیتهای تحقیقاتی، آموزشی، مستند سازی انجام میدهند و تمام مراکز فرهنگی و نهادهای مدیریت منابع میراث آشکار و پنهان را موزه می‌نامد
موزه نجوم در آستان قدس رضوی
براساس این تعریف آیکوم، آستان قدس رضوی، مستندترین مجموعه‌ای است که می‌تواند عنوان یک موزه کامل را به خود اختصاص دهد. اما آنچه در همین مجموعه به طور مشخص به عنوان موزه شناخته می‌شود فضاهایی است که اشیاء فرهنگی، تاریخی و هنری را تحت عنوان گنجینه‌های مختلف در خود جای داده که به طور اجمالی با تکیه بر اسناد و متون موجود پیشینه و وضعیت موجود آن بررسی و تدوین شده است. مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه‌های ایران قلمداد می‌گردد. این موزه‌ از پیشینه پایداری برخوردار است. هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در آستان ملکوتی امام رضا علیه السلام ، نمایش نمونه‌هایی از آثار نفیسی بوده که در طی زمان توسط علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم بارگاه ملکوتی این امام همام شده است. در حال حاضر آستان قدس رضوی دارای موزه‌ها و گنجینه‏های متعدد است که در ادامه به معرفی تعدادی از این مجموعه‌ها و نفایس موجود در آن می‌پردازیم
اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خمینی بنا شد. این موزه به مدت چهل سال تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است. با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی‌و آغاز تحول بنیادین در تمامی‌عرصه‌ها، موزه آستان قدس رضوی نیز مسیر توسعه را پیمود و در طی سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی‌ایران چندین بار دچار تغییر و دگرگونی شد. در حال حاضر سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در زیر مجموعه معاونت امور موزه‌ها دارای سه اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ، پژوهش و معرفی اشیاء و گنجینه‌های آستان قدس رضوی است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا’(ص) مشهد بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا’(ص) مشهد

این بیمارستان بزرگترین مرکز چشم پزشکی شرق کشور میباشد
در این مرکز تمامی خدمات چشم چزشکی به صورت فوق تخصصی ارایه می شود.
و این مرکز مجهز به اورژانس تخصصی چشم پزشکی می باشد.
آدرس : مشهد- چهار راه ابوطالب، بلوار شهيد قرني ، بطرف ميدان فردوسي - نبش شهيد قرني41 - کد پستي : 65919 -91959
شماره تماس : 37281401 051
شماره فکس : 37245363 051
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
به اطلاع عموم زائران و مجاوران بارگاه آقا علی ابن موسی الرضا(ع) می رساند بر اساس مصوبات وزارت کشور و شورای هماهنگی ترافیک استان خراسان رضوی طرح زوج و فرد تردد خودروهای شخصی از تاریخ 08/05/93 در محدوده مرکزی شهر مشهد مقدس به اجرا در خواهد آمد.
محدوده طرح: خیابن فدائیان اسلام، خیابان بهار، خیابان امام خمینی(ره)، خیابان شهید هاشمی نژاد، میدان راه آهن، بلوار شهید کاوه، میدان شهید کاوه، میدان شهید گمنام، بلوار وحدت، خیابان 17 شهریور.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مترو مشهد یکی از بهترین روش های جابه جایی شهری استفاده از مترو و یا همان قطار شهری می باشد. ۵ خط مترو برای شهر مشهد در نظر گرفته شده است که به تدریج به بهره برداری خواهد رسید و در امر جابه جایی مسافران و شهروندان بسیار مشکل گشا خواهد بود. در حال حاضر خط ۱ مترو مشهد از ایستگاه وکیل آباد تا ایستگاه غدیر (فرودگاه) و مسیر بالعکس از ساعت ۶ صبح تا ۲۲:۳۰ به مسافران سرویس می دهد. برای
مسافرانی که قصد مراجعه به ییلاقات طرقبه و شاندیز، باغ وحش مشهد، رستوران پدیده شاندیز، شهر بازی کوهستان پارک مشهد، یا محل نمایشگاه بین المللی مشهد، پارک ملت مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، بازار زیست خاور، بازار هفده شهریور،ترمینال، فرودگاه و بسیاری مقاصد دیگر را دارند استفاده از خط یک قطار شهری مشهد مناسب خواهد بود. همچنین در مجاورت ایستگاه وکیل آباد مترو مشهد، پایانه اتوبوس رانی برای بسیاری از مقاصد مهم سرویس دهی دارد.

علاوه بر اینکه می توانید از باجه های ایستگاه های قطار شهری مشهد بلیط تهیه کنید، دو نوع کارت اعتباری، زائر کارت و من کارت نیز برای استفاده از خدمات مترو قابل خرید می باشد، که کارت اول برای پرداخت کرایه اتوبوس، خرید طرح ترافیک و پرداخت هزینه پارکینگ نیز قابل استفاده می باشد. در باجه های شارژ ایستگاه و یا ازطریق دستگاه های TVM می توانید کارت های اعتباری را شارژ کنید. البته با تصویب شورای اسلامی مشهد کارت های من کارت جدید با نام مشهد کارت صادر خواهند شد. مشهد کارت ها را علاوه بر دستگاه ها و گیشه های مربوط می توانید با موبایل نیز شارژکنید. برای اینکار به اپلیکیشن شارژ من کارت (مشهد کارت) نیاز می باشد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تاریخچه مشهد مشهد مقدس دومین کلان شهر مذهبی جهان از هزاره ها وقرون گذشته یادگارهای بس افتخار آفرین از پیشینه ای پربارداشته و این مهم با وجود مضجع پاک و شریف ثامن الحجج حضرت علی بن الرضا به مانند نگینی درخشان در عالم تشیع و به عنوان پایگاه معارف دینی و رضوی تجلی دیگری یافته است. اکنون این شهر میعادگاه ارادتمندان اهل بیت(ع) عصمت و طهارت و میلیون ها زایر و مسافرعاشقی است که از سراسر ایران ومناطق دیگر وارد این شهر می شوند واین گونه است که مشهد الرضا مهد ادب،فرهنگ، فضیلت و تجلیلگاه عاشقانه ترین ارادات ها به خاندان علوی است. با این وصف شهرداری مشهد که از آغاز تاسیس، ساماندهی و بهبود شرایط زیست در این شهر را برای مجاوران و زایرین بر عهده داشته در کنار انجام وظایف شهری ، اقبال خویش را به مشارکت در امور گردشگری اثبات نموده و بر تقویت و ساماندهی این جریان اصرار ورزیده است.
موقعیت جغرافیایی و اقلیمی
مشهد مقدس مرکز شهرستانی به همین نام در استان پهناور خراسان رضوی به لحاظ موقعیت در 59 دقیقه و 3 درجه تا 60 درجه و35 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 42 دقیقه تا 36 درجه و 59 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و از شمال به شهرستان کلات ، از شمال غربی به درگز، از غرب به چناران و نیشابور و از شرق به سرخس و تربت جام محدود می گردد. این شهر در انتهای جنوبی دشت توس واقع شده و رشته کوه هزار مسجد در شمال شرقی و رشته کوه بینالود در غرب و جنوب غربی آن قرار دارد. مهمترین رشته کوهی که با جهت شمال غربی-جنوب شرقی این ناحیه را در برمیگیرد اژدرکوه با ارتفاع تقریبی 3000 متر است. شهر مشهد از آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک با مقدار حرارت سالیانه 7/13 درجه برخوردار بوده واز سطح دریاها ی آزاد 2/999 متر بلندتر می باشد.
شهرستان مشهد دارای4 بخش مرکزی، احمد آباد ، رضویه، و طرقبه5 شهر به نامهای مشهد ، ملک آباد ، رضویه، طرقبه، شاندیزو13 دهستان است.
از سناباد تا مشهد الرضا(ع)

در اواخر قرن دوم ه.ق در محل مشهد کنونی دهکده ای به نام سناباد وجود داشت که توابع نوغان بزرگترین شهر ولایت توس به شمار می آمد. این آبادی نیز مانند دیگر قراء دارای قنات، قلعه یا محلی برای سکونت اهالی در مظهر قنات به نام سناباد بوده است. سر آب یعنی محل ظهور قنات سناباد مکانی بود که مردم مشهد از آنجا آب بر می داشته اند.در نزدیکی آن باغ وسیع و کاخ با شکوهی مشتمل بر تالارهای وسیع و گنبدی متعلق به حمید بن قحطبه واقع بوده که قنات از آن عبور می نمود تا ابن که پس از شهادت حضرت رضا (ع)، پیکر مطهر آن امام همام را در آب قنات سناباد غسل دادند و آن آب متبرک گردید.
بدین ترتیب سناباد که تا آن زمان دهکده ای بیش نبود به دلیل وجود مضجع شریف حضرت رضا(ع) مورد توجه قرار گرفت و رو به آبادانی گذاشت و گسترش یافت. در حدود نیمه قرن سوم هجری علاقه مندان آل علی و مجاوران حرم مطهر به تدریج خانه هایی در اطراف حرم ساختند. بنا به نوشته مقدسی در قرن چهارم هجری پیرامون بقعه رضویه خانهای مسکونی وجود داشت که دژ مستحکمی نیز از آن محافظت می نمود. سپس (عضدالدین فرامرزعلی) دیوار محافظی به سال 515 ق برای ساکنان شهر بنیان کرد.
به سال 618 ق تولی خان به شهر حمله برد و اساس و قنادیل روضه منوره را غارت کرد. در عهد حکومت سربداران مشهد معمور گردید و بسیاری از عمارت تابعه حرم تجدید بنا و به آن افزوده شد. پس از حمله میرانشاه به طوس باقی مانده مردم به مشهد الرضا پناه آورده و در آنجا متوطن گردیدندکه این امر به رونق و آبادانی شهر افزود. بعدها به امر شاهرخ دومین حصار بر پیرامون شهر کشیده شد و نزدیکی هرات به عنوان پایتخت به مشهد سبب عمران آبادانی آن گردید که در زمره این اقدامات باید به احداث بازار این شهر و بنیان مسجد جامع گوهر شاد اشاره نمود. شهر مشهد بین سال های 997 تا1006 ق در تصرف ازبکان بود. در دوران زمامداری شاه عباس اول رونق شهر مشهد رو به فزونی نهاد. در اواخر دوره صفویه مشهد مورد تاخت و تاز افغان ها قرار گرفت. اما نادر شاه افشار آنها را سرکوب کرد. مشهد در فاصله قتل نادر و ظهور قاجاریه (اوایل قرن سیزدهم هجری) دچار انحطاط بود واز جمعیت ان کاسته شد. با این همه تاخت و تاز تر
راهنمای گردشگری مشهد

موقعیت جغرافیایی و طبیعی
شهرستان مشهد با وسعت 10450 کیلومتر مربع و از سطح دریا 980 متر ارتفاع دارد و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد که در شمال شرق ایران واقع است از تهران 934 کیلومتر فاصله دارد. شهر مشهد از شمال به کلات از شرق به شهرستان های سرخس و تربت جام، از جنوب به تربت حیدریه و از غرب به شهرستان های نیشابور و از شمال غربی به شهرستان درگز مربوط است.

رشته کوه های مشهد
مهم ترین رشته کوه مشهد هزار مسجد است که در شمال شرق و شرق این شهر قرار دارد و مهم ترین قله ان به نام اژدرکوه در 30 کیلومتری مشهد واقع است. رشته کوه بینالود که در غرب و جنوب غربی این شهر سر برآورده است.

آب و هوای مشهد
آب و هوای مشهد معتدل و متغیر است و وزش باد ها بیشتر در جهت جنوب شرقی به شمال غربی است. بیشترین درجه حرارت در تابستان 35 درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان 15 درجه زیر صفر می باشد.

ویژگی های اقتصادی
فعالیت های اقتصادی مشهد متکی به خدمات، صنعت و کشاورزی است. مهم ترین محصولات کشاورزی مشهد غلات، چغندرقند و محصولات جالیزی است و معادن مهم آن نیز سنگ گچ، نمک، فلدسپات، کرومیت و سنگ مرمر می باشد. مهم ترین صنایع موجود در مشهد، غذایی، پوشاکی، چرم، تولید مصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی است. تقریبا 40 درصد کل صنایع مشهد را صنایع غذایی به خود اختصاص داده است.

ویژگی های فرهنگی
شهر مشهد خاستگاه اندیشه های سترگ و مردان بزرگ بوده است. از میان مفاخر بی شمار شهر مشهد و شهر توس می توان به افرادی همجون حکیم ابوالقاسم فردوسی، محمد کاظم آخوند خراسانی، احمد دقیقی، شیخ طبرسی، محمد تقی ملک الشعرای بهار، ثنایی مشهدی، حر عاملی، خدیوجم، رستم ساعاتی، سلطان علی مشهدی، امام محمد غزالی، خواجه نصرالدین توسی، خواجه نظام الملک و مهدی اخوان ثالث اشاره کرد.

تاریخچه مشهد
شهر مشهد یکی از شهر های بزرگ ایران و مرکز استان پهناور خراسان رضوی است. خراسان در زبان پهلوی خوراسان KHURASAN تلفظ می شود که به معنای سرزمین خورشید یا خاورزمین یا محل طلوع آفتاب است. سابقه تاریخی مشهد با شهر طوس کاملا مرتبط است. مشهد امروز جزء کوچکی از شهر نوغان است که بنا به اعتقاد باستان شناسان و براساس آثار یافت شده در اطراف کشف رود دارای پیشینه ای هشتصد هزار ساله می باشد. در افسانه ها آمده است که جمشید، از سلسله کیانیان طوس را بنا کرد و به جانشین خود کیخسرو سپرد.

در سال 193 هجری قمری هارون الرشید خلیفه بزرگ عباسی از خراسان به ماوراء النهر لشکرکشی کرد. لیکن در بین راه بیمار شد و درگذشت و در قریه ای به نام سناباد از مضافات نوغان به خاک سپرده شد. دو سال بعد مامون خلیفه عباسی پسر او رهسپار زیارت قبر پدر شد و در این سفر علی بن موسی (ع) هشتمین امام شیعیان، با او همراه بود. مامون عباسی، امام رضا را با توطئه ای به قتل رساند و برای سرپوش گذاردن بر عمل خویش او را نیز کنار قبر پدر خود به خاک سپرد و بقعه ای به روی هر دو قبرساخت. و چند سال بعد دهکده ای در اطراف بقعه پدید آمد و چون عقیده عموم مردم شیعه بر آن بود که هشتمین پیشوای آن ها با توطئه ای به شهید شده بدان مناسبت آن دهکده را مشهد (MASHHAD) که به معنای محل شهادت است نامیدند. بعد ها در طول تاریخ به دلیل مهاجرت های پی درپی به این منطقه این شهر روز به روز وسعت یافت و توسعه یافت و آباد گردید.

در قرن دهم میلادی قسمت اصلی بقعه و ساختمان های اطراف آن ویران شد. سلطان محمود غزنوی در قرن چهارم هجری ساختمان جدیدی به روی هر دو قبر بنا کرد. پس از درگذشت تیمور لنگ، فرزند او شاهرخ در آبادانی و زیبایی مرقد امام رضا (ع) سعی فراوانی کرد. مشهد از قرن شانزدهم میلادی که سلسله شیعی مذهب صفویان بر ایران تسلط یافتند و دارای تعصبات شدید ملی و مذهبی بودند رو به آبادانی و توسعه گذاشت. زیارت قبر امام رضا (ع) از این زمان متداول گشت و در زمان شاه عباس اول بناهای دیگری به مرقد افزوده شد. در زمان نادرشاه افشار، مشهد به عنوان پایتخت وی، به حد اعلایی به رونق و آبادانی رسید.


آثار و ابنیه تاریخی - فرهنگی شهرستان مشهد
به دلیل وسعت استان و تنوع جلوه های زیبای طبیعی و تاریخی شهرستان مشهد، ذکر تمامی جاذبه های سیاحتی در اینجا مقدور نمی باشد.

مجموعه معماری - آرامگاهی حرم حضرت امام رضا (ع)
اهمیت و ارزش فراوان شهر مشهد ارتباط مستقیمی با بارگاه مطهر رضوی دارد. با توجه به ارزش معنوی و والای این بنا، بهترین و باشکوه ترین هنر های اسلامی را در این مجموعه زیارتی می توان مشاهده نمود. این حرم با شکوه و مجموعه تاریخی و هنرمندانه آن شامل صحن ها، ایوان ها، رواق ها، موزه غنی و کتابخانه مرکزی آستان قدس برای مسلمانان از اهمیت زیادی برخوردار است و برای آن ها مهم ترین مکان دیدنی و زیارتی محسوب می شود. این مجموعه مشتمل بر چهار ایوان مرتفع به نام های عباسی، طلا، شرقی (نقارخانه) و ایوان غربی و پنج صحن انقلاب، آزادی، امام خمینی، جمهوری اسلامی و قدس می باشد.

کاشی کاری های زیبای دوره سلجوقیان مزین به آیات کریمه و احادیث جلوه خاصی به حرم مقدس امام رضا (ع) بخشیده است. تمامی قسمت بالایی دیوار ها و سقف زیر گنبد با مقرنس های آینه کاری شده تزیین گردیده است. از دیگر آثار با شکوه داخل حرم، سه محراب زیبا مربوط به قرن هفتم هجری (13 میلادی) و ضریح طلا پوش روی مضجع امام رضا (ع) است که با خطوط ثلث نستعلیق، آیات قران مجید و اشعار فارسی مزین شده است. همچنین این مجموعه 24 رواق را در بر می گیرد که از میان آن ها می توان به رواق های دارالحفاظ، دارالسعاده، دارالسرور، دارالذکر، دارالعزه و غیره اشاره نمود. به طور کلی حرم مطهر امام رضا (ع) در حال حاضر یکی از جامع ترین و زیبا ترین ابنیه معماری جهان اسلام به شمار می رود و دایره المعارف کاملی از هنر های معماری، کاشی
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بیمارستان مهر مشهد معرفی بیمارستان مهر:

هو الشافي

با ياد ازتمامی كساني كه با نيت هاي مذهبی (وقف)و انگيزه هاي اخلاقي و انسان دوستانه در اذهان مردم خود را جاودان و ماندگار نمودند؛زايشگاه و بيمارستان مهر با همت والا و همان انديشه هاي ارزشي و انساني و مديران متخصص و متعهد در حرفه ي پزشكي با هدف تامين نياز هاي بهداشتي ودرماني جامعه و همچنين نوعدوستي و دور انديشي جناب آقايان مرحوم دكتر امير شيباني،دكتر حبيبي و دكتر رضواني در راستاي ارائه خدمت به مجاورين و زائران و فراهم نمودن امكانات مناسب درماني به صورت پاراكلينيكي در خيابان دانشگاه مقابل دانشكده پزشكي آغاز به كار نمود .بعد از گذشت چند سال در نيمه دوم سال 1363 زمینی به مساحت 4500 متر مربع عرصه و 12000 متر مربع زیربنا در پنج طبقه و با تخت مصوب 180 و 134 تخت فعال و و با بهره جستن از رهنمودها و ارشادهای مدیران، کارشناسان و بالاخص سهامداران محترم شروع به کار نموده و در سایه تلاش و کوشش کارکنان زحمتکش خود در سال 1382 موفق به دریافت درجه یک ارزشیابی و در سالهای 1391 موفق به دریافت لوح تقدیر واحد نمونه سال از اداره امور آزمایشگاهها شده است. این بیمارستان با استفاده از دانش روز پزشکی و با بهره گیری از نیروهای جوان در کنار نیروهای باتجربه، متعهد و متخصص خود موفق گردیده است تا ضمن ارائه خدمات درمانی و پاراکلینیکی به استقرار سیستم مدیریت کیفیت (استانداردهای اعتباربخشی) اقدام نماید و با آموزش کارکنان در راستای بهبود مستمر با افزایش کیفیت و کمیت به عنوان طراح و مجری برای آموزش، استقرار و اجرای استانداردها گام های نسبتا بلندی را بردارد.
این بیمارستان همراه با توسعه در ساختار سازمانی از قبیل تشکیل واحد های درمانی ویژه نسبت به توسعه در فضای جدید اقدام نموده است (95 متر مربع) و نیز با بکارگیری نیروهای توانمند وارد شاخه های جدید مانند درمان بیماران جراحی قلب، آنژیوپلاستی، آنژیوگرافی شده است و هم ردیف با بیمارستانهای مدرن در سطح کشور به رقابت پرداخته و مورد توجه قرار گرفته است. لازم به ذکر است بیمارستان از مکان بسیار خوبی برخوردار است به طوریکه علاوه بر ارائه خدمات اورژانسی و بستری و پاراکلینیکی امکان تاسیس ساختمانی مدرن به جهت راه اندازی کلینیک پزشکان را دارا می باشد. همچنین این بیمارستان دارای واحدهای اداری، مالی، فناوری اطلاعات، درمانی و پاراکلینیکی و.... متمرکز و مجهز به تجهیزات اداری-پزشکی پیشرفته است. بدین ترتیب استعدادهای بالقوه ارائه خدمات با کیفیت و کمیت بالا فراهم می باشد. تعداد پرسنل در این بیمارستان حدود 570 نفر می باشد که تقریبا 65 درصد آن در بخش درمان و 35 درصد در بخش ستادی مشغول به کار هستند. نیروهای ماهر این بیمارستان دارای میانگین سنی 33 سال هستند.

خدمات سرپایی
پزشک عمومی- تزریق وپانسمان
خدمات بستری
بخش جراحی عمومی و قلب- آنژیوگرافی
بخش های ویژه
ICU-CCU-NICU-ICUقلب باز
درمانگاه های تخصصی
زنان وزایمان – ارتوپدی-قلب
خدمات پاراکلینیکی
آزمایشگاه – آسیب شناسی-رادیولوژی – اکووتست ورزش- – شنوایی سنجی-کت لب-CareDay اورژانس – اتاق عمل – زایشگاه-دیالیز-اتاق عمل/اتاق عمل قلب باز
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بیمارستان رضوی مشهد معاونت آموزشی و پژوهشی بیمارستان رضوی با توجه به تأکیدات مقام تولیت عظمی آستان قدس رضوی بر امر آموزش و پژوهش و تصمیم مدیریت محترم بیمارستان بر آموزش در تمام رده ها و پژوهش مداری فعالیت های بیمارستان شکل گرفته است.

تلاش جهت توسعه پژوهشهای کاربردی و گسترش مرزهای دانش و ارتقاء آگاهی و دانش پرسنل، موجب شکل گیری حمایت از برنامه های آموزشی و تحقیقات بالینی با استفاده از ظرفیت های بالقوه بیمارستان، پزشکان و پرسنل درمانی و غیر درمانی، از جانب ریاست محترم بیمارستان شد.
این معاونت که از ابتدای سال 1392 در بیمارستان ایجاد شده است. بخشهای مختلفی از جمله امور علمی بین الملل و کنگره ها، ترجمه، آموزش، انتشارات، مجله علمی پزشکی، خدمات پژوهشی و واحد تحقیقات را در بر می گیرد.

برگزاری کارگاهها و دوره های متنوع و مختلف آموزشی و پژوهشی، برگزاری سمینارها، کنگره ها و سمپوزیوم های داخلی و بین المللی، نیاز سنجی و برگزاری کلاس ها و کارگاههای آموزشی، ایجاد واحدهای آموزشی اعم از آموزش به بیماران، پرسنل، پزشکان، تهیه كتابچه، پمفلت و پوستر و در اختیار قراردادن آنها در دسترس كلیه پرسنل و بیماران، ارائه طرح های تحقیقاتی و همكاری با علاقه مندان برای شركت در طرح ها و ارائه مقالات، راه اندازی ژورنال بین المللی پزشكی رضوی، ارائه خدماتی چون مشاوره اینترنتی به كلیه بیماران از سرتاسر كشور و نیز خارج كشور، راه اندازی پرتال داخلی آموزش و ترجمه، تغذیه سایت بیمارستان، ترجمه متون، کتب و پمفلتها از فارسی به انگلیسی و برعکس.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
زیارتگاه خواجه مراد
در کتيبهٔ پيشانى ايوان، دربارهٔ شخصيت صاحب مقبره چنين آمده است: «مقبره شريفه هرثمه بن اعين مشهور به خواجه مراد راوى به شهادت حضرت امام رضا (علیه السلام) که در سنه ۲۱۰ وفات يافته.
با استناد به کتب معتبر شیعه نظیر معاجن الائمه (باب هشتم)، تحفه المجالس، تحفه الاحباب، سفینه البحار، نورالابصار و… چنین استنباط می‌گردد، هرثمه بن اعین از محبت کامل و اخلاص شایسته‌ای نسبت به امام هشتم (علیه السلام) برخوردار بوده است، همچنین علامه مامقانی مؤلف تنقیح المقال فی علم الرجال می‌نویسد: به رغم این که وی راوی چگونگی شهادت حضرت رضا (علیه السلام) بود، در زمره شیعیان پاکباخته آن امام بزرگوار به شمار می‌آمد که با همین اعتقاد و تفکر شیعی جان خود را از دست داد و در سال ۲۱۰ هـ.ق به شهادت رسید. برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می‌نمایند که از مدینه تا توس حضرت رضا (علیه السلام) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود.
در منابع تاريخى، از خواجه ربيع به نام ربيع‌بن خثيم (بر وزن قريش) ياد شده است. شخصيت مزبور، از تابعين و يکى از هشت تن زاهدان نامدار تاريخ اسلام (زهاد ثمانيه) است. او، دوست و تربيت‌ يافته ابن مسعود ـ صحابى مشهور پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) - است که در آغاز خلافت حضرت على (علیه السلام) در رى حکومت داشت. وى در جنگ صفين، با چهار هزار سپاهى ايرانى به يارى حضرت على (علیه السلام) شتافت و با معاويه به نبرد پرداخت. پس از آن، از جانب حضرت امير به حکومت قزوين منصوب شد. سال درگذشت او را ميان سال‌هاى ۶۱ تا ۶۳ هـ.ق نوشته‌اند. حضرت رضا (علیه السلام) براى اين شخص احترام فراوانى قائل بوده و به زيارت قبر او مى‌رفته است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آرامگاه پیر پالان دوز
شیخ پیر پالان دوز
ویس زمان و راهبر اصحاب دل و جانا
شیخ محمد عارف عباسی مشهور به «پیر پالان دوز» از عرفا و پیران سلسله ذهبیه است که در نیمه‌ی دوم قرن دهم هجری قمری ولادت یافت. ایشان متولد روستای کارند مشهد و معاصر شیخ بهایی بوده اند. او علاوه بر این که در عرفان به مقامات بلندی دست یافت، در کیمیاگری و خطاطی متبحر بود. شیخ محمد در خط ثلث استاد بوده و هفت سوره از قرآن نگاشته شده به خط خوش ایشان موجود است. وی با اینکه صاحب موقعیت بود و می توانست بدون کوشش زندگی خوبی داشته باشد، از راه پالان دوزی روزگار می گذراند. شیخ محمد عارف، برمبنای باور توحیدی خود و توکل بر خدا و ذکر تشکر و خدمت و طاعت و قناعت و ایثار که از صفات عارفان است به جستجوی راه معرفت پرداخت و مدتی از عمر خود را به کسب فیض از اهل حق سپری نمود و به بروز کراماتی معروف شد.
معرفت
آیتی شگرف و در ولایت، دریایی سخت ژرف بود. با آن که امی و مکتب نادیده بود، به دو بال عشق و همت و به یاری نیروی ولایت مرشد خود، در راه رسیدن به حق سیری بلند فرمود و مساله آموز صد مدرس بود. شیخ برای ساختن خویش، در جستجوی مردان حق برخاست. با عنایت حضرت پروردگار به حضور شیخ کمال الدین حسین تبادکانی (تاج الدین خوارزمی) راهنمای اهل دل آن روزگار رسید. از خدمت او کسب آداب سلوک راه خدا نمود و برحسب آمادگی ذاتی خود مورد توجه مبارک استاد شد و پس از سپری ساختن مدارج کمال به خلافت شیخ خود معین گشت و به دامادی وی سرفراز آمد.
جناب درویش در این باره می فرماید
بعد از ایشان مهر افلاک هدی شیخ درویش محمد مقتدی
در مشایخ همچو زرد هدهدی است در میانشان مشتهر کارندهی است
پس ار رحلت شیخ تاج الدین حسین تبادکانی، به واسطه‌ی زیاد شدن رهبران دروغین، از دستگیری و ارشاد طالبان تن زد و به کفاشی سرگرم شد و دور از غوغای مریدان و هیاهوی انکار آمیز منکران، چشم به زیارت جمال دلدار حقیقی گشود. چندین بار از طریق باطن وی را بر پذیرفتن مسند ارشاد فرمان دادند و او شانه خالی کرد. پس از گذشت یک سال، حضرت امام قائم مهدی مولانا ابو صالح حجه الله بن الحسن العسکری - روحی فداه - بر در دکانش حاضر شد و از شدت و تندی گلیم او را گرفته بر افشاندند و رفتند. شیخ دریافت که خاطر امام از وی آزرده شده است. لرزی سخت بر اندامش افتاد و بیمی جانکاه فضای بیکران جانش را فراگرفت؛ چونان که تاب نیاورد و به سوی خانه رفت. پس از آن رویداد، در عالم معنا دید که ماموران الهی او را نزد امام قائم (عج) حاضر کرده، بر دیواری به چهار میخ کشیدند و تنبیه کردند. در این حال، امام رضا علیه‌السلام حاضر شده، از وی شفاعت کرد و او را از شکنجه رهایی بخشود. پس از دلجویی و اندرز گویی، او را به دستگیری و راهنمایی طالبان دستور فرمود. شیخ چون به خود آمد، به اندازه‌ی یک سال از آن شکنجه، اسیر بستر گشته، بی‌حال بود تا پس از سالی سلامتی خود بازیافت و به ارشاد نشست. هر چند مریدان و دوستداران وی بسیار شدند، به مردی مایه دار و با استعداد، که شایستگی خلافت داشته باشد دست نیافت. سرانجام از این رهگذر ملول شده، نزد امام هشتم علیه‌السلام شکوه سر داد. امام او را به برآورده شدن درخواستش مژده داد. از آن پس اندک نگذشت که شیخ حاتم، خواهرزاده‌ی شیخ، به خدمتش شتافت. شیخ او را شایسته‌ی تربیت و آماده‌ی کسب معرفت یافت و به ارشادش همت گماشت.
کرامت بالاتر از کیمیا
یک روز شیخ بها در بازار قدم میزد و پیر مردی را دید که مشغول دوختن پالان پاره مردم بود و از این راه امرارمعاش میکرد. شیخ دلش به حال پیرمرد سوخت و جلو رفت وگفت : سلام سپس دستش را به پالان پیرمرد زد و بلافاصله از طرف غیب پالان پیرمرد پر شد از سکه های اشرفی. پیرمرد وقتی این حرکت شیخ را دید ناراحت شد و فریاد زد چکار کردی؟ یالا سکه ها را بردار که به درد من نمیخورد. شیخ گفت : من نمی توانم سکه ها را غیب کنم. پیرمرد چوب دستی خود را به پالان زد و سکه ها غیب شدند و رو به شیخ گفت تو که نمی توانی غیب کنی چرا ظاهر میکنی؟ شیخ بها فهمید پیرمرد صاحب علم و کمالات بسیار است. پیرپالان دوز سپس رو به شیخ می کند و می گوید: "دلت را کیمیا کن!" کما اینکه خدای رحمان در حدیث قدسی
می فرماید : " یا عبدی اطعنی اجعلک مثلی انا اقول کن فیکون انت تقول کن فیکون : بنده
من مرا اطاعت کن تا تو را مانند خود کنم. من می گویم باش پس بوجود می آید تو هم می گویی باش پس می شود.
سرانجام عالم ربانی، محمد عارف عباسی در سال 985 ه. ق جان به جانان تسلیم نمود. مقبره‌ی این عارف بزرگ جنب حرم رضوی در مشهد مقدس واقع و در شمال شرقی حرم مطهر، واقع در ابتدای خیابان نواب صفوی (پایین خیابان)، زیارتگاه بسیاری از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت می‌باشد. بنای اولیه‌ی آرامگاه شیخ مربوط به عهد صفویه بوده است که سلطان محمد (معروف به خدابنده) پدر شاه عباس صفوی آن را در سال 985 ق بنا نهاد و در سالهای اخیر توسط آستان قدس بازسازی گردیده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آستان مقدس امام زاده یحیی(ع)_ میامی
امامزاده یحیی (علیه السلام) از برازنده ترین فرزندان زید و نواده امام زین العابدین (علیه السلام) است. نام مادرش ریطه دخترابوهاشم عبدالله بن محمدحنفیه است که در سال 107هجری متولد شد و علاوه بر کمالات معنوی از روحیه سلحشوری و شجاعت خاصی برخوردار بودند. عمال حکومت بنی امیه که در سرتاسر کشورهای اسلامی آن روز بر اریکه قدرت بودند و نمی توانستند وجود مرد انقلابی از سلاله پیامبراسلام (صلی الله علیه و آله و سلّم) را تحمل نمایند؛ لذا برای مقابله با حضرت یحیی (علیه السلام) و از میان برداشتن ایشان مصمّم گشتند و پیوسته در تعقیب ایشان بودند. بعد از شهادت پدر بزرگورشان حضرت زید (علیه السلام) به نینوا هجرت نمودند. جهت مبارزه و قیام علیه حکام اموی و از آنجا به مدائن، ری، سرخس و بیهق رفته و با یاران باوفایشان در منطقه ای از طوس با عمال اموی درگیر شدند و لشکر ایشان را منهدم و اموال آنان را به غنیمت گرفتند.
به صراحت روشن نیست اولین بنای مزار امامزاده یحیی (علیه السلام) در چه زمانی و در کدام دوران اسلامی بنیان گردیده است؛ اما بقعه قدیمی آن با طرح و نقشه ای هشت ضلعی به انضمام ایوان ورودی، گنبد فیروزه ای و گلدسته های کوچک به استناد کتیبه سنگی پیشانی سردرب بنا در سال 937 هـ.ق به دستور امیر شیخ سعید فرزند ذکور امیر نظام افراسیاب ساخته شده و در پایان روستایی را نیز به این مزار وقف نموده که نام روستا آگاهانه تراشیده شده تا به مفاد این سنگ نوشته عمل نشود به طوری که تنها کلمه کال باقی مانده است. به اعتقاد صاحبنظران بانی بنا واقف رقبه یکی از حکام ولایت مشهد در عصر تیموریان بوده است. این مکان تاکنون چندین بار مرمت شده و از اواخر دوره قاجار نیز موقوفاتی داشته است. طرح جامع توسعه این بقعه به وسعت 100هکتار تهیه و تاکنون بخش عمده ای از آن اجرا گردیده است.
کتیبه سنگی بر پیشانی سردر ورودی ایوان شرقی بنا نصب گردیده و بر مبنای شواهد و تاریخ درج شده برروی آن متعلّق به دوره صفوی و مقارن با حکومت شاه طهماسب صفوی به تاریخ 937 هـ.ق است که مضمون آن اشاره به بنیان این بقعه، شخصیّت مدفون در آن و وقف رقبه ای را دارد. این مکان روی هم رفته زیربنای تقریبی 2000 متر مربع را در برگرفته و 14 ستون چهار ضلعی با ازاره هایی از سنگ مرمر و بدنه آینه کاری شده پوشش سقف شبستان ستون دار را استوار ساخته است. پیرامون فضای داخلی و بدنه میانی، اشعاری در مدح اهل بیت و وصف امامزاده یحیی (علیه السلام) حضرت علی (علیه السلام) بر روی سنگ مرمر سفید به طور برجسته دیده می شود. پوشش سقف بنا تماماً با هنر آینه کاری آذین گردیده و ضریح مطهر جدید نیز که در میان فضای گنبد خانه ای شبستان قرار گرفته با سه متر طول، دو متر عرض و سه متر ارتفاع در سال 1378 هـ.ش بر روی مزار نصب شده و دارای برجستگی گنبدی پنجره های ظریف و عبارت قرآنی و اشعار می باشد.
در پانزده فرسنگی مشهد مقدس و در یک کیلومتری از قریه میامی به مزار یحیی بن زید (علیه السلام) شهرت دارد. ساختمان بنا متعلق به قرن دهم هجری است. یحیی مدفون در بقعه میامی مشهد، پسر برادر یحیی بن زید (علیه السلام) است.
ضریحی زیبا و آراسته سه متر درازا، دو متر پهنا و سه متر بلندا تا بالای شعر نبشته دارد و برجستگی گنبدی آن نیز یک چهارم متر با بریدگی نازکانه ای که از چهار سو، آن را در بر گرفته است و از همه سو پنجره های ریزی دارد که پشت آن شیشه، جاسازی شده به گونه ای که سنگ گور که در زیر شال ابریشمین ارزنده ای جای دارد، دیده می شود و دو لایه نورانی و قرآن، کتاب نور بر روی آن نهاده است. گنبد این آرامگاه، دو پوشته: دو پوسته است. بلندی گنبد زیرین از کشف آرامگاه نزدیک به 15 متر و بلندی گنبد بیرونی 25 متر و دو روی دو پوشش از یکدیگر نزدیک به 6 متر است. در گرداگرد گنبد بیرونی، در دو متری بلندای ساقه از بالای بام بر روی دو ردیف کاشی سوره خجسته هل اتی (س76) نوشته شده.
بر سردرب مزار سنگ نبشته ای قرار دارد که نوشته آن چنین است:
امامزاده برحق یحیی بن حسین ذوالدمعه بن زید شهید بن امام زین العابدین (علیه السلام). ذی القعده سنه سبع و ثلاثین و تسعماه (=937 ق).
در شجره الاولیا تألیف سیداحمد بن محمدالحسینی هم عصر سیدبحرالعلوم درباره این شخصیت چنین آمده است: یحیی بن الحسین سیدجلیل که بعد از پدرش شیخ اهل خود بود و اولاد و اعقابش بسیارند و پسری داشت موسوم به عمر که رئیس قوم بود. عمر را دو پسر یحیی نام بود یکی در ایام مستعین در کوفه خروج کرده و کشته شد و در اعقاب ایشان علما و رئیسا و محدثان و امامان زیدیه بسیار بودند در بیشتر بلاد اسلام. یکی از آرامگاههای بلند پایه و نامدار خراسان رضوی مشهد که مردم آن را به راستی پذیرفته و بدان دل بسته اند امامزاده یحیی بن حسین ذوالدمعه بن زید شهید فرزند دشمن ستیز و بلند آوازه علی بن حسین (علیه السلام) است که در روستای میامی 60 کیلومتری شمال خاوری مشهد توس بخش رضویه جای دارد. پس از کشته شدن زیدبن علی (علیه السلام) و یحیی بن زیاد خیزشی میان علویان پا گرفت که به جنبش زیدیه نام بردار است. با کشته شدن این دو به دست فرمانروایان ستم، جنبش فرزندان علی بن حسین (علیه السلام) روز به روز پیچیده تر و ستیزجویانه تر می شد و در برابر امویان با سرسختی بیشتر پیگیر و بنیادکن در پی جلوگیری ازآن بودند و بپاخاستگان علوی را که از حق خویش بهره می جستند به خاک و خون می کشیدند.
امامزاده یحیی مدفون در بقعه میامی مشهد، پسر برادر یحیی بن زید (علیه السلام) قهرمان است. یحیی سیدی جلیل و راوی حدیث بود و از پدرخود حسین ذوالدمعه و عموهای خود عیسی و محمد فرزندان زید شهید (علیه السلام) و از امام کاظم (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) و از اسماعیل و احمد پسران امام کاظم (علیه السلام) روایت می کرد. اکثر علمای رجال یحیی را از اصحاب امام کاظم (علیه السلام) بر شمرده و قایل بر این هستند که وی مذهب واقفیه داشته است. وی حافظ قرآن بوده، ایشان سیدی بزرگوار، مهتر مهتران، شیخ عترت، ابومحمد یحیی زباره که مدتی سرپرستی اتحادیه سادات و ریاست آن را برعهده داشته است.
امامزاده یحیی (علیه السلام) یکی از فرزندان زید شهید و از نوادگان امام سجاد (علیه السلام) است که در سال 107 هـ.ق دیده به جهان گشودند؛ اما در اوایل سلطنت ولید ابن یزید ابن عبدالملک خروج کرد. به جهت نهی از منکر و دفع ظلم شایعه اموری و در بیلان کار در سال 125 هـ.ق در سن 18 سالگی و چهار سال بعد از شهادت پدر بزرگوارش به شهادت رسید و چون پدر بزرگوارش شهید شد و یحیی (علیه السلام) از کار دفن نصربن سیار مسلم ابن اجود را با هشت هزار سوار، سوار شامی و غیر شامی به جنگ با یحیی (علیه السلام) فرستاد، یحیی سه شبانه روز با ایشان رزم کرد تا آنکه لشکرش کشته شد و در پایان تیری بر پیشانی یحیی رسید و از پا درآمد و شهید گردید و سرش را از بدن جدا نمودند و برای نصربن سیار فرستادند و نصر پدر فارغ گردید؛ اصحاب و اعوان زید متفرق گردیدند. با یحیی (علیه السلام) باقی نماند جز 10 نفر. لاجرم یحیی (علیه السلام) شبانه از کوفه بیرون شد و به جانب نینوا رفت و از آنجا حرکت کردند بسوی مدائن و مدائن در آن وقت در طریق خراسان بود. دلایل مدفون بودن یحیی بن زید در این بقعه فقط در افواه و السنه مردم جاری است و این ادعا شاید از باب هجرت یحیی بعد از شهادت پدر به خراسان بوده باشد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سرزمین موجهای خروشان مشهد سرزمین موجهای خروشان
بی شک فراهم آوردن مکانی ایمن و مفرح برای گذران اوقات فراغت از کار روزانه، نیازی است که در جامعه امروز بیشتر به چشم می آید و آنچه این نیاز را قوت می بخشد کمبود مراکزی این چنینی است و چه چیز بهتر از آن که در پی احساس این نیاز مبرم جامعه در راه رفع آن و گسترش چنین محیط هایی بیشتر بکوشیم
با هدف گسترش فرهنگ ورزش های آبی و طرح بهینه سازی اوقات فراقت جوانان، قدم در راهی نهادیم که به طور حتم بی انتها بوده و اعتقادمان بر آن است که توفیق خدمت در این مسیر از الطاف بی دریغ الهی است. باشد که با یاریش در طول راه افتخار خدمت بیش از پیش به خلق و فخر آفرینی میهن اسلامی یمان را داشته باشیم.
مجموعه فرهنگی ورزشی پارک آبی با عنوان سرزمین موجهای آبی، بزرگترین پارک آبی خاورمیانه به لحاظ وسعت و از نظر سرپوشیده بودن و همچنین از حیث امکانات در رده کاملترین پارک های آبی دنیا به شمار می آید. این مجموعه با فراهم آوردن محیطی امن در خدمت سلامت جسمی و در طول آن سلامت روان تک تک افراد جامعه بوده و بی گمان یکی از قطبهای تفریحی کشور به شمار می آید. بی مثال بودن این مجموعه باعث گشته تا به تجربه ای دلچسب و به یادماندنی برای زائرین و مجاورین بارگاه ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا (ع) فراهم آورد که همانا بزرگترین لوح افتخار ما محسوب می گردد.

آدرس : مشهد بلوار وکیل اباد ابتدای جاده شاندیز
تلفن : 12_35144000 _051


link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سرزمین موج های آبی مشهد موج های آبی
سرزمین موج های آبی در قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳ ساخته شده و از بزرگترین پارک های آبی خاورمیانه محسوب می شود، سرسره "تاپسی توروی" این مجموعه، برنده بهترین سرسره آبی سال ۲۰۱۰از طرف انجمن پارک های آبی جهان است. همچنین این مجموعه موفق به دریافت نشان استاندارد ایران شده است. از سرزمین موج های آبی مشهد دارای امکانات و تفریحات زیر است:
سرسره های آهسته، سرسره های سرعتی، سرسره پیچشی، سرسره موج، سرسره تاپسی توروی، سرسره تویستر، چاله فضایی، استخر موج، رودخانه آرام و خروشان، منطقه بازی کودکان، استخر برکه، سونای خشک و بخار، جکوزی سرد و گرم، رستوران، کافی شاپ، فروشگاه لوازم ورزشی، حمام ترکی و....
برای دسترسی به مجموعه سرزمین موج های آبی می توانید با مترو مشهد به ایستگاه پارک ملت ابتدای بلوار امامت مراجعه کرده و از آنجا به راحتی با سرویس های قاسم آباد به مجموعه برسید.بلیط های تخفیف دار موج های آبی در باجه های روزنامه فروشی و برخی هتل ها به فروش می رسد.همچنین بلیط های تخفیف دار را می توانید از سایت مجموعه تهیه فرمایید. ساعات کارسرزمین موج های آبی در تابستان ۹ صبح الی ۲۴ می باشد و در ایام دیگر سال تا ساعت ۲۱ می باشد. گفتنی است سرزمین موج های آبی مشهد سرسره سیصد متری بسیار پر هیجان را به همراه جت موج به مجموعه اضافه کرده است.
آدرس:مشهد_قاسم اباد_بلوار اندیشه...نبش اندیشه 83
تلفن : 36008_051

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک ساحلی آفتاب مشهد پارک ساحلی آفتاب
مجموعه پارک ساحلی آفتاب بعنوان دومین پارک آبی مشهد در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع و زیربنای ۱۵۰۰۰ متر مربع در تابستان ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید. این مجموعه ۷ طبقه از لحاظ زیربنا و تعداد طبقات بزرگترین پارک آبی طبقاتی دنیا بشمار می رود. این مجموعه آبی همچنین دارای متنوعترین و منحصر بفرد ترین امکانات و خدمات است و از امکانات آن میتوان موارد زیر را نام برد :
سه استخر مجزا برای آقایان، بانوان و استخر VIP
مجموعه پارک آبی با چشم اندازی از غار عظیم سنگی با بازی های آبی از قبیل سرسره سرعت (به ارتفاع 18متر)، سرسره آهسته (به ارتفاع 15 متر)، سرسره پیچ (به ارتفاع 18متر)، سرسره دوقلو (به ارتفاع 18متر)، چاله فضایی (به ارتفاع 17 متر) استخر موج (به طول 35 متر )، رودخانه ای با طول 170 متر و دو تونل سنگی، چشمه جوشان آب که از دل سنگهای غار می تراود و آبشاری خروشان با بیش از 18 متر ارتفاع
برای اولین بار در ایران، استخر مخصوص غواصی (به عمق 12 متر) با نمایی طبیعی که یادآور مناظر زیبای زیر اقیانوس است
استخر نمک اسپوتا با خواص درمانی و لایه برداری پوست (برای اولین بار در خاورمیانه)
سونای ماسه که در تمام سال برای التیام بخشیدن به دردهای عضلانی و مفصلی مورد استفاده است
حمام آفتاب بصورت مجموعه ای بر روی بام هتل
امکانات بدنسازی، ایروبیک، یوگا، هیدروتراپی، آروماتراپی و ماساژ

مشهد - انتهاي بلوار خیام شمالی- ميدان بهارستان- جنب الماس شرق
تلفن های تماس :
تلفن گویا : 37037 - 051
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک آبی ایرانیان مشهد پارک آبی ایرانیان

در اين پارك هيجان موج سواري با تخته را در استخر موجي به بزرگي يك زمين فوتبال، با موج‌هايي به ارتفاع 5/3 متر تجربه خواهيد كرد. مجموعه پارک آبی سرزمین ایرانیان به وسعت 14 زمین فوتبال است و يكي از بهترين‌هايِ دنيا خواهد بود. شرکت کانادایی White Water Park، بزرگترین طراح پارک های آبی در دنیاست و در سِمَتِ مشاور ما، پارک آبیِ SIAM PARK را در اسپانیا به عنوان الگو انتخاب کرده است. این پارک آبی از پستی و بلندی های طبیعی کوهپایه به عنوان ابزاری برای خلق سرسره ها و تونل های پیچیده متعدد بهره گرفته است. بافت طبيعي سرزمين ايرانيان، ما را در طراحي تجربة مشابهي ياري مي‌كند. پارک آبیِ سرزمین ایرانیان دو بخش وسیع و مجزا برای آقایان و بانوان دارد كه در زمستان نيز قابل استفاده هستند و شما را به همراه همة اعضای خانواده، به تجربه جمعی فوق العاده ای از سرگرمی‌های آبی دعوت مي‌كند.
این پارک داری بازی های متنوع نسبت به پارک های آبی دیگر مشهد و ایران می باشد. از جمله بازی های مانند رودخانه خروشان و اسکی رو اب میتوان اشاره کرد.
های پیچی به طول ۲۵ متر
چاله فضای _ سرسره های آهسته _ سرسره های سرعتی_سونا خشک و بخار_اتاق ماساژ_
شاتل فضایی_سورتمه وحشت
روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه هر هفته مخصوص استفاده بانوان می باشد
روزهای یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه مخصوص استفاده آقایان می باشد.
ساعت آقایان : ۹:۳۰ الی ۲۲:۳۰
ساعت بانوان : ۹:۰۰ الی ۲۲:۰۰
مشهد – قاسم اباد – بلوار حجاب نبش حجاب ۸
شماره تماس : 36632101_051 36632123_051
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستوران معین درباری مشهد رستوران معین درباری
افتتاح اولین رستوران معین درباری در سال ۱۲۸۰
درسال ۱۲۸۰ هجری شمسی مصادف با سلطنت مظفرالدین شاه قاجار بود که حاج اصغرمعین درباری در محله چهارسوی نوغان اولین رستوران معین درباری را افتتاح کرد.
حاج علی اصغر معین درباری فعالیت خود را بعد ازدوره قاجاردردوره پهلوی هم ادامه داد که از سال ۱۳۱۰ حاج علی اکبر معین درباری فرزند حاج اصغر به پدر پیوست و وارد جرگه رستوران داری شد و بعد ازچند سال رستوران رابه بازارچه حاج آقا جان (شهید آستانه پرست) انتقال داد ، به دلیل استقبال بی نظیر مردم شعبه هایی را هم در خیابان تهران(امام رضا) مقابل گاراژ سعادت وپائین خیابان(نواب صفوی)بعداز کوچه عباسقلی خان چلوکبابی شرق ، خیابان ارگ (خیابان امام) را راه اندازی کرد.
این دوران با تغییر سلطنت از رضا شاه به محمد رضا شاه پهلوی همراه بود.

سال ۱۳۲۷هجری شمسی بود که حاج حسین معین درباری فرزند علی اکبر وارد کار شد تا مسیر پدر خود را ادامه دهد.
حاج حسین نیز از دوره محمد رضا شاه پهلوی تا بعد از انقلاب اسلامی رستوران داری را ادامه داد و شعبه ای را در خیابان آبکوه تالار باباطاهر و میدان سوم اسفند راه اندازی کرد.
حاج حسین که بعد از فوت پدرش در سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۶۲ به تنهایی به اداره رستوران می پرداخت دست پسرش علیرضا را با هدف همکاری به گرمی فشرد تا حاج علیرضا معین درباری پیروی راه اجدادش که حدود یک قرن قدمت داشت راادامه دهد.
حاج علیرضا در ابتدای کار فقط همان رستوران چهار طبقه را اداره می کرد اما در سال ۱۳۷۵ دومین شعبه خود را در خیابان جم افتتاح کرد.
اکنون حاج علیرضا معین درباری چهارمین نسل از برند معین درباری می باشد که بیش از ربع قرن است که فعالیت اجداد خود را ادامه می ده....
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستوران راستگو مشهد رستوران راستگو مشهد
رستوران راستگو مشهد یکی از رستوران های ایرانی مشهد می باشد که در بولوار وکیل آباد واقع شده است .منوی غذایی این رستوران شامل انواع غذاهای کبابی و خورشتی می باشد.رستوران راستگو مشهد دارای ظرفیت 80نفر.می باشد.واز ساعت 12تا16و19 تا 24پذیرای مهمانان محترم می باشد.سطح قیمت منوی غذایی این رستوران متوسط می باشد.این رستوران سرویس بیرون بردارد ومناسب برای خانواده ، زوج وگروه های دوستی می باشد.ازجمله امکانات این رستوران می توان به پیک رایگان و جای پارک اشاره کرد
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دیزی سرای سید مشهد دیزی سرای سید
مشهد، ابتدای جاده جاغرق
دیزی‌های سیدآنقدر خوشمزه و لذیذ است که اگر از یک مشهدی آدرس دیزی باحال را سؤال کنید، بی‌تردید به شما آدرس سيد را خواهد داد. حتی اگر با مشاهیر مشهدی قرار داشته باشید، قطعا شما را به دیزی سید دعوت خواهند کرد.دیزی سید پرگوشت وچرب است و طعمش در منطقه زبانزد است. گوشت تازه گوسفندی به اضافه پخت مخصوص و البته ظروف سنگی استفاده شده طعمی به این دیزی داده که تا مدت‌ها فراموش نخواهیدکرد.
با دیزی سید هیچی مثل ترشی‌ها و ماست مخصوص خود این رستوران نمی‌چسبد به خصوص ترشی که سرش همیشه دعواست. معضل بزرگ باغ‌رستوران‌ها اینجا هم بدجوری اذیت‌تان خواهد کرد به خصوص روزهای تعطیل. باید شیرینی‌ پارکبان‌ها را بدهید تا جایی برایتان باز کنند.
قیمت: از دادن 8 هزارتومان برای یک دیزی اینجا ضرر نخواهید کرد، چون منوی آنها هم به اندازه کافی وسوسه‌کننده است و معمولا روی همان 8 هزارتومان حساب می‌شود.
ساعت کار : 12 تا 14 و 20 تا 24 رستوران در میان باغی سرسبز و کوهستانی قرار دارد برای خوردن یک دیزی مشتی كه جان مي‌دهد....
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستوران پسران کریم مشهد پسران کریم

مشهد، بلوار خیام ، داخل فرهاد
هر مشهدی و زائری که دلش ماهیچه تاپ می‌خواهد به «پسران کریم» راهنمایی می‌شود. اینجا چلوماهیچه‌ای میل خواهيد کرد که از لحاظ اندازه و لذت کم‌نظیر است. صف جزو آداب این غذاخوری است. در صف شما مطمئن خواهید شد که جای بسیار خوبی را انتخاب کرده‌اید و بعد اسید معده‌تان همانطور که در صف انتظار هستید برای بلعیدن ماهیچه و چلوگوشت فوران خواهد کرد.

ماهیچه‌ها را بعید است بتوانید یک نفره بخورید. اندازه ماهیچه‌ها و مقداربرنجی که در بشقاب شما جای می‌گیرد آنقدر هست که نیازی به سرریز نخواهید داشت. اگر پیاز داغ سفارشی هم برایتان بریزند که دیگر معرکه خواهد بود. در شعبه اصلی که جای پارک بسيار بد پیدا می شود. ساکنان این محل قدیمی و اعیان‌نشین مشهد مدت‌هاست که با مشتریان پرشمار این رستوران بر سر پارک کردن مقابل در پارکینگ و پل‌ها دعوا دارند. اما در شعبه 2 تا حدودی این مشکل رفع شده است.

قیمت: هر پرس 20 تا 24 هزارتومان ناقابل است. در حقیقت در بحث قیمت‌ها رقابت تنگاتنگی بین چلو ماهیچه پسران کریم و شیشلیک شاندیز وجود دارد.

ساعت کار: 12 تا 15 و 20 تا 24 پسران کریم بیش ازنیم قرن است که در زمینه ماهیچه و چلو گوشت در مشهد فرمانروایی می‌کنند. آنها فرمول جادویی خاصي را برای طبخ چلو ماهیچه و چلو گوشت دارند.
نکته:
... در این غذاخوری معروف برای پیازداغ کنار چلو ماهیچه باید پارتی داشته باشی
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستوران پدیده شعبه مشهد رستوران پدیده
مشهد توریستی ترین شهر ایران است و همیشه مهمان های حرم امام رضا(ع) در آن روی چشم هستند. نشانه اش همین رستوران‌های درجه یکی است که در کمتر جای ایران آنها را پیدا خواهید کرد.
اینجا شیشلیک حرف اول را می‌زند و پدرخوانده منو محسوب می‌شود. بعید است کسی به این رستوران پرطمطراق برود و مثلا جوجه سفارش دهد. اینجا اگر قدیمی‌ترین شیشلیک‌پزی منطقه نباشد اما پرطرفدارترین به حساب مي‌آيد؛ هم به واسطه تبلیغات وحشتناک و هم به‌واسطه تنوع در سرویس‌دهی. شیلیک‌فروشی درمنطقه بی‌شمار است اما نوع سرویس‌دهی و پذیرایی در این رستوان هم مدرن است و هم سریع. ضمن اینکه داشتن میز بار هم از ویژگی‌های این رستوران زنجیره‌ای است.

این شیشلیک‌ها تقریبا قدکشیده‌تر و واقعی‌تر از جاهای دیگر است، یعنی 5 لیک نیست و شما می‌توانید حتی شیشلیک سوپر هم سفارش دهید؛ این یعنی آخر لذت.این رستوران پدیده که به‌نام پدیده قدیم دایر است، مشکل جای پارک دارد. مدیران سعی کردند باتصرف کوچه کناری مشکل را حل کنند اما شما باید کمی استرس برای جای پارک ماشین داشته باشيد.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مناطق گردشگری ییلاقی مشهد طرقبه:

بخش طرقبه در 16 کیلومتری شمال غربی مشهد و در منطقه ای کوهستانی واقع گردیده و رودخانه زیبایی در آن جریان دارد.این بخش دارای باغ های فراوان و متنوع میوه بوده و پارک عمومی آن بسیار جالب و دیدنی است سبدهای دستی ساخته شده توسط روستاییان از جمله صنایع دستی این بخش است.طرقبه در تابستان دارای هوایی خنک و مطبوع می باشد


شاندیز:

در 37 کیلومتری شمال شرق مشهد،شهر توریستی و ییلاقی شاندیزقرار دارد.آب و هوای شهر شاندیز معتدل است و با توجه به طبیعت سرسبز،پوشش گیاهی،درختان انبوه و متراکم،رودخانه و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر،در تابستانها آب و هوایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد دارد.میانگین دمای سالانه آن نیز 25 درجه می باشد.

مهمترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است.سوغات مهم این شهر،صنایع دستی و به ویژه پوستیندوزی است.غذای معروف شاندیز،شیشلیک شاندیزاست که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود داردکه به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می پردازند.عنبران:

روستای عنبران در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده است.مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند.این مکان دارای کافه ها و رستورانهای متعدد و اقامتگاه های مناسب برای گردشکران میباشد.
حصار:

روستای حصار در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده و دارای باغ های وسیع میوه و آب و هوای معتدل در تابستان و دره های سرسبز و فضای طبیعی مصفا با چشم اندازهای زیباست.این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و زائران قرار میگیرد.نغندر:

روستای نغندر از توابع بخش طرقبه ودر فاصله 10 کیلومتری آن واقع شده است و به وسیله جاده ای به طول 12 کیلومتر به جاده اصلی مشهد-طرقبه متصل می شود.

این روستای سرسبز و آباد که که در دامنه کوه های شمالی بینالود و در میان یکی از چند دره محصور میان کوه ها واقع شده،منطقه ای است ییلاقی و سرسبز و زیبا و مصفا که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی،به ویژه در تابستان مورد توجه مسافران و ساکنان مشهد است.جاغرق:

روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در 21کیلومتری جنوب غربی مشهد و در فاصله 7کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران،طرقدر،کردینه،تغاره و دهستان شاندیز محدود میشود.

درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد.وجود باغ های میوه و دره سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا،جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است.جاغرق علاوه بر رودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز در حاشبه رودخانه و یا به صورت جزیره در بخش ها ی مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که در فصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.

جاغرق علاوه بر جذابیتهای گردشگری،یکی از مراکز عمده تولید میوه در استان خراسان به شمار می آید.روستای زشک:

این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بنیالود و در سرچشمه دره شاندیز واقع گردیده و به لحاظ چشم اندازهای زیبا و با صفای محیط و اعتدال آب و هوا و باغ های سرسبز میوه،یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد به شمار می آیدروستای کنگ:

روستای کنگ که به ماسوله خراسان معروف است در دامنه کوه های بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه به فاصله 22 کیلومتری شمال غربی واقع شده است.کنگ با داشتن چشم اندازهای کوهستانی،چشمه سارها و درختان گوناگون بر دامنه کوهپایه هایی زیبا،همواره مورد توجه کوه نوردان بوده است.روستای اخلمد:

این تفرجگاه در 84 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در دل کوه های بینالود واقع شده است.این کوه دنباله ی سلسه جبال البرز است.روستای اخلمد در 75 کیلومتری مشهد و 15 کیلومتری چناران و در کنار جاده قبلی مشهد و قوچان میباشد.آبشار اول اخلمد سه کیلومتر بالاتر از آبادی است و در آن ارتفاع17 متری آب به زمین می ریزد.آبشار دوم نیز 23 متر ارتفاع دارد.رشته کوه های اخلمد به کوه های بینالود اتصال دارد.گلمکان:

گلمکان منطقه ای کوهستانی و سردسیر است که از مناطق کوهپایه ای بینالود به سمت ارتفاعات آن کشیده شده و در فاصله 20کیلومتری گلمکان به سمت قله بینالود دریاچه کوهستانی چشمه سبز قرار دارد که یکی از مناطق بسیار مرتفع در استان خراسان محسوب می شودچشمه سبز:

چشمه سبز حدود 20کیلومتری روستای بزرگ گلمکان واقع است.این چشمه به وسیله دیواره های کوهستانی احاطه شده است و در یکی از بلند ترین نقاط رشته کوه بینالود قرار دارد.اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن استغار مغان:

این غار در 75 کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان قرار گرفته است.فسیل هایی که در این غار پیدا شده،مربوط به دوران دوم زمین شناسی است.غار مغان دارای دو دهانه در جنوب و در شرق است و ارتفاع آن از سطح دریا 2910متر می باشد.هر چه به درون غار میرویم ارتفاع دهانه غار بیشتر و شیب آن فزونی می یابد.درون غار تونل هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آب دیده می شودچشمه گیلاس (گلسب):

نام قدیمی این منطقه گلسب می باشد و در فاصله 50کیلومتری شمال غربی مشهد و حدود 21 کیلومتری غرب آرامگاه فردوسی واقع شده است.به نقل تاریخ،در عهد تیموری،با اقدامات امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا آب این چشمه به طرف مشهد هدایت شد.در عهد صفویه،با اقدامات شاه عباس،این آب به شهر مشهد انتقال یافت و از طریق نهر خیابان وارد صحن انقلاب (عتیق)شد و مورد استفاده زائران و مجاوران قرار گرفت و تا سال های اخیر وجود داشت.اکنون آب چشمه گیلاس در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه آن هنوز نام خوش و سابقه این چشمه تاریخی را در خاطره های مردم توس و مشهد حفظ کرده استاندرخ:

روستایی است خوش آب و هوا از حومه تبادکان که در 33 کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه مشهد به کلات واقع شده و دارای مناظر طبیعی و باغ های میوه است و آب مورد نیز روستا از زواندرخ که به سد کارده منتهی میشود تامین می گردد.

زواندرخ یکی از تفریحگاه های ورزشی ویژه کوه نوردان و صخره نوردان اطراف مشهد است.دره اندرخ با عرض کم و صخره ها و دیوارهای مرتفع و چشمه مورد توجه کوه نوردان استشاهان گرماب:

روستای شاهان گرماب در فاصله 72 کیلومتری جنوب شرقی مشهد وبر فراز تپه ای قرار دارد.این روستا دارای چشمه آب گرم معدنی است که حرارت آن به 48 درجه سانتی گراد میرسد.هم چنین در شاهان گرماب استخر بزرگی به طول تقریبی 17 و عرض 8 قدم وجود دارد که در حال حاضر به منظور بهره برداری بهداشتی و استحمام توسط سازمان جمعیت هلال احمر خراسان از امکانات رفاهی و بهداشتی برخوردار شده است.در اطراف چشمه امکاناتی برای استفاده زائران و مسافران ایجاد شده است.آب شاهان گرماب از دسته آب های بی کربناته کلسیم و سدیم گرم با باقی مانده خشک کم و اسیدیته کم میباشد.مسیر روستای شاهان گرماب از طریق جاده فریمان است و در همه ایام سال به ویژه تابستان،زائران و مسافران برای استفاده از امکانات طبیعی و سیاحتی به آنجا سفر می کنند
بند گلستان:

بند گلستان در 8 کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده است . این بند هم اکنون از محل های دیدنی و توریستی شهر مشهد به شمار می رود .از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالی 36 درجه و طول شرقی 59 درجه ، در ارتفاع 1190 متری از سطح دریا واقع شده است . با وجود اینکه حدود 500 سال از عمر این بنا می گذرد هنوز سالم و پابرجاست . این بند از آثار دوران تیموری می باشدسد طرق:

این سد در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد که علاوه بر استفاده های اقتصادی ، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحتی نیز دارای اهمیت استسد چالیدره:

چالیدره یکی از مکان های تفریحی اطراف مشهد است . دریاچه سد چالیدره برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه ساخته شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری ، ماهیگیری و رستوران است . سد چالیدره یک سد خاکی با هسته رسی است که به وسیله رودخانه جاغرق پرآب می شود . این سد در ابتدای جاده روستای نقندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده استکلات نادر:

کلات نادر جذابیت های تاریخی و گردشگری منحصر به فردی است . فصل بهار اوج رنگینی اطراف آن است . آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر 2100 متر می باشد . باران مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه ها و کوهپایه ها شده و گله داری و دامداری را در منطقه رونق داده است . دره قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات نادر به شمار می روندروستا و آبشار ارتکند:

روستای ارتکند مجموعه ای از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبیعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوی خود می خواند . آبشار زیبای ارتکند ، در فاصله 107 کیلومتری مشهد و در حدود 40 کیلومتری شهرستان کلات ، چشم هر گردشگری را به خود خیره می کندروستا و آبشار قره سو:

دره قره سو در جنوب غربی شهر کلات و در فاصله 5 کیلومتری آن واقع شده است . برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنیم و حدود یک کیلومتر در جاده درگز برویم تا در سمت چپ جاده ای 4 کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود . بعد از طی مسافت 4 کیلومتر به روستای قره سو خواهیم رسید و با حدود 20 دقیقه پیاده روی در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسیم . طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی ، وجود آبشارهای بلند با دره های تنگ ، موقعیت قره سو را ممتاز می کند . وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار ، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می کند ، این منطقه بر اساس مصوبه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری جزء مناطق نمونه گردشگری کشور قرار گرفته استدره آل:

دره آل در نزدیکی روستای آل از دهستان چولایی خانه ، در 45 کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه به کلات واقع شده است و دره ای نسبتا عریض با جریان دائمی آب می باشد که از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد . این دره در زواندرخ به روستایی به همین نام منتهی می شود و سد کارده در قسمتی از این دره ، حد فاصل روستای اندرخ و کارده ، دره را قطع می کند . هر دو قسمت دره دارای جاذبه های خاص طبیعی و مورد توجه علاقمندان به طبیعت و کوهنوردان است .

دره انجیر یکی از جاذبه های دره آل است که با عرض کم و موانع صخره ای و پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره ای دیدنی و جالب است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آرامگاه ها و اماکن زیارتی مشهد آستان مقدس امام زاده یحیی(ع)_ میامی
امامزاده یحیی (علیه السلام) از برازنده ترین فرزندان زید و نواده امام زین العابدین (علیه السلام) است. نام مادرش ریطه دخترابوهاشم عبدالله بن محمدحنفیه است که در سال 107هجری متولد شد و علاوه بر کمالات معنوی از روحیه سلحشوری و شجاعت خاصی برخوردار بودند. عمال حکومت بنی امیه که در سرتاسر کشورهای اسلامی آن روز بر اریکه قدرت بودند و نمی توانستند وجود مرد انقلابی از سلاله پیامبراسلام (صلی الله علیه و آله و سلّم) را تحمل نمایند؛ لذا برای مقابله با حضرت یحیی (علیه السلام) و از میان برداشتن ایشان مصمّم گشتند و پیوسته در تعقیب ایشان بودند. بعد از شهادت پدر بزرگورشان حضرت زید (علیه السلام) به نینوا هجرت نمودند. جهت مبارزه و قیام علیه حکام اموی و از آنجا به مدائن، ری، سرخس و بیهق رفته و با یاران باوفایشان در منطقه ای از طوس با عمال اموی درگیر شدند و لشکر ایشان را منهدم و اموال آنان را به غنیمت گرفتند.
به صراحت روشن نیست اولین بنای مزار امامزاده یحیی (علیه السلام) در چه زمانی و در کدام دوران اسلامی بنیان گردیده است؛ اما بقعه قدیمی آن با طرح و نقشه ای هشت ضلعی به انضمام ایوان ورودی، گنبد فیروزه ای و گلدسته های کوچک به استناد کتیبه سنگی پیشانی سردرب بنا در سال 937 هـ.ق به دستور امیر شیخ سعید فرزند ذکور امیر نظام افراسیاب ساخته شده و در پایان روستایی را نیز به این مزار وقف نموده که نام روستا آگاهانه تراشیده شده تا به مفاد این سنگ نوشته عمل نشود به طوری که تنها کلمه کال باقی مانده است. به اعتقاد صاحبنظران بانی بنا واقف رقبه یکی از حکام ولایت مشهد در عصر تیموریان بوده است. این مکان تاکنون چندین بار مرمت شده و از اواخر دوره قاجار نیز موقوفاتی داشته است. طرح جامع توسعه این بقعه به وسعت 100هکتار تهیه و تاکنون بخش عمده ای از آن اجرا گردیده است.
کتیبه سنگی بر پیشانی سردر ورودی ایوان شرقی بنا نصب گردیده و بر مبنای شواهد و تاریخ درج شده برروی آن متعلّق به دوره صفوی و مقارن با حکومت شاه طهماسب صفوی به تاریخ 937 هـ.ق است که مضمون آن اشاره به بنیان این بقعه، شخصیّت مدفون در آن و وقف رقبه ای را دارد. این مکان روی هم رفته زیربنای تقریبی 2000 متر مربع را در برگرفته و 14 ستون چهار ضلعی با ازاره هایی از سنگ مرمر و بدنه آینه کاری شده پوشش سقف شبستان ستون دار را استوار ساخته است. پیرامون فضای داخلی و بدنه میانی، اشعاری در مدح اهل بیت و وصف امامزاده یحیی (علیه السلام) حضرت علی (علیه السلام) بر روی سنگ مرمر سفید به طور برجسته دیده می شود. پوشش سقف بنا تماماً با هنر آینه کاری آذین گردیده و ضریح مطهر جدید نیز که در میان فضای گنبد خانه ای شبستان قرار گرفته با سه متر طول، دو متر عرض و سه متر ارتفاع در سال 1378 هـ.ش بر روی مزار نصب شده و دارای برجستگی گنبدی پنجره های ظریف و عبارت قرآنی و اشعار می باشد.
در پانزده فرسنگی مشهد مقدس و در یک کیلومتری از قریه میامی به مزار یحیی بن زید (علیه السلام) شهرت دارد. ساختمان بنا متعلق به قرن دهم هجری است. یحیی مدفون در بقعه میامی مشهد، پسر برادر یحیی بن زید (علیه السلام) است.
ضریحی زیبا و آراسته سه متر درازا، دو متر پهنا و سه متر بلندا تا بالای شعر نبشته دارد و برجستگی گنبدی آن نیز یک چهارم متر با بریدگی نازکانه ای که از چهار سو، آن را در بر گرفته است و از همه سو پنجره های ریزی دارد که پشت آن شیشه، جاسازی شده به گونه ای که سنگ گور که در زیر شال ابریشمین ارزنده ای جای دارد، دیده می شود و دو لایه نورانی و قرآن، کتاب نور بر روی آن نهاده است. گنبد این آرامگاه، دو پوشته: دو پوسته است. بلندی گنبد زیرین از کشف آرامگاه نزدیک به 15 متر و بلندی گنبد بیرونی 25 متر و دو روی دو پوشش از یکدیگر نزدیک به 6 متر است. در گرداگرد گنبد بیرونی، در دو متری بلندای ساقه از بالای بام بر روی دو ردیف کاشی سوره خجسته هل اتی (س76) نوشته شده.
بر سردرب مزار سنگ نبشته ای قرار دارد که نوشته آن چنین است:
امامزاده برحق یحیی بن حسین ذوالدمعه بن زید شهید بن امام زین العابدین (علیه السلام). ذی القعده سنه سبع و ثلاثین و تسعماه (=937 ق).
در شجره الاولیا تألیف سیداحمد بن محمدالحسینی هم عصر سیدبحرالعلوم درباره این شخصیت چنین آمده است: یحیی بن الحسین سیدجلیل که بعد از پدرش شیخ اهل خود بود و اولاد و اعقابش بسیارند و پسری داشت موسوم به عمر که رئیس قوم بود. عمر را دو پسر یحیی نام بود یکی در ایام مستعین در کوفه خروج کرده و کشته شد و در اعقاب ایشان علما و رئیسا و محدثان و امامان زیدیه بسیار بودند در بیشتر بلاد اسلام. یکی از آرامگاههای بلند پایه و نامدار خراسان رضوی مشهد که مردم آن را به راستی پذیرفته و بدان دل بسته اند امامزاده یحیی بن حسین ذوالدمعه بن زید شهید فرزند دشمن ستیز و بلند آوازه علی بن حسین (علیه السلام) است که در روستای میامی 60 کیلومتری شمال خاوری مشهد توس بخش رضویه جای دارد. پس از کشته شدن زیدبن علی (علیه السلام) و یحیی بن زیاد خیزشی میان علویان پا گرفت که به جنبش زیدیه نام بردار است. با کشته شدن این دو به دست فرمانروایان ستم، جنبش فرزندان علی بن حسین (علیه السلام) روز به روز پیچیده تر و ستیزجویانه تر می شد و در برابر امویان با سرسختی بیشتر پیگیر و بنیادکن در پی جلوگیری ازآن بودند و بپاخاستگان علوی را که از حق خویش بهره می جستند به خاک و خون می کشیدند.
امامزاده یحیی مدفون در بقعه میامی مشهد، پسر برادر یحیی بن زید (علیه السلام) قهرمان است. یحیی سیدی جلیل و راوی حدیث بود و از پدرخود حسین ذوالدمعه و عموهای خود عیسی و محمد فرزندان زید شهید (علیه السلام) و از امام کاظم (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) و از اسماعیل و احمد پسران امام کاظم (علیه السلام) روایت می کرد. اکثر علمای رجال یحیی را از اصحاب امام کاظم (علیه السلام) بر شمرده و قایل بر این هستند که وی مذهب واقفیه داشته است. وی حافظ قرآن بوده، ایشان سیدی بزرگوار، مهتر مهتران، شیخ عترت، ابومحمد یحیی زباره که مدتی سرپرستی اتحادیه سادات و ریاست آن را برعهده داشته است.
امامزاده یحیی (علیه السلام) یکی از فرزندان زید شهید و از نوادگان امام سجاد (علیه السلام) است که در سال 107 هـ.ق دیده به جهان گشودند؛ اما در اوایل سلطنت ولید ابن یزید ابن عبدالملک خروج کرد. به جهت نهی از منکر و دفع ظلم شایعه اموری و در بیلان کار در سال 125 هـ.ق در سن 18 سالگی و چهار سال بعد از شهادت پدر بزرگوارش به شهادت رسید و چون پدر بزرگوارش شهید شد و یحیی (علیه السلام) از کار دفن نصربن سیار مسلم ابن اجود را با هشت هزار سوار، سوار شامی و غیر شامی به جنگ با یحیی (علیه السلام) فرستاد، یحیی سه شبانه روز با ایشان رزم کرد تا آنکه لشکرش کشته شد و در پایان تیری بر پیشانی یحیی رسید و از پا درآمد و شهید گردید و سرش را از بدن جدا نمودند و برای نصربن سیار فرستادند و نصر پدر فارغ گردید؛ اصحاب و اعوان زید متفرق گردیدند. با یحیی (علیه السلام) باقی نماند جز 10 نفر. لاجرم یحیی (علیه السلام) شبانه از کوفه بیرون شد و به جانب نینوا رفت و از آنجا حرکت کردند بسوی مدائن و مدائن در آن وقت در طریق خراسان بود. دلایل مدفون بودن یحیی بن زید در این بقعه فقط در افواه و السنه مردم جاری است و این ادعا شاید از باب هجرت یحیی بعد از شهادت پدر به خراسان بوده باشدآرامگاه پیر پالان دوز
شیخ پیر پالان دوز
ویس زمان و راهبر اصحاب دل و جانا
شیخ محمد عارف عباسی مشهور به «پیر پالان دوز» از عرفا و پیران سلسله ذهبیه است که در نیمه‌ی دوم قرن دهم هجری قمری ولادت یافت. ایشان متولد روستای کارند مشهد و معاصر شیخ بهایی بوده اند. او علاوه بر این که در عرفان به مقامات بلندی دست یافت، در کیمیاگری و خطاطی متبحر بود. شیخ محمد در خط ثلث استاد بوده و هفت سوره از قرآن نگاشته شده به خط خوش ایشان موجود است. وی با اینکه صاحب موقعیت بود و می توانست بدون کوشش زندگی خوبی داشته باشد، از راه پالان دوزی روزگار می گذراند. شیخ محمد عارف، برمبنای باور توحیدی خود و توکل بر خدا و ذکر تشکر و خدمت و طاعت و قناعت و ایثار که از صفات عارفان است به جستجوی راه معرفت پرداخت و مدتی از عمر خود را به کسب فیض از اهل حق سپری نمود و به بروز کراماتی معروف شد.
معرفت
آیتی شگرف و در ولایت، دریایی سخت ژرف بود. با آن که امی و مکتب نادیده بود، به دو بال عشق و همت و به یاری نیروی ولایت مرشد خود، در راه رسیدن به حق سیری بلند فرمود و مساله آموز صد مدرس بود. شیخ برای ساختن خویش، در جستجوی مردان حق برخاست. با عنایت حضرت پروردگار به حضور شیخ کمال الدین حسین تبادکانی (تاج الدین خوارزمی) راهنمای اهل دل آن روزگار رسید. از خدمت او کسب آداب سلوک راه خدا نمود و برحسب آمادگی ذاتی خود مورد توجه مبارک استاد شد و پس از سپری ساختن مدارج کمال به خلافت شیخ خود معین گشت و به دامادی وی سرفراز آمد.
جناب درویش در این باره می فرماید
بعد از ایشان مهر افلاک هدی شیخ درویش محمد مقتدی
در مشایخ همچو زرد هدهدی است در میانشان مشتهر کارندهی است
پس ار رحلت شیخ تاج الدین حسین تبادکانی، به واسطه‌ی زیاد شدن رهبران دروغین، از دستگیری و ارشاد طالبان تن زد و به کفاشی سرگرم شد و دور از غوغای مریدان و هیاهوی انکار آمیز منکران، چشم به زیارت جمال دلدار حقیقی گشود. چندین بار از طریق باطن وی را بر پذیرفتن مسند ارشاد فرمان دادند و او شانه خالی کرد. پس از گذشت یک سال، حضرت امام قائم مهدی مولانا ابو صالح حجه الله بن الحسن العسکری - روحی فداه - بر در دکانش حاضر شد و از شدت و تندی گلیم او را گرفته بر افشاندند و رفتند. شیخ دریافت که خاطر امام از وی آزرده شده است. لرزی سخت بر اندامش افتاد و بیمی جانکاه فضای بیکران جانش را فراگرفت؛ چونان که تاب نیاورد و به سوی خانه رفت. پس از آن رویداد، در عالم معنا دید که ماموران الهی او را نزد امام قائم (عج) حاضر کرده، بر دیواری به چهار میخ کشیدند و تنبیه کردند. در این حال، امام رضا علیه‌السلام حاضر شده، از وی شفاعت کرد و او را از شکنجه رهایی بخشود. پس از دلجویی و اندرز گویی، او را به دستگیری و راهنمایی طالبان دستور فرمود. شیخ چون به خود آمد، به اندازه‌ی یک سال از آن شکنجه، اسیر بستر گشته، بی‌حال بود تا پس از سالی سلامتی خود بازیافت و به ارشاد نشست. هر چند مریدان و دوستداران وی بسیار شدند، به مردی مایه دار و با استعداد، که شایستگی خلافت داشته باشد دست نیافت. سرانجام از این رهگذر ملول شده، نزد امام هشتم علیه‌السلام شکوه سر داد. امام او را به برآورده شدن درخواستش مژده داد. از آن پس اندک نگذشت که شیخ حاتم، خواهرزاده‌ی شیخ، به خدمتش شتافت. شیخ او را شایسته‌ی تربیت و آماده‌ی کسب معرفت یافت و به ارشادش همت گماشت.
کرامت بالاتر از کیمیا
یک روز شیخ بها در بازار قدم میزد و پیر مردی را دید که مشغول دوختن پالان پاره مردم بود و از این راه امرارمعاش میکرد. شیخ دلش به حال پیرمرد سوخت و جلو رفت وگفت : سلام سپس دستش را به پالان پیرمرد زد و بلافاصله از طرف غیب پالان پیرمرد پر شد از سکه های اشرفی. پیرمرد وقتی این حرکت شیخ را دید ناراحت شد و فریاد زد چکار کردی؟ یالا سکه ها را بردار که به درد من نمیخورد. شیخ گفت : من نمی توانم سکه ها را غیب کنم. پیرمرد چوب دستی خود را به پالان زد و سکه ها غیب شدند و رو به شیخ گفت تو که نمی توانی غیب کنی چرا ظاهر میکنی؟ شیخ بها فهمید پیرمرد صاحب علم و کمالات بسیار است. پیرپالان دوز سپس رو به شیخ می کند و می گوید: "دلت را کیمیا کن!" کما اینکه خدای رحمان در حدیث قدسی
می فرماید : " یا عبدی اطعنی اجعلک مثلی انا اقول کن فیکون انت تقول کن فیکون : بنده
من مرا اطاعت کن تا تو را مانند خود کنم. من می گویم باش پس بوجود می آید تو هم می گویی باش پس می شود.
سرانجام عالم ربانی، محمد عارف عباسی در سال 985 ه. ق جان به جانان تسلیم نمود. مقبره‌ی این عارف بزرگ جنب حرم رضوی در مشهد مقدس واقع و در شمال شرقی حرم مطهر، واقع در ابتدای خیابان نواب صفوی (پایین خیابان)، زیارتگاه بسیاری از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت می‌باشد. بنای اولیه‌ی آرامگاه شیخ مربوط به عهد صفویه بوده است که سلطان محمد (معروف به خدابنده) پدر شاه عباس صفوی آن را در سال 985 ق بنا نهاد و در سالهای اخیر توسط آستان قدس بازسازی گردیده است.زیارتگاه خواجه مراد
در کتيبهٔ پيشانى ايوان، دربارهٔ شخصيت صاحب مقبره چنين آمده است: «مقبره شريفه هرثمه بن اعين مشهور به خواجه مراد راوى به شهادت حضرت امام رضا (علیه السلام) که در سنه ۲۱۰ وفات يافته.
با استناد به کتب معتبر شیعه نظیر معاجن الائمه (باب هشتم)، تحفه المجالس، تحفه الاحباب، سفینه البحار، نورالابصار و… چنین استنباط می‌گردد، هرثمه بن اعین از محبت کامل و اخلاص شایسته‌ای نسبت به امام هشتم (علیه السلام) برخوردار بوده است، همچنین علامه مامقانی مؤلف تنقیح المقال فی علم الرجال می‌نویسد: به رغم این که وی راوی چگونگی شهادت حضرت رضا (علیه السلام) بود، در زمره شیعیان پاکباخته آن امام بزرگوار به شمار می‌آمد که با همین اعتقاد و تفکر شیعی جان خود را از دست داد و در سال ۲۱۰ هـ.ق به شهادت رسید. برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می‌نمایند که از مدینه تا توس حضرت رضا (علیه السلام) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود.
در منابع تاريخى، از خواجه ربيع به نام ربيع‌بن خثيم (بر وزن قريش) ياد شده است. شخصيت مزبور، از تابعين و يکى از هشت تن زاهدان نامدار تاريخ اسلام (زهاد ثمانيه) است. او، دوست و تربيت‌ يافته ابن مسعود ـ صحابى مشهور پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) - است که در آغاز خلافت حضرت على (علیه السلام) در رى حکومت داشت. وى در جنگ صفين، با چهار هزار سپاهى ايرانى به يارى حضرت على (علیه السلام) شتافت و با معاويه به نبرد پرداخت. پس از آن، از جانب حضرت امير به حکومت قزوين منصوب شد. سال درگذشت او را ميان سال‌هاى ۶۱ تا ۶۳ هـ.ق نوشته‌اند. حضرت رضا (علیه السلام) براى اين شخص احترام فراوانى قائل بوده و به زيارت قبر او مى‌رفته است.


گنبد خشتی
این آرامگاه در خیابان طبرسی ،کوچه نوغان ،نزدیک فلکه طبرسی واقع است فرد مدفون در گنبد خشتی که از اهالی مشهد و دیگر زائران وی را "امام زاده سید محمد" "سلطان محمد" و گاه "شاهزاده محمد میخواندند..مقبره متعلق به یکی از نقبای سادات مشهد و اعقاب و ذرای امام موسی بن جعفر (ع)به نام "امیر سلطان غیاث الدین محمد بن امیر طاهر موسوی "است که نسب این امام زاده به امام سجاد (ع)میرسد و در فاصله تقریبا پانصد متری شمال حرم حضرت رضا (ع)واقع است و از زیرتگاههای مهم این شهر میباشد.این بنا که ظاهرا در آغاز دارای گنبدی خشت پوش بوده به "گنبد خشتی"شهرت یافته است .گنبد خشتی در کوچه ای به همین نام در ابتدای خیابان طبرسی واقع است .امیر غیاث الدین در سال832ه.ق در گذشته است نام ونسب و زمان فوت وی بر روی سنگ قبر تاریخی و نفیس او کتیبه شده و اجدادش را تا حضرت موسی بن جعفر (ع)و پس از آن تا حضرت علی (ع)نوشته اند چون نام اجداد غیاث الدین محمد درمنایع تاریخی معتبر نیز ذکر شده ،در صحت نسب وی تردید نیست. بر روی سنگ مزارش این چنین کتیبه شده "مرتضی ،اعظم السلطان النقباء،غیاث الدنیا و الدین،امیر سلطان محمد بن سلطان النقباءبدر المله و الدین طاهر..."و در ادامه تاریخ وفاتش ماه رمضان المبارک یال 832ه.ق آمده است .نیاکان او از قرن ششم تا نهم هجری قمری اداره کننده اصلی حرم حضرت رضا (ع)بوده و در آبادانی آن کوشیده اند . به همین علت نام آنها بر روی اغلب اشیاء تاریخی آستان قدس رضوی مانند کاشی های سنجری ،سنگاب خوارزمشاهی و در مسجد بالا سر کتیبه شده است .اخلاف خاندان ایشان نیز تا زمان صفویه(قرن 10و11ه.ق)از زمره نقباءسادات و بزرگان شهر مشهد بوده اند مقبره مشهورب به گنبد خشتی احتمالا همزمان با در گذشت سلطان محمد احداث شده و متعلق به دوره تیموری است بنابراین قدیمی ترین بنای مشهد پس از حرم مطهر بر جای مانده از سادات موسوی است ..بنا شامل یک سرداب ،چهار طاقی چهار ایوانه بر روی سرداب و یک گنبد ساقه دار بر فراز آن است که ارتفاع گنبد از کف زمین تا نوک آن 9/14متر میباشد کل بنا از آجر و گچ ساخته شده و گنبد آن دو پوششه است .داخل بنا مزین به مقرنسهای گچی بسیار زیبا است دورادور زیر گنبد و اطراف چهار ایوان هم مزین به آیاتی از سوره های ملک و واقعه به خط زیبای محقق و ثلث است دوره قاجار به سبب دود گرفتگی داخل بنا آن را به نوعی تزئین کرده اند . در این مرمت روی مقرنسها و کتیبه هایی نو در زیر گنبد رقم زده اند .این مرمت ها قطعا پیش از سال 1300هجری قمری صورت گرفته است چون در کتاب مطلع الشمس که در سال 1301تحریر شده ،گزارش وضعیت نوین بنا نقل شده است چون بنا بار دیگر فرسودخ و محتاج مدمت شده بود در شهریور ماه 1378شمسی اقدام به این امر شد و در حین کار بخشی از کتیبه های اصیل دوره تیموری (سوره های ملک و واقعه)نمایان گردید.لذا مرمت کاران میراث فرهنگی خراسان با دقت تمام لایه های تزئینی دوره قاجاری را باز پیرایی و خطوط و نقوش اصلی را نمایان و بازسازی کردند . این مرمت اساسی تا سال 1380شمسی به طول انجامید پس از آن که بنا به صورت اولیه در آمد مورد بازدید و زیارت زائران قرار گرفت.ظاهرا در همان زمان قاجاریه یک ایوانچه 7در 7متری به عنوان مدخل رواق اصلی در سمت قبله (جنوب)احداث و بنای اصلی الحاق شده است چون مقبره در گوشه قرار داشته ،در کوچه جنوبی چند پله تعبیه شده و بعدا ایوانچه ورودی احداث گردیده است که اکنون از آن به عنوان کفش کن استفاده میشود .گنبد خشتی زائران فراوانی از سراسر ایران و حتی کشورهای هم جوار دارد هیات امنایی از معتمدان محلی زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه خراسان آن را راه میبرند و از محل نذوراتش به اداره آن میپردازند.درباره گنبد خشتی در بعضی منابع اطلاعات نادرستی درج شده است.متقابلا منابع دیگری به درستی آن را معرفی کرده انددر بنای گنبد خشتی چون مقبره امام زاده در جلوی ورودی بقعه و در بین دو پایه قرار گرفته از قرائن چنین بر میآید که بایستی اصل بنا قبلا برای دیگری ساخته شده باشد و بعدا امام زاده سلطان محمد در این جا دفن گردیده و به طوری که در بعضی از تواریخ بخارا و راهنمای خراسان دکتر علی شریعتی نوشته شدهخ اصل بنا برای یکی از اطبای بخارا ساخته شده است.


گنبد سبز
تاریخچه : بنای تاریخی گنبد سبز مشهد، در خیابان آخوند خراسانی واقع در وسط میدانی با نام آخوند خراسانی واقع شده است. و به خاطره داشتن رنگ فيروزه اي به «گنبد سبز» معروف شده است. اين آرامگاه مدفن « شيخ محمد مومن » عارف استر آبادي است كه به سال 904 هجری قمری وفات يافته است. بعضي او را صاحب كتاب « تحفته حكيم مومن » در طب قديم مي دانند. ایشان از شيوخ صفوي شيعه مذهب بوده است. بنای تاریخی گنبد سبز از جاذبه های مذهبی شهر مشهد می باشد.
محمد مومن عارف حکیم در قرن نهم هجری می زیسته. شیخ مؤمن از علمای بزرگ شیعه و هم عصر عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی، صاحب کتاب وسائل الشیعه بوده است. ایشان از علمایی است که بیشتر عمر خود را به تعلیم و تعلم روایات و سخنان معصومین (علیهم السلام) و عبادت و خدمت به مردم گذرانده است. ایشان مدت 36 سال از عمر خود را در تطبیق و بررسی روایات کتب اربعه شیعه گذرانده است،این امر ارادت و تقید ایشان را به تبعیت از معصومین (علیهم السلام) به اثبات می رساند.
گنبد سبز از داخل ساختاری چهار ضلعی و در نمای بیرونی بدلیل وجود طاقنماهای دو اشکوبه زوایای آن شکل هشت گوشه دارد. پایه‌های اطراف طاقها تا پیشانی بنا و بخش فوقانی ازاره‌های پیرامون نمای خارجی آن مزین به کاشیهای معرق و متنوعی است که علاوه بر زیبائی بیانگر شیوه تزئینی دروه صفویه است.
فضای داخلی گنبد دارای کتیبه ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت ((نمقفه حسین بن محمد المشهدی)) و تاریخ 1058 قمری دیده می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.
این مقبره مورد توجه و زیارت مردم مشهد، خصوصا پیروان تصوف و عرفان است و در سال 1036 ساخته و در سال هاى 1055 تا 1058 تکمیل و تزیین شده است. شرح زندگانی و کرامات شیخ محمد مومن مشهدی، در کتابی با عنوان «گنبد سبز مشهد» به قلم مهدی قربانی منتشر شده است. متن این کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در یک جلد کتاب منتشر شده است و همچنین این کتاب مرجعی معتبر برای دانشجویان تاریخ و باستان‌شناسی برای کارهای پژوهشی و علمی شناخته شده است.
تیجه کاوشهای باستان شناسی در مورد گنبد سبز نشان می‌دهد که بنا بر فراز دو سردابه کوچک و بزرگ تدفینی مجاور همدیگر که دارای بقایای انسانی بوده‌اند ساخته شده است. در این سردابه‌ها قطعات پراکنده سفال لعابدار با رنگهای سبز، آبی، سفید آبی، فیروزه‌ای و قهوه‌ای جمع‌آوری گردیده است
گنبد سبز مشهد در سال 1356 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1370 در لیست فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.امام زادهگان یاسر وناصر
در امتداد دره بند گلستان و در ۵ کیلومتری غرب مشهد در ابتدای روستای گلستان بنایی آراسته به کاشی های معرق قراردارد که مقبره امام زاده های دوقلو؛ سید یاسر و سید ناصر (ع) است.
این امام زادگان از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) هستند و باهجرت امام رضا (ع) همراه با اهل بیت امام به ایران بویژه خراسان مهاجرت کردند.
در تاریخ طبرستان نوشته شده است: سادات از آوازه ولایت و عهدنامه ای که مامون به حضرت امام هشتم داده بود روی بدین طرف نهادند و او را 21 برادر دیگر بود. این مجموع برادران و بنی اعمام از سادات حسینی وحسنی به ولایت ری و عراق ( اراک فعلی ) رسیدند.
اگرچه مشهد، همیشه با نام امام رضا(ع) تداعی می شود، اما شاید نام زیارتگاه دیگری در نزدیکی مشهد به گوشتان خورده است که بعد از حرم امام رضا(ع)، زائرپذیرترین زیارتگاه این شهر است. امامزاده ای به نام «سید ناصر و سید یاسر» که در جنوب غربى مشهد قرار دارد.
البته مردم کهن سال تر محلی، این دو امام زده را به نام های سید ناصر و سید باصر می شناسند و روی کتیبه های قدیمی بنا نیز همین اسامی حک شده، اما مطالعات محبان ایشان که دو دهه پیش انجام شد، مشخص کرد که در کتب و مستندات تاریخی، نام این دو بزرگوار؛ سید ناصر و سید یاسر ذکر شده است0.
آستان امامزاده ناصر و یاسر (ع) تا قبل از بازسازی، شبیه مسجد محلی کوچکی بود که دو ضریح چوبی سبزرنگ کوچک در آن قرار داشت، اما در سال 82 با کمک زائران کشورهای عربی بازسازی شد و به شکل فعلی درآمد.
سال ها پیش، یکی از خیران کویتی به نام هاشم کمال که به این امامزاده ها متوصل شده و خواستار شفاعت ایشان نزد خداوند شده بود، برای برآورده شدن حاجتش، نذری می کند و خیلی زود حاجت می گیرد. بنابراین تصمیم می گیرد تمام هزینه‌هاى ساخت و نصب ضریح این دو امامزاده را بپردازد و آن را رونق دهد. به همین دلیل است که حالا خیلی از زائران این امامزاده از کشورهای کویت و عراق و حاشیه خلیج فارس هستند.
روى کاشى‌هاى نماى ساختمان، تاریخچه ساخت بنا نوشته شده است. بر اساس همین کاشی نوشته ها گفته می شود که این بنا در سه نوبت کاشی کاری شده است.

روی کتیبه سنگی که در بخشی از بنا نصب شده، به خط نستعلیق و با امضای رضوان، تاریخ 2/8/36 شمسی به چشم می خورد. این کتیبه، قدیمی ترین کتیبه امامزاده است و روی آن نوشته شده: «یا الله، این است بیت الشّرف آقازاده‌هاى محترم معظّم آقا سیّد ناصر و آقا سیّد باصر فرزندان حضرت امام موسى بن جعفر(ع) که به همت جمعى از آقایان مومنین خیراندیش تعمیر شد و در تاریخ 2/8/36 به اتمام رسید.»
بالای این کتیبه هم کاشیکاری های جدیدی وجود دارد که به نظر می رسد عمری حدودا پنجاه ساله دارند. روی این کتیبه ها هم، نام امامزاده ها «سید ناصر و سید باصر» آمده است اما اصلاحاتی که بعدا صورت گرفته، آن را در یکی از کتیبه ها تبدیل به «سید ناصر و سید یاسر» و در دیگرى «سید ناصر و سید باصر» تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که در اشعاری که روی کتیبه بالای مزار هم درج شده، اسم این دو امامزاده ناصر و باصر آمده است و با این بیت شروع می شود:
ناصـرا، نور تو شد تابنـده باصـرا، ذکر تو شد پاینـده

یا در جای دیگری آمده است:

در این مکـان دو زاده آل پیـامبر اسـت آرامگـاه زاده موسـى بـن جعفر اسـت
خوابیده است ناصر و باصر در این شرف رفتند همچو لۆلۆ مکنـون در این صـدف
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستوران اطلسیه مشهد رستوران اطلسیه
مجموعه اطلسیه با توجه به موقعیت مکانی خاص واقع شده اسات و همچنین در یکی از مناطق تجاری وخرید مهم شهر مشهد مانند بازار سپاد، الماس شرق، مرکز خرید وصال و... قراردارد با هدف ارائه با کیفیت ترین و لذیذترین سرویس دهی رستورانی در کشور به عنوان رستوران و بوفه باز فعالیت می کند

آدرس:
مشهد بلوار خیام شمالی ، بر بام مجتمع وصال ،جنب الماس شرق، رستوران اطلسیه رستوران اطلسیه


رستوران پدیده
مشهد توریستی ترین شهر ایران است و همیشه مهمان های حرم امام رضا(ع) در آن روی چشم هستند. نشانه اش همین رستوران‌های درجه یکی است که در کمتر جای ایران آنها را پیدا خواهید کرد.
اینجا شیشلیک حرف اول را می‌زند و پدرخوانده منو محسوب می‌شود. بعید است کسی به این رستوران پرطمطراق برود و مثلا جوجه سفارش دهد. اینجا اگر قدیمی‌ترین شیشلیک‌پزی منطقه نباشد اما پرطرفدارترین به حساب مي‌آيد؛ هم به واسطه تبلیغات وحشتناک و هم به‌واسطه تنوع در سرویس‌دهی. شیلیک‌فروشی درمنطقه بی‌شمار است اما نوع سرویس‌دهی و پذیرایی در این رستوان هم مدرن است و هم سریع. ضمن اینکه داشتن میز بار هم از ویژگی‌های این رستوران زنجیره‌ای است.

این شیشلیک‌ها تقریبا قدکشیده‌تر و واقعی‌تر از جاهای دیگر است، یعنی 5 لیک نیست و شما می‌توانید حتی شیشلیک سوپر هم سفارش دهید؛ این یعنی آخر لذت.این رستوران پدیده که به‌نام پدیده قدیم دایر است، مشکل جای پارک دارد. مدیران سعی کردند باتصرف کوچه کناری مشکل را حل کنند اما شما باید کمی استرس برای جای پارک ماشین داشته باشيد.
آدرس: شاندیز _ پدیده شاندیزپسران کریم


هر مشهدی و زائری که دلش ماهیچه تاپ می‌خواهد به «پسران کریم» راهنمایی می‌شود. اینجا چلوماهیچه‌ای میل خواهيد کرد که از لحاظ اندازه و لذت کم‌نظیر است. صف جزو آداب این غذاخوری است. در صف شما مطمئن خواهید شد که جای بسیار خوبی را انتخاب کرده‌اید و بعد اسید معده‌تان همانطور که در صف انتظار هستید برای بلعیدن ماهیچه و چلوگوشت فوران خواهد کرد.

ماهیچه‌ها را بعید است بتوانید یک نفره بخورید. اندازه ماهیچه‌ها و مقداربرنجی که در بشقاب شما جای می‌گیرد آنقدر هست که نیازی به سرریز نخواهید داشت. اگر پیاز داغ سفارشی هم برایتان بریزند که دیگر معرکه خواهد بود. در شعبه اصلی که جای پارک بسيار بد پیدا می شود. ساکنان این محل قدیمی و اعیان‌نشین مشهد مدت‌هاست که با مشتریان پرشمار این رستوران بر سر پارک کردن مقابل در پارکینگ و پل‌ها دعوا دارند. اما در شعبه 2 تا حدودی این مشکل رفع شده است.

قیمت: هر پرس 20 تا 24 هزارتومان ناقابل است. در حقیقت در بحث قیمت‌ها رقابت تنگاتنگی بین چلو ماهیچه پسران کریم و شیشلیک شاندیز وجود دارد.

ساعت کار: 12 تا 15 و 20 تا 24 پسران کریم بیش ازنیم قرن است که در زمینه ماهیچه و چلو گوشت در مشهد فرمانروایی می‌کنند. آنها فرمول جادویی خاصي را برای طبخ چلو ماهیچه و چلو گوشت دارند.
نکته:
... در این غذاخوری معروف برای پیازداغ کنار چلو ماهیچه باید پارتی داشته باشی
آدرس : مشهد، بلوار خیام ، داخل فرهاددیزی سرای سید
دیزی‌های سیدآنقدر خوشمزه و لذیذ است که اگر از یک مشهدی آدرس دیزی باحال را سؤال کنید، بی‌تردید به شما آدرس سيد را خواهد داد. حتی اگر با مشاهیر مشهدی قرار داشته باشید، قطعا شما را به دیزی سید دعوت خواهند کرد.دیزی سید پرگوشت وچرب است و طعمش در منطقه زبانزد است. گوشت تازه گوسفندی به اضافه پخت مخصوص و البته ظروف سنگی استفاده شده طعمی به این دیزی داده که تا مدت‌ها فراموش نخواهیدکرد.
با دیزی سید هیچی مثل ترشی‌ها و ماست مخصوص خود این رستوران نمی‌چسبد به خصوص ترشی که سرش همیشه دعواست. معضل بزرگ باغ‌رستوران‌ها اینجا هم بدجوری اذیت‌تان خواهد کرد به خصوص روزهای تعطیل. باید شیرینی‌ پارکبان‌ها را بدهید تا جایی برایتان باز کنند.
قیمت: از دادن 8 هزارتومان برای یک دیزی اینجا ضرر نخواهید کرد، چون منوی آنها هم به اندازه کافی وسوسه‌کننده است و معمولا روی همان 8 هزارتومان حساب می‌شود.
ساعت کار : 12 تا 14 و 20 تا 24 رستوران در میان باغی سرسبز و کوهستانی قرار دارد برای خوردن یک دیزی مشتی كه جان مي‌دهد....

آدرس : مشهد، ابتدای جاده جاغرق


رستوران راستگو مشهد
رستوران راستگو مشهد یکی از رستوران های ایرانی مشهد می باشد که در بولوار وکیل آباد واقع شده است .منوی غذایی این رستوران شامل انواع غذاهای کبابی و خورشتی می باشد.رستوران راستگو مشهد دارای ظرفیت 80نفر.می باشد.واز ساعت 12تا16و19 تا 24پذیرای مهمانان محترم می باشد.سطح قیمت منوی غذایی این رستوران متوسط می باشد.این رستوران سرویس بیرون بردارد ومناسب برای خانواده ، زوج وگروه های دوستی می باشد.ازجمله امکانات این رستوران می توان به پیک رایگان و جای پارک اشاره کرد
آدرس : ابتدای بلوار وکیل آباد


رستوران معین درباری
افتتاح اولین رستوران معین درباری در سال ۱۲۸۰
درسال ۱۲۸۰ هجری شمسی مصادف با سلطنت مظفرالدین شاه قاجار بود که حاج اصغرمعین درباری در محله چهارسوی نوغان اولین رستوران معین درباری را افتتاح کرد.
حاج علی اصغر معین درباری فعالیت خود را بعد ازدوره قاجاردردوره پهلوی هم ادامه داد که از سال ۱۳۱۰ حاج علی اکبر معین درباری فرزند حاج اصغر به پدر پیوست و وارد جرگه رستوران داری شد و بعد ازچند سال رستوران رابه بازارچه حاج آقا جان (شهید آستانه پرست) انتقال داد ، به دلیل استقبال بی نظیر مردم شعبه هایی را هم در خیابان تهران(امام رضا) مقابل گاراژ سعادت وپائین خیابان(نواب صفوی)بعداز کوچه عباسقلی خان چلوکبابی شرق ، خیابان ارگ (خیابان امام) را راه اندازی کرد.
این دوران با تغییر سلطنت از رضا شاه به محمد رضا شاه پهلوی همراه بود.

سال ۱۳۲۷هجری شمسی بود که حاج حسین معین درباری فرزند علی اکبر وارد کار شد تا مسیر پدر خود را ادامه دهد.
حاج حسین نیز از دوره محمد رضا شاه پهلوی تا بعد از انقلاب اسلامی رستوران داری را ادامه داد و شعبه ای را در خیابان آبکوه تالار باباطاهر و میدان سوم اسفند راه اندازی کرد.
حاج حسین که بعد از فوت پدرش در سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۶۲ به تنهایی به اداره رستوران می پرداخت دست پسرش علیرضا را با هدف همکاری به گرمی فشرد تا حاج علیرضا معین درباری پیروی راه اجدادش که حدود یک قرن قدمت داشت راادامه دهد.
حاج علیرضا در ابتدای کار فقط همان رستوران چهار طبقه را اداره می کرد اما در سال ۱۳۷۵ دومین شعبه خود را در خیابان جم افتتاح کرد.
اکنون حاج علیرضا معین درباری چهارمین نسل از برند معین درباری می باشد که بیش از ربع قرن است که فعالیت اجداد خود را ادامه می ده....

آدرس : مشهد - بین پاسداران 2و4
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بازارهای معروف مشهد مرکز تجاری الماس شرق
الماس شرق» یه مجموعه تجاری و تفریحیه که می تونه یه روز شاد برای کل خونواده بسازه، در این مجتمع با یه تیر دو نشون میزنین، هم خرید و گردش با نمای آبنمای زیبا و بلند مجتمع و هم بازی. «الماس شرق» تلفیقی از ساختار معماری سنتی و مدرن و هندسه منحصر به فرده که گنبد بزرگ و بسیار قشنگش، شبیه به الماس تراشیده شده ست. این مجموعه ۱۲۰۰ مغازه دیدنی داره به اضافه شهربازی، سینما پنج بعدی، رستوران، آکواریوم و سرزمین عجایب. درضمن اینجا جزء مراکز لوازم خانگی و تفریحی خوب به حساب میاد.


بازار بعثت طرقبه
این بازار که در مرکز شهر طرقبه واقع شده، دارای 120 واحد تجاری بوده و از نظر عرضه کالا و خدمات متنوع می‌باشد. علاوه‌بر آب نماهای زیبا و آبشار و صخره‌های سنگی، واجد امکانات رفاهی و خدماتی برای زائران و گردشگران محترم بوده که از آن جمله به نمازخانه، بانک، رستوران، چایخانه سنتی، ساختمان اداری، استراحتگاه عمومی جهت انتظار همراهان و تلفن‌های عمومی می‌توان اشاره کرد.
این بازار دارای ظرفیت پارکینگ رایانه ای 300 دستگاه سواری و 8 دستگاه اتوبوس است.
بازار سنتی طرقبه
شهر طرقبه، علاوه‌بر داشتن بازارهای جدید دارای یک بازار سنتی است که در حاشیه میدان مرکزی و خیابان صاحب الزمان (عج) این شهر قرار دارد. بازار سنتی شهر طرقبه از دیر باز محل فروش محصولات این شهر نظیر خشکبار و صنایع دستی بوده است و به جهت ارائه محصولات مرغوب و جذابیت‌های خاص خود مورد توجه قرار دارد.
همچنین سنتی طرقبه که از شهرت خاصی بر خوردار است نیز در این بازار عرضه می گردد.
از جمله سوغاتی‌های شهر طرقبه می‌توان به خشکبار آن اشاره نمود. آلو شمس طرقبه که از جمله خشکبار این شهر است شهرت جهانی دارد و از محصولات صادراتی استان محسوب می‌شود.
یکی از مهم‌ترین صنایع‌دستی شهر طرقبه ارغوان‌بافی است که می توان آن را از جمله هنرهای سنتی استان و کشور به شمار آورد. ساقه‌های ارغوان از کوه‌ها و ارتفاعات برای تولید صنایع‌دستی آورده می‌شود و از آن محصولات متنوع شامل : سبد ، زنبیل، سبد‌های گل‌آرایی و محصولات دیگر تولید می‌شود
کار با ساقه‌های گندم و تولید محصولات متنوع از ساقه‌گندم نیز از جمله صنایع‌دستی این شهر محسوب می‌شود.


بازار رضا (ع)

نزدیک به یک قرن پیش و در عصر قاجار، می‌توانستیم مشهد را از پایین‌خیابان (حرم مطهر تا پنجراه) تا بالاخیابان (حرم مطهر تا میدان شهدا) و از نوغان (حرم مطهر تا طبرسی) تا عیدگاه (حرم مطهر تا فلکه آب) بیابیم
بازار قدیم مشهد، دور حرم مطهر قرار داشت و از چند مسیر تا محلات اطراف حرم ادامه پیدا می‌کرد. ولیان، استاندار وقت خراسان و بنا به قوانین دوره پهلوی، نایب التولیه آستان قدس، پس از تصویب ساخت بازار رضا در مجلس وقت ایران و در خیابان شیخ طوسی سابق، اقدام به تخریب بناهای قدیمی کرد. به همین دلیل او باید بازاریانی که مغازه‌هایشان تخریب می‌شده و صاحبان منازلی که مجبور به عقب نشینی بودند را با واگذاری واحدی در بازاررضا راضی می‌کرد. البته افرادی نیز از بازاررضا راضی نبودند و مغازه خود را رها کردند و به مشاغل دیگری روی آوردند. از دیگر قوانین این برهه زمانی می‌توان به عدم ارائه مجوز برای احداث ساختمان‌هایی بلندتر از بازاررضا در مشهد اشاره کرد. اما همچنان می‌توان قسمت‌هایی از بازار قدیم مشهد و بافت قدیمی آن را در خیابان خسروی‌نو، بازارفرش مشهد و در سوی دیگر خیابان، بازار سرشور یافت. پس از تخریب بازار قدیم، ساخت بازار رضا در سال 54 آغاز و در سال 55 به اتمام و افتتاح رسید. گرچه امروزه این بازار از بازارهای به نام مشهد شناخته می‌شود، اما به گفته برخی از بازاریان قدیمی مشهد چندین بار صحبت از تخریب بازار فرش، بازار سرشور و حتی بازار رضا به میان آمده که سازمان میراث فرهنگی مانع آن شده است.
بازاریان مشهد
و تحولات تاریخی ایران
بازاریان مشهد مانند قشر تجار و بازاری در سراسر ایران از حدود یک قرن پیش تاثیر به سزایی بر تحولات تاریخی ایران داشته‌اند که می‌توان برخی از فعالیت‌های این قشر را چنین برشمرد:
پس از قرارداد 1907 که ایران را به دو نیم و تحت سلطه روسیه و انگلستان تقسیم کرد، مشهد به دلیل حضور در قسمت شمالی ایران از نیروهای روسی پر شد. روس‌ها که درصدد ضربه زدن به نهضت مشروطه ایران بودند به بهانه اخراج مورگان شوستر، رئیس خزانه‌داری کل در سال 1911، اولتیماتوم‌هایی دادند و مردم مشهد به دنبال آگاهی از آن‌ها، که استقلال ایران را مورد تهدید قرار می‌داد، بازارها را بستند و روانه کوچه و خیابان شدند. در ادامه و به دنبال تلگراف مجتهدان نجف به انجمن ایالتی خراسان، کالاهای روسی توسط مردم این شهر تحریم شد
در سال 1314 و در پی دستور رضاشاه مبنی بر تغییر لباس ایرانیان، مردم و بازاریان شهر مذهبی مشهد به مخالفت با این دستور پرداختند. به گونه‌ای که فتح الله پاکروان، استاندار وقت خراسان، برای پوشاندن کلاه فرنگی به مردم، به شهربانی دستور توسل به زور و بازداشت داد. مردم و بازاریان در اعتراض به اقدام شهربانی در مسجد گوهرشاد بست نشستند. شاه نیز پس از آگاهی از بست نشینی، دستور به پراکنده کردن مردم داد که با کشته شدن بیش از دوهزار نفر همراه شد
به هنگام جنبش صنعت نفت، تعدادی از معتبرترین و معروف‌ترین بازاریان سرشناس به جبهه ملی پیوسته و با اهدای کمک های مالی و حضور سازمان یافته در جنبش صنعت نفت، نقش تاثیرگذاری از خود بر جای گذاشتند. به طوری که به نوشته دکتر همایون کاتوزیان، بخش اعظم هزینه های جنبش نفت را بازاریان تهران، مشهد و اصفهان تامین کردند.
از تاریخ 11 تا 15 خرداد 1342 به مناسبت ایام عزاداری ماه محرم تظاهراتی در مشهد، قم، شیراز، تبریز و تهران روی داد که البته جنبه سیاسی داشت. در آن زمان جریان های روشن فکری سبب شدند تا این مبارزات به بطن اجتماع گسترش یابد و اقشاری همچون اصناف مشهد در این زمینه محرک مبارزه تلقی شوند. در آن زمان، بازاریان مشهد به زعامت «عبدالرضا غنیان» با نوشتن طوماری حمایت همه جانبه خود را از امام خمینی(ره) اعلام داشتند
از دید بسیاری،بازاررضا تنها یک بازار است که از میدان بیت‌المقدس(میدان آب) شروع و به درب انتهایی واقع در میدان هفده‌شهریور ختم می‌شود،اما حقیقت امر چیز دیگری است.نقشه مهندسی این بازار به گونه‌ای است که از میدان هفده‌شهریور شروع شده و تنها شامل یک بازار نیست،بلکه متشکل از شش بازار مجزا است که بعد از اتمام هر هشتی،از یکدیگر مجزا می‌شوند.بر اساس گفته پیشکسوتان بازار،این تقسیم‌بندی از بنای اولیه ساختمان بازاررضا نشات گرفته است که در آن آب نما، استراحتگاه و نشیمن‌گاه جهت رفاه حال بازدید کنندگان در بین بازارها و نیز به منظور مدیریت مناسب در مجموعه تعبیه شده بود. (لازم به ذکر است که طی 38 سال گذشته تغییرات دیگری در ساختمان بازار اعمال شده است.)


بازار وصال
مرکز خرید وصال در بلوار خیام و بلوار بهارستان واقع شده و تعداد زیادی از گردشگران و شهروندان مشهدی برای خرید به آن مراجعه می کنند . این مرکز تجاری علاوه بر معماری خاص ، از موقعیت جغرافیایی ویژه ای نیز برخوردار بوده و در ضمن در مجاورت مجتمع الماس شرق قرار دارد . کالاهای ارائه شده در این مجتمع شامل طلا و ملزومات عروس و داماد بوده و 16000 مترمربع مساحت دارد که زیر بنای آن 70000 متربوده و از شش طبقه و بیش از 400 واحد تجاری تشکیل شده است . تسهیلات ویژه مرکز خرید وصال متشکل از 12 آسانسور ، 22 پله برقی ، تهویه ، سیستم برودتی و حرارتی ، دوربین مدار بسته ، اطلاعات ، انتظامات ، خدمات بانکی ، آبنمای موزیکال ، تالار پذیرایی ، پارکینگ طبقاتی ، رستوران و هایپرمارکت می باشد .مجتمع پروما

مجتمع تجاری پروما یکی از مراکز خرید پر بازدید و مدرن شهر مشهد است که در مجاورت میدان جانباز واقع شده و روزانه پذیرای بیش از 7000 نفر از گردشگران و شهروندان مشهدی است . مساحت فضای فروشگاهی آن 5000 متر مربع بوده که 300 واحد تجاری و پارکینگ را در 5 طبقه جای داده است . کالاهایی که در این مرکز به خانواده ها ارائه می گردد شامل : اقلام سوپر مارکتی ، میوه و سبزی ، شیرینی و شکلات ، انواع البسه ، کیف و کفش ، زیور آلات ، لوازم آرایشی ، اسباب بازی ، لوازم التحریر لوازم خانگی ، فست فود و . . .بازار سرشور
بازار سرشور که در سمت چپ خیابان خسروی نو قرار دارد ، یکی از قدیمی ترین بازار های شهر مشهد به شمار می رود . این بازار سنتی در گذشته کاروان سرا و حمام بوده و محل استقرار زوار امام رضا علیه اسلام بوده است . گفته می شود ، هیئت های مذهبی که به منظور عزاداری به مشهد می آمده و قمه می زدند ، قبل از زیارت خود را در این حمام شسته و سپس به پابوس امام مشرف می شدند . بازار سرشور که قدمت تاریخی دارد ، بازاری سرباز بوده که علاوه بر جنبه توریستی ، انواع سوغات مشهد ، پارچه ، پوشاک ، کیف و کفش ، موادغذایی و . . . را به زوار امام رضا ارائه می کند .
مجتمع تفریحی ویلاژ توریست

روژه تجاری گردشگری ویلاژتوریست مجموعاً در 8 طبقه با زیر بنای 40000 مترمربع با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در مشهد درحال احداث میباشد.
مجتمع تفریحی و توریستی ویلاژتوریست در یکی از مهمترین موقعیت اقتصادی و گردشگری شهر مقدس مشهد و در انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده ییلاقی طرقبه قرار گرفته است.
دسترسی سریع و آسان به اصلی ترین بزرگراهها، این پروژ را از لحاظ موقعیت به عنوان یکی از ممتاز ترین پروژه های تجاری و توریستی کشور مطرح نموده است.
زدیکی به ایستگاه مرکزی قطار شهری، با فاصله 800 متر، کوهستان پارک شادی، پارک جنگلی وکیل آباد، منطقه گردشگری سرزمین تمدن ها، سد چالیدره، بند گلستان و دیگر جاذبه های طرقبه، جایگاه ویژه ای را از نظر سرمایه گذاری سودآور و مطمئن برای این پروژه رقم زده است.
سازه ومعماری پروژه ویلاژتوریست بصورتی خاص ومنحصربفردطراحی ودرحال اجرا میباشدبطوریکه معماری ان باپیشرفت فیزیکی۶۰% به مراحل اجرایی مشروحه ذیل رسیده است : - اتمام اجرای کلیه دیوارهای برشی - اتمام طراحی سازه گنبد - شروع ساخت سازه پله های حلزونی جلوی ساختمان - اجرای %70 عملیات بنایی سرویسهای بهداشتی - اجرای %70 عملیات بنایی سایرتیغه های داخلی غیرازمغازه ها....

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارکهای مشهد بوستان وکیل آباد
ارک جنگلی وکیل آباد از تفرجگاه‌های قدیمی و زیبای مشهد است که در در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل اباد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می‌شود . وکیل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از دیر باز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است. پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می‌شد، درسال 1348 ش. توسط مالک آن، حسین آقای ملک ، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد . مساحت وکیل اباد بیش از 70 هکتار است و دارای باغی طبیعی و انبوه از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی میباشد که آب آن از طریق قنات وکیل آباد که سرچشمه آن بندگلستان ومظهر آن در وکیل آباد است، تامین می‌گردد. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا عبور میکرد . جاده ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده. پارک وکیل آباد که دارای 259659 متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می‌شود. این پارک قدیمی با پستی و بلندی‌های طبیعی و درختان کاج و چنار از گذشته‌های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه مشهد مورد توجه بوده است و شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی وکف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه‌های موقت و تأسیسات بهداشتی و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه‌های این پارک افزوده است. امروزه با ایجاد معابر و محوطه‌سازی داخل مجموعه، پیاده‌روی و نظاره چشم‌اندازها و طبیعت آن به آسانی صورت می‌گیرد. هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی قرار دارد؛ این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است. کوهستان پارک شادی، این پارک در دامنه تپه‌های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و در حدود 18 هکتار وسعت دارد . این پارک کوهستانی دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت‌های پلیسی ، غرفه‌های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می‌باشد. در آبان سال 1392 با مصالح طبیعی، بازسازی در این پارک صورت گرفت و با توجه به اینکه در مطالعات اولیه مشخص شد سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ گرانیت تشکیل شده است و این سنگ ضمن زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی نیز دارد لذا در کف سازی، پله‌ها و نماکاری‌های پارک از همین سنگ استفاده شد. همچنین یک قنات قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشت که بازسازی و ترمیم گردید و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شد.همچنین ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخر ها، بدنه سازی و دیوار حایل، احداث پل، کف سازی و پیاد ه رو سازی، پلکان‌های متعدد، ساخت 60 سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در سال‌های قبل در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده است و نیز ساخت مجموعه ورزشی بانوان، سالن پذیرایی، فرهنگسرا، قطار برقی تفریحی، طرح جمع آوری فاضلاب و ایجاد سکو‌های اسکان، فازهای بعدی این پروژه است که شهرداری در نظر دارد برای رفاه حال مردم در پارک جنگلی وکیل آباد اجرا کند. این پارک با اتمام طرح‌های دردست اجرای شهرداری ، درآینده بیش ازپیش توسعه خواهد یافت. علاوه بر شهروندان مشهدی غالب زائرین بارگاه امام هشتم نیز از این منطقه دیدن کرده و ساعاتی و حتی ایامی را در آن اتراق می‌نمایند.پارک وحدت

این پارک به دلیل وجود دریاچه مصنوعی و مکانی برای اجرای نمایش در فضای باز خیلی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.تا سالها قبل، از این پارک به منظور برگزاری نماز جمعه استفاده می شده ولی حالا با طراحی جدید و با وسعتی نزدیک به ۱۵ هکتار و به دلیل نزدیکی به حرم رضوی مکان مناسبی برای گذران اوقات مسافران به حساب می آید.
این پارک در محدوده تقاطع بلوار وحدت و بلوار ولایت قرار دارد


پارک ملت

تاریخچه پارک ملت مشهد
پارک ملت مشهد؛ قدیمی ترین پارک شهر مشهد در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی در مکانی که آن زمان خارج شهر بود احداث گردید ولیکن با توجه به توسعه شهری این پارک اکنون در داخل شهر قرار گرفته‌است. این پارک در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی به سبک پارک‌های انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتا چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید.
موقعیت پارک ملت مشهد
بوستان(پارک) ملت ؛در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته است[موقعیت جغرافیایی ۳۶ درجه و ۱۹ دقیقه شمالی و ۵۹ درجه و ۳۲ دقیقه شرقی]. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با پارک ملت از قدیم به عنوان «میدان پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌است.
ویژگی‌های پارک ملت مشهد
مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع(۷۲ هکتار) بوده و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به سن چند ده ساله‌است. این پارک از بزرگترین، قدیمی ترین و در عین حال دیدنی ترین پارکهای مشهد و همچنین کشور به شمار می‌رود. در ضلع غربی این پارک (همجوار تقاطع آزادی) دریاچهٔ پارک قرار گرفته‌است که در پشت این دریاچه مجتمع جانبازان پارک ملت راه اندازی شده‌است و به صورت ۲۴ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه می‌دهد. در مرکز پارک ساختمان فرهنگی-هنری امام رضا(ع) قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و... می‌باشد. در داخل پارک ملت همچنین شهربازی قرار گرفته‌است که قدیمی ترین شهربازی مشهد محسوب می‌شود. در ضلع شرقی پارک(همجوار آزادشهر) زمین‌های ورزشی پارک قرار گرفته‌است. این زمین‌ها شامل بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع(طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر) با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و... می‌باشد. به علاوه دورتا دور پارک زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. «باغ رز» قسمتی سرپوشیده از پارک و ویژهٔ بانوان است که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی می‌باش.
شهربازی پارک ملت مشهد

از قسمتهای مرکزی تا قسمتهای شرقی پارک شهربازی قرار گرفته‌است. این شهربازی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به حساب می‌آید. این شهربازی تا به امروز تغییرات بسیار زیادی کرده‌است. چرخ و فلک (فانفار) این شهر بازی با قطر ۸۰ متر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و سومین چرخ و فلک مرتفع در دنیا(پس از چرخ و فلک توکیو و لندن) می‌باشد. این چرخ و فلک ۲۵۰ تنی در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببر.


بوستان پردیس قائم

بوستان پردیس قائم به مساحت 167766 درشمال شهر مشهد و در ابتدای جاده قدیم قوچان قرار گرفته است

این پارک زیبای تفریحی با انواع گونه های گیاهی زیبا و مختلف مزین میباشد و از نظر تنوع گونه های گیاهی بسیار غنی است.در این بوستان گیاهانی مانند صنوبر ، چنار و انواع سرو، کاتالیپا ، زیتون، تلخ ، کاج ، یوکا ،اقاقیای معمولی و چتری ، عرعر، راش، افرا، ترون ، پیراکانتا ، رزهای معمولی و هفت رنگ ، گل ناز و دیگر گل ها دیده میشوند.

از طرفی امکانات مختلفی نیز در این پارک قرار داده اند تا مسافران و مردم شهر ساعاتی خوش را بتوانند در کنار خوانواده بیرون از خانه سپری کنند.

امکانات این بوستان شامل اتاق های نگهبانی و اداری و تأسیسات بهداشتی و سکوهای آبخوری و فضای سبز و گلکاری های زینت یافته و زیبا و معابر جدول کشی شده هستند.ساختمان موزه ایرانی ، اتاق بازی های کامپیوتری و چهار آلاچیق ، سه بوفه و آبنهای آبشار مانند و موزیکال و خطی از دیگر امکانات این پارک خواهند بود
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بوستان کوهسنگی مشهد پارک کوهسنگی
کوه‌سنگی نام کوه مشهور و نیز دومین پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت) در شهر مشهد است و در میان تفریحگاه‌های این شهر از قدمت و شهرت خوبی برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است[نیازمند منبع]. این مجموعه تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است. ساختمان موزۀ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او، از سنگ‌های سخت گرانیت کوه‌سنگی انتخاب شد
این مکان تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی ازقبیل کوه‌های سهل‌الصعود و باغ‌های سرسبز و چشم اندازهای طبیعی و رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان‌ها ونرده کشی و گل‌کاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردیده و دو مجسمۀ انسانی را کنار استخر بزرگ کوه‌سنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند (مجسمه‌های انسانی مذکور بعد از انقلاب، بخاطر اینکه مصداق صور قبیحه بود، به‌همراه تاج نصب‌شده بر فراز کوه‌سنگی، برچیده شد). در سال ۱۳۴۰ ش. با گسترش شهر مشهد، کوه‌سنگی ازطریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوه‌سنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه‌آهن مشهد ادامه داشت.
طرحهای توسعه در نظر گرفته شده، پارک کوه‌سنگی را تبدیل به مجموعۀ تفریحی گردشگری نموده‌است. مجموعه‌های از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی وباغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچۀ مصنوعی و جزیرۀ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعۀ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منوریل تفریحی در رینگ اطراف کوه‌ها.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی فلات پارس
1,790,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی فارا گشت
490,000
 • 4 5
 • آژانس آتا گشت صفاهان
175,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی صابری سیرتوس
625,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی فارا گشت
450,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی فلات پارس
490,000
آژانس مسافرتی بال طلایی آژانس مسافرتی زیما سفر پارس آژانس مسافرتی طاها پرواز محل تبلیغات بنری شما آژانس مسافرتی مرداس گشت
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon