Icon
مـــــــــنو

از گذشته‌های خیلی دور طلا برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شد. در اینجا به تعدادی از این بیماری‌ها اشاره می‌شود.
۱. در حدود سال ۱۸۸۵ در آمریکا طلای کلوئیدی به عنوان درمان دیپسومانیا (dipsomania)که میل شدید به مصرف الکل می‌باشد، به‌کار می‌رفت.
۲. اولین تحقیق پزشکی مستند و مدرن در مورد کاربرد طلا در سال ۱۸۹۰ صورت گرفت. در این سال دکتر رابرت کخ کشف کرد که باسیل سل نمی‌تواند در حضور طلا زندگی کند.
۳. در اوایل دهه ۱۹۰۰ پزشکان برای درمان دردهای مفصلی، قطعه‌ای از طلا به ارزش پنج دلار را در زیر پوست، مثلآ در ناحیه مفصل زانو کار می‌گذاشتند در نتیجه در بیشتر موارد درد کاهش یافته یا کاملآ برطرف می‌شد.
۴. از سال ۱۹۲۷ طلا به‌طور مداوم برای درمان آرتروز به‌کار گرفته شده‌است.
۵. طلا در مورد ناهنجاری‌های غددی و عصبی مورد استفاده بوده و در احیاء مجدد فعالیت‌های غددی، تحریک اعصاب و آزاد کردن فشار عصبی سودمند است.
۶. طلا می‌تواند بر مکانیسم گرمایی بدن تاثیر مثبتی داشته باشد. بویژه در مورد عرق کردن‌های شبانه، تشنگی شدید و ضعف و کاهش دمای بدن موثر است.
مصرف طلا در دندانپزشکی
۷. آقایان نیلو کایرو(Nilo.Cairo) و ا. برینکمن(A.Brinckmann) تحقیق ارزنده‌ای به نام” مواد پزشکی“ ارائه دادند که در آن طلای کلوئیدی به عنوان درمان‌گر شماره یک چاقی مطرح شده است.

طلا همچنین در درمان بیماری‌های زیر مفید می‌باشد:
۸. اعتیاد ۹. آلزایمر ۱۰. حواس پرتی ۱۱. بیماری دوگانگی (Bi-Polar Disease) که یک بیماری روانی است. ۱۲. دندان قروچه(Bruxism) ۱۳. ورم زانو و آرنج ۱۴. سندرم جنگ خلیج فارس ۱۵. سرطان ۱۶. غلظت خون ۱۷. بیماری‌ کرون (Crohn) ۱۸. افسردگی ۱۹. تورم قولن ۲۰. کلسترول بالا ۲۱. کم خوابی ۲۲. پوکی استخوان ۲۳. کشیدگی ماهیچه ۲۴. آرتروز رماتیسمی ۲۵. انفصال دیسک ۲۶. زخم معده ۲۷. زخم روده
طلا یکی از عناصر باارزش در پزشکی مدرن به شمار می رود، و علت آن این است که طلا عنصری غیرسمی و بی خطر بوده و یکی از بهترین انواع فلزات هادی جریان الکتریسیته می باشد، چگالی این عنصر می تواند آن را در زیر میکروسکوپ الکترونی قابل مشاهده سازد. علاوه براین طلا عنصری نابودناپذیر و فلزی نرم بوده و این کارکردن با طلا را آسان می کند.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:438 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

طلا به‌دلیل هدایت الکتریکی بالا و مقاومت در برابر اکسید شدن، اهمیت ویژه‌ای در ساخت تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری دارد.آلیاژهای لحیم کاری سخت ( زردجوش ) که حاوی طلا می باشند، در ارتباط با صنعت هوافضا به ویژه در مونتاژ بعصی از موتورهای توربینی جهت نظامی و نیز موتورهای راکت با عملکرد بالا، مهم می باشند.طلا به عنوان یک بازتاب کننده تشعشعات مادون قرمز در ادوات گرمادهی تابشی و نیز ادوات خشک نمودن و پنجره های عایق حرارتی مورد استفاده در ساختمان های بزرگ و فضاپیماهایی از قبیل شاتل فضایی که به طلا به عنوان حفاظت کننده و seal کننده ای برای سیستم خنثی کننده ی فشار آئرودینامیک (propulsion) حیاتی اش در مقابل مشکلات ناشی از شکنندگی هیدروژن می نگرد و تکیه دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. طلا را به شکل مایع های آلی فلزی ارگانومتالیک برای تزیین شیشه و چینی استفاده کرده و از برگ طلا (goldleaf) برای تزیین داخل و خارج ساختمان ها استفاده می کنند.تصویری از طلای رشته ای
آلیاژهای طلا را در دیسک های پاره شونده ( دیسک ها و دیافراگم هایی که تحت یک فشار معین از هم گسیخته شده و کار یک قسمت از دستگاه را متوقف می کند ) در تجهیزات فرآیند شیمیایی استفاده می شود و در قالب های اکستروژن با سوراخ های زیاد برای ایجاد فیلامان های فلزی، پلاستیکی و منسوجات کاربرد دارد.
این فلز همچنین به‌صورت آلیاژ همراه با پالادیوم در ترموکوپل‌ها، بدنه سفینه‌ها و دیگر صنایع هوافضا کاربرد دارد. به‌عنوان مثال در ساخت هر فروند هواپیما بین ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم طلا به‌کار می‌رود.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:458 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تما تا امروز با این مسئله روبه‌رو شدید که پس از بروز یک حادثه یا اتفاق بد مادربزرگ خانواده انگشتر طلای خود را درون آب می‌اندازد و آب را به فردی که از شنیدن خبر یا دیدن حادثه‌ای دچار ترس یا نگرانی شده، می‌نوشاند. شاید خاستگاه این باور نکته‌ای باشد که در برخی از کتاب‌ها و متون طب‌سنتی به آن اشاره شده است. در برخی از این متون به تاثیر مصرف طلا یا مشاهده آن در کاهش برخی از حالت‌های روحی همچون رفع غم، غصه، دل‌نگرانی و ترس اشاره شده است. اگرچه این مسئله در برخی از متون طب سنتی دیده می‌شود اما برای اطمینان از روند و چگونگی تاثیرگذاری آن نیاز به تحقیقات و پژوهش‌های دیگری نیز هست. تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:395 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خانه » بلاگ » فلزات و سنگ های قیمتی » طلا خوراکی خاصیت غذایی ندارد
طلا خوراکی خاصیت غذایی ندارد
بازدید 1513
طلا خوراکی خاصیت غذایی ندارد
طلا خوراکی خاصیت غذایی نداردReviewed by جواهربازار on May 28Rating: 3.5طلا خوراکی خاصیت غذایی نداردالبته نظریه طلا ی خوراکی اولین بار توسط مصریان باستان بیان شده و این کار تنها جنبه تظاهر داشته چرا که فلز طلا هیچ طعمی را بر مزه غذا اضافه نمی کند.
متشکریم

از زمان های گذشته برخی از افراد همواره در تلاش بوده اند، از جنبه های مختلف نسبت با سایر افرداد جامعه متمایز باشند.

این تمایز حتی از لحاظ نوع خوراکی نیز در آنها به چشم می خورد، چرا که آنها به دنبال نوعی خوراکی نادر، زیبا و منحصربفرد بودند تا جایی برخی از آنها طلا را در منوی غذایی خود جای داده اند.
البته نظریه طلا ی خوراکی اولین بار توسط مصریان باستان بیان شده و این کار تنها جنبه تظاهر داشته چرا که فلز طلا هیچ طعمی را بر مزه غذا اضافه نمی کند.

یک پیتزا تزئین شده با ورقه های طلای ۲۴ عیار حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارد.
استفاده از طلا در خوراکی ها بجز قیمت بیشتر، هیچ خاصیت دیگری را به غذا های مختاف اضافه نمی کند.

برای مثال امروزه میوه، شکلات، دسر و حتی نوشیدنی های مختلفی دیده می شد که با ورقه های طلا پوشیده شده و یا در آنها ذراتی از این فلز موجود می باشد.

طلای خالص به دلیل بی اثر بودن می تواند بدون جذب شدن از دستگاه گوارش فرد بگذرد.

با توجه با خاصیت چکش خواری فلز طلا در ورقه های این فلز مقداری نقره نیز استفاده می شود که این نقره نیز در فرایند خوردن غذا مانند فلز طلا بی اثر می باشد.

مصرف طلا خوراکی در برخی از افراد محدودی آلرژی و دل درد می شود.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:545 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
در کتاب های سنتی برای طلا لغت های ذهب، الشمس، زر، تلا، تابا، دابا، تله و تلی به کار رفته است. به ترکی قزل و به هندی سونا نامیده می شود. واژه تلا فارسی است که متأخرین آن را برای رفع اشتباه با "ط" نوشته اند و به سبک و زبان عربی لغت مطّلا را ساخته اند. در کتاب های کیمیاگران بیست و پنج لغت و کنایه برای طلا ذکر شده است.
فلز طلا اغلب به صورت خالص در طبیعت موجود است و چون بسیار درخشنده و نرم است از زمان های بسیار قدیم اقوام مختلف بشر ریزه های آن را جمع کرده و به مصرف های مختلف می رسانند. یونانیان قدیم حدود 1350 سال پیش از میلاد در سواحل دریای سیاه جنگ هایی برای به دست آوردن طلا نموده اند.اولین سکه ی طلایی در حدود 650 سال قبل از میلاد در لیدی (ترکیه فعلی) ضرب شده است. قدیمی ترین سکه ی طلا در ایران که به "دریک" مشهور بوده است در دوره ی هخامنشی توسط داریوش اول ضرب شده است.
طبیعت: طلا از گوگرد معتدل منشأ می گیرد و طبیعت معتدل مایل به گرمی با رطوبت غریزی دارد .
ماهیت آن: اشرف فلزاتی است که در معدن از جیوه و گوگرد معتدل تشکیل می شود.
افعال و خواص: مُلطّف، مُفرِّح، مقّوی قلب و مغز و حرارت غریزی، تمرکز حواس و قدرت تصمیم گیری را در انسان سریع می گرداند.
جهت بیماری های قلب، مغز، کبد، معده و سودای صفرای، طحال، کلیه ها، مثانه، بیماری های جنسی و امراض صفراوی و سوداوی مانند خفقان، وسواس، توحش، هم و غم، افسردگی، سرگیجه، جنون، صرع، اسهال خونی و التهاب مفاصل مفید است. بدن را چاق و فربه می سازد. جهت جذام (سرطان) به تنهایی و یا با داروهای مناسب مثل بسفایج و کمادریوس و محلول سخاله(براده) آن را با مروارید که در آب بالنگ حل کرده باشند جهت اغلب امراض فوق، مجرب و مفید دانسته اند. محلول طلا با نشادر جهت استخراج سم مفید است.

امراض چشم

میله سرمه ایی که از طلا ساخته شده باشد و بین دو پلک کشیده شود جهت تقویت دید چشم، منع رمد (درد چشم) و اکتحال (سرمه کشیدن) آن جهت غلظت اَجفان (تورم پلک ها) و بیاض و غشاوه و کمنه مجرب است.
آشامیدن آب طلا، جهت تقویت حرارت غریزی و تقویت قلب، مغز و معده و رفع اسهال مفید است. ماساژ محلول یا روغن طلا جهت فلج و تحلیل اورام و داءالثعلب (ریزش زیاد مو) و داءالحیه (گری) و عرق النسا(سیاتیک)، بَرَص و بَهق نافع است.
به دست کردن انگشتری آن جهت بیماری داخس (التهاب ناخن) و اُم الصبیان (پرش اعضا) مفید است. آویزان کردن طلای خالص بدون نگین به گردن اطفال از ترس و گریه جلوگیری می کند.
بازی کردن با طلا و دیدن آن باعث شادی و رفع همّ و غمّ است. اگر گوش را با سوزن طلا سوراخ کنند هیچ وقت بسته نشود. اگر طلا را سویق (پودر) کرده تا کاملاً نرم شود و خورده شود جلوگیری از مضرات سم می کند حتی اگر کسی سم خورده باشد سم به او اثر نمی کند.
طلا دافع امراض سوداوی است. داغ طلا در داروهای سودا باعث سریع الاثر شدن آن دارو می شود. طلا باعث از بین رفتن سودا می شود.
اگر به اطفال در ظرف طلا شیر، غذا و دارو داده شود باعث زود به سخن آمدن طفل، دلیر و شجاع و جلوگیری از صرع اطفال می کند.اگر طلا را به شکل هلیله ساخته و در دهان نگه دارند تمام امراض سوداوی را از بین می برد. طلا معالج توحش، خفقان قلب و خیالات سوداوی است.
احتیاط: طلا مضر مثانه و دستگاه ادراری است. مصلح آن عسل، مشک، دانه مورد و شاه بلوط است.
آویزان کردن طلا در مکتب اسلام به عنوان زینت برای مردان حرام است. در صورت درمان در موارد خاص طبق نظر اکثر مراجع جایز است.
استفاده از طلا به صورت های زینتی برای زنان جایز است و از نظر علمی ثابت شده است که موجب تقویت و افزایش نسبی گلبول های قرمز خون بوده و استفاده از آن در ترشح برخی از هورمون های مفید بدن زنان و در رفع افسردگی و غم و اندوه آنان مؤثر و سودمند است بنابراین استفاده ی زنان از طلا جایز و در حدّ معقول و منطقی موجب سلامت روح و جسم آنان می باشد. اما مردان نمی توانند از این عنصر به عنوان زینت استفاده نمایند و از نظر علمی ثابت شده اثرات منفی بر گلبول های قرمز مردان، ترشحات هورمونی آنان و روحیه ی انعطاف آمیز و رفاه طلبی و حالاتی شبیه به حالات و صفات زنان را در مردان بوجود می آورد و به همین دلیل و شاید دلایل فزونتر استفاده آن برای مردان جایز نمی باشد.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:442 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بریل

کانی بریل به عنوان یک گوهر به صورت بلورهای شفاف به رنگهای گوناگون یافت شده و به هر کدام از آنها نامی داده می‌شود. گوشنیت نوع بی‌رنگ ، مورگانیت نوع صورتی ، آکوامارین نوع سبز آبی فام و بریل طلایی نوع زرد آن است. این بریلها ، گوهرهای زیبایی هستند و فقط گونه سبز پر رنگ آن یعنی زمرد ، به عنوان یک سنگ قیمتی رده بندی می‌شود. از روزگار باستان ، ارزش زیادی برای زمرد قائل بودند و امروزه نیز ارزش آن می‌تواند مساوی یا حتی بالاتر از الماس یا یاقوت باشد.
یاقوت سرخ و یاقوت کبود

این گوهرها که گونه‌هایی از کرندم هستند، از روزگار باستان ارزش بسیار زیادی داشته و هرماه با الماس و زمرد به عنوان با ارزشترین گوهرها در نظر گرفته می‌شدند. نام ruby ( یاقوت سرخ ) از واژه لاتین Rubber به معنی سرخ گرفته شده است و Sapphir ( یاقوت کبود ) نیز از واژه لاتین Sapphires به معنی آبی گرفته شده و در آغاز به همه گوهر سنگهای آبی اطلاق می‌شد. امروزه تمامی کرندومهای گوهری به استثنای رنگ سرخ آن را سافیر می‌نامند. اما رنگ آن نیز بیان می‌شود برای مثال : سافیر زرد ، سافیر ارغوانی و غیره. در هر حال ، در تجارت گوهر ، سافیر به گونه آبی آن گفته می‌شود. یاقوتهای سرخ ، سایه‌های مختلفی از سرخ دارند، اما یاقوتهای سرخ سیر ( که به خون کبوتری معروف است ) بیشترین ارزش را دارد. گوهر سنگهای بی‌عیب با این رنگ به ندرت وزنی بیش از سه قیراط دارند و سنگهای با وزن بیش از 10 قیراط بی‌نهایت کمیاب است.

اپال

اپال قیمتی فاقد سختی بالا ، شفافیت و درخشندگی بسیاری از گوهرهای مهم دیگر است، اما حتی بدون این خواص نیز ارزش بالایی دارد. ارزش بالای اپال قیمتی ، خاصل زیبایی ظریف ناشی از نمایش درونی رنگهای براق در آن است. اپال قیمتی ، نامهای مختلفی دارد مانند اپال سیاه ( که بازی رنگ سیاه درخشانی از درون آن خارج می‌شود ) و اپال آتشی که در آن زمینه‌ای نیم شفاف ، رنگهای سرخ تا نارنجی ایجاد می‌کند ) مجاریهای زیبایی روی اپال انجام شده است اما به صورت گوهر ، محدب تراشیده می‌شود.

یشم

واژه یشم ( ژاد ) به دو کانی متفاوت اطلاق می‌شود: ژادئیت ( یک نوع پیروکسن ) و ترمولیت + اکتینولیت ( نوعی آمفیبول که نفریت هم نامیده می‌شود). این دو کانی بسیار سفت بوده و به طور کلی رنگی سبز دارند.

کریزوبریل

رایجترین کریزوبریلها با سایه‌های زرد ، سبز یا قهوه‌ای یافت می‌شوند. سختی بالای این کانی ( 8.5 ) شفافیت و رنگ دلپذیر آن باعث شده که کریزوبریل گوهر مطلوبی شود. در هر حال گونه کمیابتر آن یعنی چشم گربه و الکساندریت معروفتر و با ارزشتر است.

توپاز

قرنها بود که در مورد کاربرد نام توپاز اشتفاههایی رخ می‌داد که البته هنوز هم بین گوهرسازان و عامه این اختلاف وجود دارد. بدون شک پیشینیان این واژه را برای اولیوین گوهری یعنی زبرجد به کار می‌بردند که از جزیره زبرجد در (دریای سرخ به دست می‌آمد. در بیشتر مواقع توپاز ، بی‌رنگ بوده اما می‌تواند صورتی ، سرخ ، نارنجی ، سبز فام ، آبی کمرنگ یا قهوه‌ای نیز باشند. افزون بر این ، برخی توپازهای بی‌رنگ را می‌توان با تابش دهی و سپس گرما دادن به رنگ آبی دریایی سیر در آورد. بیشتر این توپازها از برزیل که منشا بیشتر توپازهای قیمتی می‌باشد به دست آمده است.

کوارتز

کوارتز به دلیل کمیابی یا ارزش بالا در فهرست کانیهای گوهری مهم قرار نگرفته است، بلکه قرار گرفتن آن در این لیست به دلیل گونه‌های متداول و فراوان گوهری آن است. کوارتز به احتمال زیاد نخستین کانی‌ای بود که انسان اولیه از آن برای تزئین خود استفاده کرد و از آغاز تاکنون جای خاصی در میان دیگر گوهرها به خود اختصاص داده است. دست کم نیمی از 12 گوهر سنگ بکار رفته در زره کاهن اعظم گونه‌هایی از کوارتز بوده‌اند.

فیروزه

فیروزه گوهری است باستانی که ارزش آن به دلیل رنگ آن می‌باشد. قدیمی‌ترین معادن فیروزه در سرابیت الخادم در شبه جزیره سینا واقع بوده که زمان آن به 4000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد و بدون شک فیروزه‌های گردنبند ملکه زر ( Queenzer ) ملکه سلسله اول مصر ، از این مکان فراهم شده است.

الیوین

گونه سبز زیتونی و گوهری الیوین ، امروزه به عنوان پریروت ( زبرجد ) شناخته می‌شود، اما تا همین اواخر به آن کریزوتیل ( مترادف الیوین ) و زمرد شب گفته می‌شد.

زیرکن

زیرکن گوهری شرقی است که قرنهای زیادی است که از شنهای گوهردار سریلانکا و هندوستان و چین به دست می‌آید. در این مناطق به صورت بلورهای آبرفتی به رنگهایی با سایه سرخ یا قهوه‌ای بازیافت می‌شد، اما می‌تواند به رنگ سبز ، خاکستری یا بی‌رنگ نیز باشد.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:441 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


در جهان هستی، بیش از سه هزار نوع سنگ وجود دارد که حدود 50 نوع آن دارای مرغوبیت و جذابیت خاصی بوده و از آنها در صنعت جواهرات استفاده میشود. سنگهای زینتی و جواهرات (احجار کریمه) را نمیتوان در همۀ مکانهای دنیا یافت. بلکه از میان آنها بعضی مانند کوارتز و عقیق در اغلب مکانها و بعضی نیز مانند الماس، یاقوت و زمرد تنها در بعضی نقاط یافت میشود. مهمترین مکانهای جواهرات دنیا عبارتند از : برزیل، روسیه، جنوب قاره آفریقا، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، چین، ایران و تایلند که بیشترین معادن انواع جواهرات را به خود اختصاص داده اند. علم جواهرشناسی وسیع،دقیق و جذاب است و نیاز به زحمت و تلاش و سالها تجربه در این زمینه دارد. هرچند مهمترین هدف این وبلاگ بیان خواص سنگها از نظر ائمه معصومین (ع) و دانشمندان ایرانی و خارجی که در این زمینه تجارب زیادی کسب کرده اند دارد،اما برای خوانندگان عزیزی که علاقه به جواهرشناسی داشته و دوست دارند با اطمینان قلب و دقت بیشتری سنگ و جواهرات مورد علاقه خودشان را تهیه کنند،بعضی اصطلاحات و روشهائی که جواهرشناسان در آزمایشگاه و بیرون از آن برای شناخت سنگها استفاده میکنند در این گفتار بیان کرده و تا آنجا که این مختصر اجازه دهد در پست های قبلی ضمن بیان خواص سنگها،به معرفی و روش شناخت هریک از آنها به طور اختصار پرداخته شده است.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:401 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن1- گرم (Gram) ؛ واحد وزن برای نگین های کم ارزش است.

2- قیراط (Garat) ؛ برابر با 200 میلیگرم یا 20% گرم می‌باشد.

3- صوت (Points) ؛ واحد قیراط، خود به درجات یک صدم تقسیم شده که به هر یک صدم قیراط، صوت گویند.

4- گرین (Grain) ؛ واحدی است برای وزن کردن مروارید و یک گرین برابر با 05% گرم یا 25% قیراط میباشد و به عبارت ساده تر هر 4 گرین یک قیراط است.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:472 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

برخی از الماس‌ها، تولید شده در آزمایشگاه یا مصنوعی هستند، اما مانند یک الماس واقعی هستند. آن‌ها قیمتی کمتر از الماس استخراج شده دارند، اما عمدتاً از لحاظ شیمیایی شبیه الماس‌های طبیعی هستند. اظهار نظر در خصوص تفاوت بین یک الماس طبیعی و یک الماس سنتتیک خارج از این مقاله است و بهتر است توسط یک متخصص مشخص شود.
هیچ راهی وجود ندارد که صد در صد اطمینان حاصل کرد که یک الماس واقعی باشد، مگر آن که یک گواهی نامه معتبر برای آن صادر شده باشد.
الماس را با چیزی خراش ندهید. اگر واقعی باشد، نمی‌توانید آن را خراش دهید، اما ممکن است روی آن رد باقی بگذارید یا آن را بشکنید، زیرا الماس‌ها محکم هستند اما در عین حال شکننده نیز می‌باشند. از طرف دیگر در صورتی که سنگ شما الماس واقعی هم نباشد با خراش دادن آن، جواهری را که شبیه یک الماس است را از بین می‌برید.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:493 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


1- درخواست گواهی نامه: گواهی نامه صادر شده توسط مؤسسه معتبر یا یک ارزیاب مستقل که وابسته به یک سازمان حرفه‌ای است. این خصوصاً برای حالتی که شما سنگی را خریداری کنید بدون آن که آن را ببینید، مثلاً از اینترنت، مناسب می‌باشد. یک گواهی نامه، نظر فردی است که ممکن است سال‌ها تجربه در این زمینه داشته باشد و ممکن است تجربه هم نداشته باشد! اما بهترین کار این است که شما شخصاً از اصالت چیزی که می‎خرید مطلع شوید.

2- نگاه کردن از درون آن: الماس‌ها دارای "شاخص انکساری" بالایی هستند (به این معنی که آن‌ها نوری را که از طریق آن‌ها می‌گذرد، به شدت منحرف می‌کنند). شیشه و کوارتز از شاخص انکساری کمتری برخوردار می‌باشند، به این معنی که آن‌ها درخشش کمتری دارند، زیرا نور را کمتر منحرف می‌کنند، حتی در صورتی که برش‌های خوبی هم خورده باشند (زیرا شاخص انکساری یک ویژگی فیزیکی ذاتی است که به هیچ طریقی توسط یک برش خوب تغییر نمی‌کند، مگر آن که به زبان فنی، برش باعث ایجاد یک کشش دائمی بر روی شبکه کریستالی گردد).

اگر سنگ بر روی جواهر نصب نشده باشد، قسمت تاج آن را بر روی نوشته‌های روزنامه قرار دهید. اگر شما توانستید مطالب را از درون سنگ بخوانید یا حتی لکه‌های سیاه و سفید کج و معوج را دیدید، احتمال دارد که سنگ شما الماس نباشد. (مگر آن که برش آن نامناسب باشد، در این صورت نوشته‌های روزنامه از طریق یک الماس واقعی نیز قابل رؤیت می‌باشد.)
اگر سنگ هر نشانه‌ای از انکسار مضاعف نشان دهد، ممکن است مویزانیت (سیلیکون کاربید) باشد. مویزانیت سنگ قیمتی‌ست که خیلی شبیه الماس است و حتی جواهرسازها هم به سختی آن را تشخیص می‌دهند.

3- مشاهده انعکاس‌ها: انعکاس‌های یک الماس واقعی معمولاً در سایه‌های مختلف خاکستری ظاهر می‌شود. اگر شما انعکاس‌های رنگین کمانی دیدید، شما یک الماس با کیفیت پایین یا تقلبی خریده‌اید.

4- آزمون مه: سنگ را جلوی دهان خود قرار دهید و به آن ها کنید. اگر سنگ برای دو ثانیه مه آلود باقی ماند، احتمالاً تقلبی است. یک الماس واقعی حرارت را بلافاصله پخش می‌کند و به سرعت از بخار پاک می‌شود، یا اگر کمی کثیف ماند باز هم سریع‌تر از یک الماس تقلبی شفاف می‌شود. همزمان به یک الماس که می‌دانید واقعی است و الماسی که مشکوک به تقلبی بودن هستید، ها کنید. شما می‌توانید ببینید که چگونه سنگ واقعی شفاف می‌شود، در حالی که سنگ تقلبی چگونه مه خود را از دست می‌دهد، علاوه بر آن، اگر شما بر روی آن‌ها به تناوب ها کنید، شاهد جمع شدن مه بر روی سنگ تقلبی می‌شوید و مه آن با هر ها بیشتر می‌شود در حالی که سنگ واقعی هنوز تمییز و شفاف باقی مانده است.

5- از یک ذره بین جواهرسازی برای بررسی الماس استفاده کنید: الماس‌های استخراج شده معمولاً دارای عیوب یا آخال‌های کوچک هستند که از این طریق قابل مشاهده می‌باشند. مکعب زیرکون این عیوب را ندارد. همچنین الماس‌های تولید شده به روش آزمایشگاهی (که ممکن است تمام آزمون‌های دیگر را گذارنده باشند) معمولاً این عیوب را ندارند.

6- نوع نصب و سوار کردن را بررسی نمائید: یک الماس واقعی احتمالاً بر روی یک فلز ارزان نصب نمی‌شود. چاپ درون جواهر، نشان‌گر طلا یا پلاتینیوم واقعی (10K
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:399 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خانه » بلاگ » فلزات و سنگ های قیمتی » الماس و برلیان چه تفاوت با هم دارند ؟
الماس و برلیان چه تفاوت با هم دارند ؟
بازدید 3381
الماس و برلیان چه تفاوت با هم دارند ؟
الماس و برلیان چه تفاوت با هم دارند ؟Reviewed by جواهربازار on Oct 5Rating: 3.5الماس و برلیان چه تفاوتی با هم دارند ؟یکی از این اصطلاحات نادرست، استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس می باشد که در ادامه هر یک را به درستی توضیح می شود. برلیان (Brilliant): ا
متشکریم

با عمومی شدن استفاده از طلا و جواهر و همچنین سایر زیورآلات، گاهی استفاده نادرست از اصطلاحات در بین افراد شاغل در این زمینه دیده می شود که این خطا عمدتا از نا آگاهی برخی از فراد نشات گرفته که متاسفانه این غلط به عموم مردم نیز سرایت کرده است.
یکی از این اصطلاحات نادرست، استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس می باشد که در ادامه هر یک را به درستی توضیح می شود.

url

برلیان (Brilliant): این واژه عبارتی است که برای نوعی خاصی از تراش سنگ الماس استفاده می شود.

تراش برلیان در حقیقت از نوع دیگری از تراش، به نام تراش سوییسی گرفته شده که در گذشته برای تراشیدن سنگ های قمیتی مختلف استفاده می شد.

در این نوع برش همواره سعی می شود جلوه های بصری سنگ الماس را بیشتر به نمایش گذاشته شود، لذا زاویه برش ها طوری طراحی شده که نور وارد شده، به صفحات بیشتری از تراش برخورد کرده و نهایتا به چشم بیینده برسد.
بنابراین دانشمندان موسسات بزرگ آمریکا و بلژیک همواره در تلاش برای بهتر کردن این نوع تراش بوده تا هر ساله استاندارد جدیدی را برای آن معرفی کنند.

687987

این استاندارد می بایست توسط کلیه افرادی که در زمینه تراش الماس فعالیت دارند، چه کسانی که به روش سنتی عمل کرده و چه کسانی که با استفاده از دستگاه های پیشرفته این عمل را انجام می دهند، رعایت شود.

الماس (Diamond) : به طور کلی عموم مردم از سطح اطلاعاتی خوبی درباره سنگ الماس برخوردار هستند، از جمله اینکه این سنگ در دسته سنگ های قیمتی طبقه بندی شده ، بالاترین درجه سختی را دارا بوده، بسیار گرانقیمت است، در برخی موارد به عنوان پشتیبانی پول یک مملکت محسوب شده اند و …

حتی در برخی موارد دیده شده بعضی از الماس ها دارای تاریخچه مختص خود هستند.

با عمومی شدن استفاده از طلا و جواهر و همچنین سایر زیورآلات، گاهی استفاده نادرست از اصطلاحات در بین افراد شاغل در این زمینه دیده می شود که این خطا عمدتا از نا آگاهی برخی از فراد نشات گرفته که متاسفانه این غلط به عموم مردم نیز سرایت کرده است. یکی از این اصطلاحات نادرست، استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس می باشد که در ادامه هر یک را به درستی توضیح می شود. برلیان (Brilliant): این واژه عبارتی است که برای نوعی خاصی از تراش سنگ الماس استفاده می شود. تراش برلیان در حقیقت از نوع دیگری از تراش، به نام تراش سوییسی گرفته شده که در گذشته برای تراش انواع مختلف سنگ های قمیتی استفاده می شد. در این نوع برش همواره سعی می شود جلوه های بصری سنگ الماس را بیشتر به نمایش گذاشته شود لذا زاویه برش ها طوری طراحی شده که نور وارد شده، به صفحات بیشتری از تراش برخورد کرده و نهایتا به چشم بیینده برسد. لذا دانشمندان موسسات بزرگ آمریکا و بلژیک همواره در تلاش برای بهتر کردن این نوع تراش بوده تا هرساله استاندارد جدیدی را برای آن معرفی کنند. این استاندارد می بایست توسط کلیه افرادی که در زمینه تراش الماس فعالیت دارند، چه کسانی که به روش سنتی عمل کرده و چه کسانی که با استفاده از دستگاه های پیشرفته این عمل را انجام می دهند، رعایت شود. الماس (Diamond) : به طور کلی عموم مردم از سطح اطلاعاتی خوبی درباره سنگ الماس برخوردار هستند، از جمله اینکه این سنگ در دسته سنگ های قیمتی طبقه بندی شده ، بالاترین درجه سختی را دارا بوده، بسیار گرانقیمت است، در برخی موارد به عنوان پشتیبانی پول یک مملکت محسوب شده اند و ... حتی در برخی موارد دیده شده بعضی از الماس ها دارای تاریخچه مختص خود هستند. در نهایت بیان می شود به دلیل نوع تراش برلیان مورد استفاده برای سنگ های الماس پیوسته در حال تغییر و بهبود است، لذا عموم مردم این سنگ قیمتی را به عنوان برلیان می شناسند. در صورتی که می بایست به خاطر داشته باشید برلیان تنها نوع تراش استفاده شده برای سنگ الماس می باشد. از طرفی ممکن است از تراش برلیان برای تراشیدن سایر سنگ های قیمتی نیز استفاده شود.

در نهایت بیان می شود به دلیل نوع تراش برلیان مورد استفاده برای سنگ های الماس پیوسته در حال تغییر و بهبود است، لذا عموم مردم این سنگ قیمتی را به عنوان برلیان می شناسند.
در صورتی که می بایست به خاطر داشته باشید برلیان تنها نوع تراش استفاده شده برای سنگ الماس می باشد.
از طرفی ممکن است از تراش برلیان برای تراشیدن سایر سنگ های قیمتی نیز استفاده شود.

تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:425 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

نه. اگر با یک شوینده شیمیایی این کار انجام شود، چون طلا فلز نرمی است در نتیجه به راحتی روی آن خش می‌افتد. بنابراین تمیز کردن زیاد طلا می‌تواند لایه‌های نازک را از بین ببرد.در عوض این کار، شما می‌توانید حلقه‌هایتان را در هنگام ظرف شستن از دست بیرون آورید یا آنها را با آب صابون و یک پارچه نرم به آرامی تمیز کنید.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:372 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

طلای سفید را نمی‌توان در طبیعت یافت. درحقیقت طلای سفید همان طلاست که با فلزاتی با رنگ روشن‌تر (ترکیب آلیاژ) شده و اغلب نیز به منظور این که سفیدتر به نظر برسد، با رادیوم فلزی از خانواده پلاتینیوم آب داده می‌شود.

آب رادیوم کردن طلای سفید مانند واکسی است که به ماشین شما زده می‌شود تا رنگ آن براق‌تر و زیباتر به نظر برسد. همان طور که اتومبیل به طور منظم نیازمند واکس زدن است، طلای سفید هم باید مرتبا آب رادیوم داده شود تا درخشندگی آن از بین نرود. طلا همچنین می‌تواند با دیگر فلزات ترکیب شود و به رنگ‌های صورتی و سبز درآید. پس اگر جایی طلاهایی رنگی دیدید، نگویید تقلبی است.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:425 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


در حال حاضر بیش از 500 برند جواهر در سراسر جهان وجود دارد ولی فقط 10 مورد از آنها به عنوان تجاری بهترین برند جواهر دست یافته اند .
به گزارش بولتن نیوز به نقل از بازار خبر، هر طلا فروش و جواهر سازی قادر به ساخت هدیه ای گرانبها است. اما برخی از جواهرسازان با قرار دادن سنگها و فلزات گرانبها ، جواهراتی خلق می کنند که ناشی از هنر در ادغام آنها است. برخی برندهای مطرح جواهرات صرفا به همین دلیل موفق شده اند نام خود را در این زمینه تثبیت کنند.

در حال حاضر بیش از 500 برند جواهر در سراسر جهان وجود دارد ولی فقط 10 مورد از آنها به عنوان تجاری بهترین برند جواهر دست یافته اند .

«هری وینستون»( Harry Winston)

شرکت جواهرسازی هری وینستون، یکی از گران‌ترین و اشرافی‌ترین خانه‌های جواهر در جهان است. روزنامه نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۰ میلادی، ارزان‌ترین جواهر عرضه شده در جواهرفروشی هری وینستون را ۶۰۰۰ دلار آمریکا برآورد کرده بود.

«بوچلاتی» (Buccellati)

این شرکت جواهر سازی برای اولین بار در قرن 18 میلادی توسط «کونتاردو بوچلاتی» در میلان راه اندازی شد و از سال 1919 به عنوان یک برند مطرح و با سابقه جواهرات معرفی می شود.

«فون کلیف و آرپل» (Van Cleef & Arpels)

این برند فرانسوی برای اولین بار توسط آلفرد فون کلیف و همسر خواهرش «چارلز آرپل» در سال 1906 معرفی شد. مهمترین مشتریان این برند «الیزابت تایلور» ، «گریس کلی» و «دوشز ویندسور» بودند.

«گراف دیاموند» (Graff)

برند مطرح انگلیسی که در سال 1960 توسط لارنس گراف پایه گذاری شد این برند مالک درشت ترین الماس های جهان نیز است.

«تیفانی اند کو» (Tiffany & Co)

این برند آمریکایی در سال 1837 در نیویورک فعالیت خودش را آغاز کرد و در حال حاضر یک شرکت چندملیتی است، که در زمینه ساخت و ارائه جواهرآلات، اعم از طلا و نقره فعالیت می‌نماید.

«پیاژه»( Piaget)

شرکت پیاژه در سال ۱۸۷۴ توسط ژرژ پیاژه، در روستای «لا کت او فه» سوئیس تأسیس شد و از سال ۱۹۸۸ نیز متعلق به گروه سوئیسی ریشمون (ولی با مدیریت مستقل) می‌باشد.

«کارتیه» (Cartier)

شرکت کارتیه در سال ۱۸۴۷ توسط لویی فرانسوا کارتیه تاسیس شد. این شرکت تا سال ۱۹۶۴ تحت کنترل خانواده کارتیه باقی ماند. تا اینکه توسط شرکت سوئیسی ریشمون خریداری گردید. کارتیه در حال حاضر یک شرکت تابعه متعلق به شرکت ریشمون است.

«شوپارد» (Chopard)

در سال ۱۸۶۰ توسط لویی-اولیس شوپارد تاسیس شده است. شوپارد در سن ۲۴ سالگی کار خود را با تولید ساعت‌ جیبی دقیق کورنومتر شروع کرد. امروزه تولیدات این شرکت در ۱۲۴ کشور و همچنین از طریق ۱۲ نمایندگی فروش مستقیم و ۱۲۰ فروشگاه معتبر در بیشتر نقاط جهان پخش می‌شود. از سال ۱۹۹۹ شوپارد حامی مالی جشنواره فیلم کن بوده است و بازیگرانی چون کیت وینسلت و پنلوپه کروز از جواهرات شوپارد استفاده کرده‌اند

«بولگاری»( Bulgari)

این مؤسسه ابتدا کار خود را در سال ۱۸۸۴ میلادی، با یک مغازه جواهرفروشی در رم، ایتالیا آغاز کرد. شرکت جواهرسازی بولگاری در کنار شرکت‌های تیفانی، کارتیه و هری وینستون، یکی از گران‌ترین و اشرافی‌ترین خانه‌های جواهر و از معروف‌ترین نام‌ها در بازار جواهر جهان است.

«میکی موتو» (Mikimoto)

شرکت جواهرسازی «میکی موتو» فعالیت خود را از قرن 18 میلادی آغاز کرد. «میکی موتو کوکی چی» این برند ژاپنی را در سال
1893 پایه گذاری کرد . عمده محصولات این برند از مروارید است.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:505 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
گردنبند با تاريخچه‌ي درخشان خود به‌عنوان جايگاه نمايش برجسته‌ترين سنگ‌هاي جواهر، در حال‌حاضر وارد مرحله‌ي جديدي از حيات خود شده كه اين امر ناشي از زيبايي و نايابي طراحي‌هايش است.پس از سپري كردن چند سالي در برزخ مد روز و غيبت آشكار از صحنه‌ي نمايش جواهرات هنرپيشگان معروف، گردنبند در حال‌حاضر دومرتبه جايگاه اصلي خود را بازيافته است. در همين راستا فرصت را مغتنم مي‌شماريم و نگاهي دقيق‌تر به تاريخچه‌ي فرهنگي، زيبايي‌شناختي و پيشرفت‌هاي حاصل در زمينه‌ي طراحي آن مي‌اندازيم.

هنگامي‌كه بوچرون از مجموعه جواهرات نفيس خود با نام "اينسپايرا Inspira"‌ در آوريل 2010 پرده‌برداري كرد اين مجموعه شامل 20 گردنبند بود! مراسم پرده‌برداري در موزه‌ي هنرهاي زيباي مونترال انجام شد و تا آگوست 2010 در معرض ديد عموم قرار گرفت. هر يك از اين قطعات به همراه نقاشي‌هاي گواش و فيلمي ضبط شده درخصوص منبع الهام آن‌ها به نمايش گذاشته شد.
1- گردنبندي زيبا از جنس "طلاي سياه Blackend gold" مزين به ياقوت كبود گلابي‌شكل به وزن 16 قيراط، ياقوت‌هاي كبود و بنفش و اونيكس، كاري از بوچرون.

اهميت اندازه

گردنبند به‌عنوان مقوله‌اي مجزا در مبحث جواهرات، داراي توانايي بسيار بالايي در به نمايش گذاشتن ارزش جواهرات است همچنين در اكثر مواقع عنصر اصلي زيورآلات را تشكيل مي‌دهد. زيورآلات به دليل برخورداري از نيروي حيات و سرزندگي، عرصه‌ي مناسبي براي نشان دادن ايده‌هاي جديد و تحسين‌برانگيز كردن اشخاص استفاده كننده از آن مي‌باشند.
شايد بتوان گفت كه درخصوص گردنبند، اندازه از اهميت خاصي برخوردار است. از نقطه‌نظر طول (بلندي)، گردنبندهاي كوتاه توجه بيننده را به سوي گردن شخص استفاده‌كننده معطوف مي‌كند در حالي‌كه رشته‌ي بلندي از مرواريد با حركت بدن به حركت درمي‌آيد و موجب مي‌شود كه لباس مشكي ساده جلوه‌ي بيشتري داشته باشد. در نمايشگاه امسال "بازل ورلد" بيشتر گردنبندها به حالت طوقي‌شكل كوتاه و Sautoir-Length عرضه شده بودند. گردنبندهاي Sautoir اغلب رشته‌هاي باريك و بلندي از جنس زنجير يا مرواريد و برخي اوقات در تركيب با ديگر سنگ‌هاي گران‌بها مي‌باشند. به‌طور مثال امكان جداسازي يك رشته از ديگر رشته‌ها يا جدا كردن آويز و استفاده از آن به‌عنوان گل‌سينه وجود دارد.

انعطاف‌پذيري طرح

گردنبند را هم مي‌توان براي خانم‌ها و هم براي آقايان طراحي كرد، همچنين از طريق طراحي علاوه بر نقش زينتي و زيبايي‌شناختي مي‌توان مفاهيم مذهبي، اجتماعي يا سياسي را به آن افزود. استحكام گردنبند به ميزان انعطاف‌پذيري و طراحي آن برمي‌گردد.
صرف‌نظر از كوتاه يا بلند بودن، داشتن يا نداشتن آويز، گران يا ارزان، داشتن قفل تزييني در جلو يا پشت گردن، استفاده از گردنبند مدتي است كه مرسوم شده است.

اما چگونه اين اتفاق رخ داده است؟

بشر از 30000 سال قبل از ميلاد مسيح از گردنبندها به‌عنوان تعاويذ طبي يا جادويي استفاده مي‌كرده است. مصريان باستان در هزاره‌ي چهارم قبل از ميلاد مسيح قفل (گيره) را براي طوق‌هاي بزرگ و رنگارنگ خود كشف كردند كه تا پيش از آن دو قسمت انتهايي آن‌ها در پشت گردن از يكديگر جدا بود. اما تنها نمونه‌هاي اندكي از آن به جا مانده‌اند زيرا گردنبندها با تغيير لباس‌ها بر اساس مد روز و اقتضاي زمان تغيير مي‌كردند بنابراين پس از جداسازي سنگ‌هاي گران‌بهاي نصب شده بر روي آن‌ها، ذوب و قطعات جديدي از آن‌ها ساخته مي‌شدند.2-گوشواره ای از جنس طلای سفید مزین به سنگ های الماس و یاقوت کبود کاری از کارتیه.

3- گردنبندي از جنس پلاتين مزين به ياقوت نارنجي با تراش دامله، مرواريدهاي مرغوب، يك الماس با تراش فلامك و الماس‌هايي با تراش برليان كاري از كارتيه.

4- "روياي گل" گردنبندي از جنس طلاسفيد 18 عيار مزين به 339 مرواريد آكويا، 197 مرواريد سوث‌سي و 77/54 قيراط الماس، كاري از ميكي مو‌تو

قفل (گيره‌ي) گردنبند

از قرن چهاردهم تا به امروز گردنبندها به‌منظور جلوه‌بخشي بيشتر، همواره تابع يقه‌ي لباس‌هاي خانم‌ها بوده‌اند. سنگ‌هاي قيمتي برخي اوقات بر روي فلزات گران‌بها نصب مي‌شدند يا اين‌كه به حالت رشته‌هايي از مهره‌ها، پارچه‌هاي ابريشمي يا مخمل از داخل آن‌ها عبور داده مي‌شدند. آويزها به همراه زنجيرهاي كوتاه يا بلند مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. ديده مي‌شد كه به‌منظور هماهنگي با لباس‌هاي يقه‌ بلند، ارتفاع گردنبندها حتي بر روي زانو هم مي‌رسيد. طي دوران روكوكو (1780-1715) گردنبندهايي با ارتفاع زياد استفاده مي‌شدند، به‌گونه‌اي كه بخش عمده‌ي گردن را مي‌پوشاندند همچنين پاپيون‌هاي بزرگ از جنس ابريشم يا ساتن بر روي موها نصب مي‌شدند. در قرن هجدهم جواهرات به دو دسته‌ي روز و شب تقسيم شدند. آنچه كه به‌عنوان جواهرات مناسب براي روز شهرت داشت بنا به برخورداري از قيمت‌هاي مناسب و معقول تا به امروز ماهيت خود را حفظ كرده است.

يكي از مهمترين تغييرات در قرن نوزدهم به وقوع پيوست. در اين زمان گردنبندها به وسيله‌ي قفل (گيره) در قسمت پشت گردن بسته مي‌شدند و به‌طور معمول گوشواره و دستبندهاي هماهنگ با آن‌ها ساخته مي‌شدند.
استفاده و ساخت گردنبندهاي الماس‌نشان، بين سال‌هاي 1885 تا 1910 به همراه Pearl Sautoirs مرسوم شد. Sautoirs طي دهه‌ي 1920 به اوج شهرت خود رسيدند كه هماهنگي زيادي با خطوط عمودي لباس‌هاي طراحي شده توسط "پاول پويرت Paul Poiret‌" داشتند. برخي از اين گردنبندها داراي قابليت تقسيم به اجزاء كوچك‌تر و استفاده به‌عنوان دستبند يا گل‌سينه بودند. پس از آغاز سبك "آرت دكو" منگوله‌ها جاي خود را به نقش‌مايه‌هاي كشيده‌ي هندسي دادند و آويزها به قسمت پشت گردن انتقال يافتند.
طي دهه‌ي 1930 دو‌مرتبه استفاده از Colliers مد شد. پس از جنگ جهاني دوم، خلق گردنبندهاي طوقي‌شكل يكي از بارزترين قطعات مجموعه جواهرات جديد "كريستين ديور" شد. دهه‌ي 1970 دومرتبه استفاده از Soutoir‌ به همراه آويزهاي بزرگ به شكل نقش‌مايه‌ي "علامت صلح" مرسوم گرديد. طي دهه‌ي 1980 كه به عرصه‌ي خودنمايي جوان‌هاي تحصيل‌كرده و پردرآمد شهرت دارد، خانم‌هاي تاجر و ثروتمند به سمت Collierهاي بزرگ مزين به مرواريدهاي درشت غلتان، گرايش فراواني پيدا كردند. با نزديك شدن به سال 2000 گرايش مد به سوي گوشواره، افزايش چشمگيري يافت اما با آغاز قرن جديد دومرتبه گردنبندها درخشش سابق خود را بازيافتند.

اجتناب‌ناپذيري محض

به‌يقين اگر اقلام لوكس گران‌بها، با ميزان اندك توليد شوند توجه بسياري از افراد را به سوي خود جلب مي‌كنند. "گايوس پينيوس دوم"، مورخ رومي در اين‌خصوص مي‌گويد:"هر قدر چيزي ناياب‌تر باشد افراد براي تصاحب آن تمايل بيشتري از خود نشان مي‌دهند."در عصر توليد انبوه، ثروتمندان بيشتر به سمت جواهرات دست‌ساز و منحصربفرد گرايش دارند زيرا از اين طريق مي‌توانند قدرت و ثروت خود را بهتر به نمايش بگذارند. جواهرات بي‌مانند به چهار دليل، ابتدا به سالن‌هاي مد منتقل مي‌شوند: اول آن‌كه تماشاگران اين قبيل مكان‌ها اغلب ترجيح مي‌دهند از جواهراتي استفاده كنند كه هيچ شخص ديگري مشابه آن را نداشته باشد، دوم به اين دليل كه تصويري از مد روز، در ذهن تماشاگران ايجاد كنند، سوم آن‌كه در تمامي شركت‌هاي جواهرسازي صاحب‌نام از گذشته‌هاي دور چنين رسمي وجود داشته است زيرا خلق مد پيش از ذهن طراح، در اين مكان‌ها شكل مي‌گيرد و چهارم به نمايش گذاشتن هنر و مهارت بي‌نظير خود در برابر ديدگان عموم.
دو گروه از جواهرات منحصربفرد وجود دارند كه تفاوت فراواني با انواع مطابق مد روز دارند: نوع اول جواهرات سنتي مي‌باشند كه به تعداد بسيار اندك توليد مي‌شوند. در اين نوع، طراحي يك قطعه بر اساس كمبود سنگ‌هاي گران‌بها نظير الماس‌هاي رنگي هرگز تغيير داده نمي‌شود. جواهرات ساخته شده توسط "هري وينستن"،"گراف‌دايموندز Graff Diamonds" و "ديانور Dianoor" جزء اين دسته از جواهرات به‌شمار مي‌آيند. الماس‌هاي درشت نشانگر ارزش رويايي سنگ و صنعت طلا و جواهر مي‌باشند. نوع ديگر، روشي است كه جواهرسازان صاحب نامي نظير "شنل" و "ديور" از آن پيروي مي‌كنند. به‌منظور تضمين لوكس‌بودن اين قبيل قطعه‌كارها تنها نسخه‌ي محدودي از آن ساخته مي‌شود كه در مورد مجموعه‌هاي ساخت "كارتيه"، "بولگاري"،"شوپارد" و "دگريسوگونو De Grisogono" صدق مي‌كند. هر يك از قطعات اين مجموعه‌ها نشان‌دهنده‌ي خط‌مشي شركت در تبعيت از دو روش مذكور است.تصاويري تمام عيار

گردنبند، به‌طور كلي تناسب بسياري براي اجراي تصاوير زيبا دارد و با توجه به ويژگي‌هاي خاص، همواره از نقطه‌نظر زيبايي‌شناختي و اقتصادي مهم‌ترين قطعه در ميان زيورآلات به‌شمار مي‌آيد با وجود آنكه بسياري از گردنبندهاي زيبا به حالت تك‌رنگ يا داراي سايه روشن رنگي مي‌باشند، رنگ، عنصري مهم در تاثيرگذاري بر روي بيننده محسوب مي‌شود. در اين ميان مي‌توان به "كارتيه جواهرساز فرانسوي" اشاره كرد. به‌طور تقريبي هر سه سال يك‌بار كارتيه مجموعه جواهراتي را به بازار عرضه مي‌كند كه پيرامون موضوعي خاص طراحي شده‌اند. به‌تازگي اين شركت با الهام از موتيف‌هاي سابق اقدام به عرضه‌ي جواهراتي با قيمت‌هاي مناسب به همراه عطر، كيف‌دستي، عينك آفتابي و روسري كرده است. با اين اقدام مجموعه‌هاي جديد گوياي سبك خاص اين جواهرساز حرفه‌اي مي‌باشند.

جواهرات مجموعه‌دارها

يكي ديگر از روش‌هاي عرضه‌ي ايده‌هاي ناب، استفاده از روش معكوس توسط شركت‌هايي نظير بولگاري است. به اين‌ترتيب كه ابتدا جواهرات يك مجموعه، با استفاده از مواد اوليه‌ي معمولي ساخته مي‌شوند، سپس درصورت موفقيت‌آميز بودن، همان نقش‌مايه‌ها با استفاده از فلزات و سنگ‌هاي گران‌بهاي درشت‌تر يا با تراش متفاوت توليد مي‌شوند. به‌طور مثال درصورتي‌كه ويژگي بارز مجموعه‌ي اوليه،‌ كاربرد سنگ‌هاي رنگي كوچك و ميناكاري است، مجموعه‌ي نفيس با استفاده از الماس‌هاي درشت سفيد ساخته مي‌شود.
با وجود بحران‌هاي اقتصادي اخير، بازار گردنبندهاي نفيس بسيار خوب است. علاقه‌ي مجموعه‌داران و كيفيت بسيار بالاي اين جواهرات متضمن به فروش رسيدن آن‌ها مي‌باشد."شوپارد" و "ميكي‌موتو" نمونه‌هاي بارز اين امر در نمايشگاه بازل ورلد امسال بودند زيرا هر دو آمار بسيار بالايي را حاصل از فروش اين قطعات تنها در روزهاي اوليه نمايشگاه گزارش كرده‌اند.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:526 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
هری وینستون (Harry Winston) ( اول مارس ۱۸۹۶ میلادی - ۸ دسامبر ۱۹۷۸ میلادی) جواهرساز و نیکوکار مشهور آمریکایی بود که در سال ۱۹۵۸ میلادی، الماس امید را که زینت‌بخش تاج سلطنتی لوئی چهاردهم فرانسه بود و همچنین الماس پرتغالی را به موسسه اسمیتسونین که بزرگ‌ترین موزه علمی-فرهنگی-تحقیقاتی جهان است، اهدا کرد.

هری وینستون برای اکثر هموطنان نامی شناخته شده نیست در حالیکه در سراسر جهان از اعتبار بی نظیری همطراز بزرگانی نظیر کارتیر و تیفانی برخوردار است و در زمره برترین های صنعت جواهرسازی جای دارد. این شرکت، یکی از گران‌ترین و مجلل ترین ترین نمایشگاه های جواهر در جهان است چنانکه روزنامه نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۰ میلادی، ارزان‌ترین جواهر عرضه شده در جواهرفروشی هری وینستون را ۶۰۰۰ دلار آمریکا برآورد کرده بود.

جالب آنکه نایب رئیس شرکت جواهرسازی هری وینستون، یک زن ایرانی به نام گلبرگ پارس‌تبار است.

در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۰۸ میلادی، چهار دزد مسلح با لباس‌های مبدل زنانه به شعبه جواهرفروشی هری وینستون در خیابان مون‌تین در پاریس حمله بردند و بیش از ۸۰ ميليون یورو (۱۰۰ میلیون دلار) جواهر را که «کم‌نظير» توصیف شده است به سرقت بردند. در جريان اين سرقت بزرگ، دزدان حتی يک گلوله نيز شليک نکردند و به راحتی از محل جرم گریختند.

امروزه، شرکت جواهرسازی هری وینستون دارای تنها هفت شعبه در ایالات متحده آمریکا است. این شعبات در شهرهای نیویورک، بورلی هیلز، لاس وگاس، دالاس، هونولولو، بال هاربر و شیکاگو مستقر هستند. شرکت جواهرسازی هری وینستون همچنین دارای پنج شعبه در ژاپن (سه شعبه در توکیو، یک شعبه در اوساکا و یک شعبه در ناگویا) و دو شعبه در چین (شهرهای پکن و شانگ‌های) است. شرکت جواهرسازی هری وینستون همچنین دارای یک شعبه در شهر تایپه در کشور تایوان، شهر لندن در کشور انگلستان و شهر پاریس در کشور فرانسه است.
تاریخ ثبت :1395/05/17 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:397 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


جید ، کریستالهای پیروکسین دانه ای به هم پیوسته ای است که به رنگهای سبز، یاسی، سفید، صورتی، قهوه ای، قرمز، آبی، سیاه، نارنجی و زرد دیده می شود. گرانقیمت ترین گونه آن، جید سلطنتی است که به خاطر ترکیب کروم، سبز زمردین است و هنگامیکه این سنگ صیقل داده می شود، فرورفتگی هایی در سطحش دیده میشود

در رسوم چینی ها، جید نماد پنج خصلت انسانی؛ خرد، عطوفت، عدالت، فروتنی و شجاعت است. غالباً نمادهای این پنج ویژگی با جید ساخته می شود

جید نمادی از آرامش و خلوص است

جید تاریخچه ای طولانی دارد و قرنهاست که بخشی از فلسفه آسیایی هاست. چون این سنگ به فرد کمک می کند تا به قلمروهای غیر فیزیکی دست یابد، "سنگ رؤیا" نامیده می شود. سنگی محافظ است و برای دفع انرژیهای منفی استفاده می شود

جید سنگ باستانی جذب عشق است که به شکل پروانه حکاکی می شود و در چین برای جذب عشق به گردن می اندازند. همچنین سنگی فوق العاده برای تجار و موسیقی دانهاست.

جذب موفقیت و رفاه و خوشبختی

ثبات شخصیت و افزایش خودکفایی

آزاد نمودن ذهن از افکار منفی

تصفیه ارگان های بدن

برای درمان مشکلات کلیه و غدد آدرنال

کمک باروری و زایمان

تعادل مایعات بدن

برای طول عمر کاربرد فراوانی دارد

محافظ بسیار قوی و به ویژه برای کودکان در برابر بیماری

در حالات التهابی بدن، یک اثر آرام بخش دارد و به دستگاه عصبی آرامش می‌دهد

جید یک ترمیم کننده قوی است و باعث بازسازی سلولهای عضلات، استخوانها و سایر بافتها می‌شود.

بر روی دستگاه عصبی سمپاتیک موثر است

از نظر جنسی، مقوی و نیروبخش است

استفاده از این سنگ در بهبود بیماریهای قلبی، فشار خون بالا، زخمها، خستگی و سردرد موثر است

جید سنگ شانس است و بین جنبه های ذهنی، فیزیکی، عاطفی و روحانی زندگی شما، آرامش و تعادل ایجاد می کند؛ در اینصورت اهداف دست یافتنی تر می شوند.

گفته می شود جید، شجاعت، عطوفت، عدالت، بخشندگی، فروتنی، ثروت و عمر را افزایش می دهد و منجر به غنای بیشتر زندگی می شود.

جید سنگ قلب است که قلب و نیز کلیه ها، سیستم عصبی، سیستم ایمنی و اندامهای مسوول تصفیه خون را تقویت می کند.

همه انواع و رنگهای جید محافظ بسیار خوبی هستند و بویژه کودکان را در برابر بیماریها حفظ می کنند. همچنین ارتعاشات آرامش بخش بسیار قدرتمندی دارد که از بسیاری جهات سودمند است

اگر می خواهید خوابی با تعبیر روشن ببینید، تکه ای جید سبز زیر بالش خود قرار دهید. اگر می خواهید درک بیشتری از معنی خوابی که دیده اید داشته باشید، تکه ای جید بنفش کمرنگ را نیز کنار جید سبز قرار دهید. برای جذب ارواح راهنما در خواب، جید طلایی زیر بالش، می تواند به شما کمک کند.

اگر به دنبال توانایی رویارویی با مشکلات زندگی هستید، دستبند جید که رنگهای مختلف آنرا دارد خریداری کنید
تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:2337 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


برخلاف تصور اغلب مردم عقیق تنها در رنگ قرمز یافت نمی‌شود و انواع گوناگون و گسترده‌ای دارد. عقیق را با توجه به نوع شکل و ساختار لایه‌های آن می‌توان این گونه تقسیم‌بندی کرد:

عقیق خزه‌ای: دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. بهترین نوع عقیق خزه‌ای در هندوستان استخراج می‌شود.عقیق شجری: عقیق شجری که سنگ مشا نیز نامیده می‌شود. این عقیق، نوعی است بدون ساختار لایه ‌مانند به رنگ خاکستری یا بی‌رنگ و نیمه‌شفاف که بر روی سطح آن اشکال درخت مانند نقش بسته است و چون سابقا از طریق بندر موشا به اروپا حمل می‌شده است به سنگ موشا معروف است.عقیق چشمی: از لایه‌های دایره‌وار موازی یکدیگر که دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز هستند، تشکیل شده‌اند.

عقیق آبدار: که مقداری آب در سنگ وجود دارد که به زمان پیدایش آن مربوط می‌شود و در تراش‌های نازک، آب داخل آن قابل رویت است.

عقیق لایه‌ای: در این نوع، لایه‌های عقیق موازی با یکدیگر هستند.

خواص سنگ عقیق قرمز

گذشته از خواصی که دین اسلام و بزرگان دینی برای این سنگ اظهار کرده‌اند، برخی کارشناسان و سنگ شناسان نیز خواص دیگری برای آن ارائه داده‌اند. به گفته این افراد، سنگ عقیق یا « سنگ عزت نفس » برای تقویت حس احترام به نفس و ارزش قائل شدن برای خویشتن به كار می‌رود. رنگ‌های نارنجی تیره این سنگ به خوبی بیانگر نیروی تقویت كننده چاكراهای اول و دوم و سوم در این سنگ است و باعث حس امنیت و عشق به خویشتن می‌شود. رگه‌های صورتی رنگ موجود در این سنگ، عشق و علاقه را در بین والدین و فرزند تقویت می‌كند. این سنگ همچنین برای بیماری‌های پوستی از جمله آكنه بكار می‌رود. انرژیهای موجود در سنگ عقیق قرمز برای دردهای موضوعی در کمر، پا ، استخوان موثر است. همچنین این سنگ در درمان استرس ، اضطراب ، میگرن ، انواع سر درد و بیماری‌های عصبی نیز تاثیرگذار است.

حرکت فوق العاده سنگ حقیق باعث می‌شود که مدارات و ذرات شفابخش را به سوی خویش جذب نموده و تشکیل یک انرژی شفابخش قوی دهد. انرژی در عقیق قرمز همیشه به رنگ سبز است.
تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:547 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


عقیق جزو کانی‌هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه‌ای است.

عقیق به رنگ‌های سفید تا خاکستری تیره و سیاه، زرد تا قرمز، سبز و آبی روشن است و در میان جواهرات درجه دوم سنگی مشهور است. بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه‌ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می‌شود.


شکل بلورهای عقیق، نازک و شش گوش است. این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل می‌شود.

تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:450 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
واژه عقیق از اسم رودخانه‌ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده است. احتملاً از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده است. عقیق‌هایی که در گذشته از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارای رنگ‌های قرمز صورتی و قهوه‌ای بوده و بین این لایه‌ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می‌شود. این معادن امروزه قابل استفاده نیستند.

مهم‌ترین محل یافت بلورهای عقیق در قرن نوزدهم میلادی در نزدیکی ایدار اوبرشتاین در آلمان قرار داشت. عقیق‌های برزیلی برای حکاکی بسیار مناسب هستند. در کشورهای چین، هندوستان، مالاگاسی، مکزیک و نقاط مختلف آمریکا نیز معادن مهم عقیق وجود دارد.

از سه هزار سال پیش مصری‌ها از عقیق تراش داده شده برای ساختن مهره، نگین انگشتری و تزیین ظروف استفاده می‌کردند.

جمع‌آوری کاسه‌های عقیق در میان درباریان اروپا در دوره رنسانس مرسوم بود. در بسیاری از موزه‌های اروپا از جمله لوور نمونه‌های خاصی از آن موجود است
تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:405 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
470,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
460,000
 • 7 8
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
1,950,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
550,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
550,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی زیما سفر
580,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon