Icon
 • غارهای ایران و جهان در یک نگاه آدرس+عکس
مـــــــــنو
غارهای جهان-غار کارلزبد غار کارلزبد واقع در پارک ملی ایالت نیومکزیکو، یکی دیگر از غارهای پرطرفدار آمریکا به شمار می رود.
این غار با 44 کیلومتر طول، در کوه های گوادلوپ در جنوب نیومکزیکو قرار دارد.
فرسایش آب در طول صدها هزار سال، باعث شده صخره های زیبا و هنرمندانه ای در سراسر این غار تراشیده شود و همچون تابلو در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غار ماموت غار ماموت در ایالت کنتکاکی آمریکا، یکی از دیدنی ترین و سهل الوصول ترین غارهای آمریکاغار ماموت است.
این غار با داشتن طولی برابر با 350 مایل، طولانی ترین غار جهان به شمار می رود. در غار ماموت، ماهیان کوری که در تاریکی و فضای بدون نور می توانند زندگی کنند، یافت می شود.
همچنین غار ماموت دارای تونل ها و راهروهای بی انتهایی است و به همین دلیل، مکانی بسیار مناسب برای غارنوردان تازه کار، گردشگران و پژوهشگران کنجکاو محسوب می شود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غارفونگ نا غارهای جهان-غارفونگ نا دومین غار بزرگ ویتنام، در میان پارک ملی فونگ نها-که بانگ قرار دارد.
این پارک با دارا بودن 2000 کیلومتر مربع مساحت، جزو میراث های جهانی یونسکو محسوب می شود.
غار فونگ نا نیز در سایت میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. در پارک مزبور بیش از 300 غار وجود دارد ولی تنها بخشی از این غارهای طبیعی مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است.
علیرغم وجود چنین شبکه گسترده زیرزمینی، گردشگان فقط به بازدید از یک مایل اول غارفونگ نا , مجاز هستند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غار هاریسون کارائیب در کشور جزیره ای باربادوس واقع در میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی، غارهای طبیعی زیادی وجود دارد که بزرگترین آنها غار هاریسون کارائیب است.
فرسایش طبیعی صخره های آهکی غار در طی صدها هزار سال، باعث به وجود آمدن تعداد زیادی راهرو و تونل تو در تو شده که جلوه شگفت انگیزی به غار هاریسون کارائیب بخشیده است.
گردشگران با استفاده از تراموا می توانند در این راهروهای زیبا حرکت کنند. به این تابلوی نقاشی، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی با اشکال عجیب و غریب که بر اثر حرکت آب درغار هاریسون کارائیب پدید آمده را نیز اضافه کنید.
دسترسی آسان به غار هاریسون کارائیب یکی از مزیت های آن به شمار می رود و به همین دلیل غارنوردان آماتور به راحتی می توانند در آن تفرج کنند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غار بارتون کریک آمریکا غارهای جهان-غار بارتون کریک آمریکا یکی از جاذبه های زیرزمینی کشور بلیز واقع در آمریکای مرکزی است.
طبق شواهد باستانی، مایاها ازغار بارتون کریک آمریکا به عنوان مکانی برای دفن اموات خود استفاده می کرده اند.
با گذشت قرن ها از انقراض تمدن مایا، هنوز هم بقایای انسانی در داخل غار قابل مشاهده است.غار بارتون کریک آمریکا با صخره های شگفت انگیز و تاریخ منحصر به فردی که دارد، گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.
آب جاری در غار بارتون کریک به گونه ای است که گردشگران می توانند در آن شنا کنند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غار پورتو پرنس فلیپین غارهای جهان-غار پورتو پرنس فلیپین
معمولاً کسانی که نسبت به غارها آشنایی چندانی ندارند، غارها را مکانی پر از صخره و سنگ تصور می کنند و شاید کمتر احتمال بدهند که در آنها بتوان از رودخانه و جریان آب سراغ گرفت.
به این افراد پیشنهاد می شود از یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان، یعنی غار پورتو پرنس فلیپین که در شهر پالاوان فیلیپین واقع شده، بازدید کنند.
غار پورتو پرنس فلیپین زیبا و مرموز که در زیر زمین جاری است، چندین کانال مختلف دارد. در طول سال های متمادی، شکل گیری صخره ها و مواد معدنی موجود در غار، مناظر زیبایی را خلق کرده است.
قایق های پارویی خالی در دهانه غار منتظر گردشگرانی هستند که می خواهند طول این رودخانه پرصخره را که پوشیده از استالاکتیت است بپیمایند.
غار پورتو پرنس فلیپین در پارک ملی پورتو پرنسس قرار گرفته است. پارک مزبور در در فهرست «عجایب هفت گانه طبیعی زمین» یونسکو قرار دارد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای جهان-غار ویتومو گلورم غارهای جهان-غار ویتومو گلورم واقع در شمال جزیره نیوزیلند، یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می رود.
یکی از دلایل زیبایی خیره کننده غار ویتومو گلورم وجود تعداد بسیار زیادی کرم شب تاب است که منحصراً در نیوزیلند یافت می شود.
این کرم ها برای جذب حشرات کوچک جهت تغذیه، از خود نور ساطع می کنند و در شب، منظره حیرت انگیزی می آفرینند.
تماشای این غار در شب هنگام که تعداد بی شماری کرم به سقف و دیوارهای غار آویزان می شوند و به نورافشانی می پردازند، مناظر بدیعی ایجاد می کند که شاید هیچ گاه از یاد گردشگرانی که با قایق در غار به گشت و گذار مشغول هستند پاک نشود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار یخی چما غارهای ایران-غار یخی چمادر مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا 50 متر نیز می‌رسد.

لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود از زیر یخ های این غار چشمه‌ای یا آب سرد در جریان است که نهایتاً به سد کوهرنگ می‌ریزد.

قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دایمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند. سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده که علاوه بر این، در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
 غار یخ مراد-البرز دیدن غار یخ مراد-البرز می تواند برای سفر یک روزه اطراف تهران، یک برنامه بسیار مهیج و لذت بخش به حساب بیاید.
چرا که شما می توانید با دور شدن تنها 65 کیلومتر از تهران، به یک جاذبه دیدنی دست پیدا کنید، یک روز شاد بسازید و با طبیعت باشید.
دهانه غار یخ مراد-البرز در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا می باشد و 3 متر عرض و 8 متر طول دارد. در پشت دهانه، یک تالار سنگلاخی به ابعاد 12 در 18 متر و ارتفاع 6 متر قرار دارد. در این تالار تخته سنگی بزرگ به ابعاد 3 در 5 متر وجود دارد که کف آن صیقلی و گود افتاده است.

برای ورود به غار یخ مراد-البرز حتما هد لامپ و لباس گرم همراه داشته باشید. چرا که سرمای هوای غار معمولا به زیر صفر می رسد و البته این یکی از خصوصیات منحصر به فرد این غار نسبت به غارهای دیگر به حساب می آید.

در غار یخ مراد-البرز به دلیل وجود بخار آب و فقدان جریان هوای آزاد در ماه های سر سال، دمای داخلی حداقل 10 درجه از دمای بیرون غار بیشتر است، اما در غار یخ مراد، در ماه های سرد سال، دمای داخل غار از دمای بیرون کمتر است. دلیل این پدیده وجود منافذ فراوان بین فضای درون غار و فضای بیرون غار و ایجاد جریان هوا به علت اختلاف فشار بین دو فضا است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارخفاش دهلران غارهای ایران-غارخفاش دهلران که تنها غار خفاش ایران است 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.

این غارها دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است. غار خفاش دهلران با بیش از 30 هزار خفاش از 7 گونه همچون «دم موشی» از غارهای کمیاب در خاورمیانه به حساب می‌آید.

غارهای ایران-غارخفاش دهلران یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و مطالعاتی در زمینه این پستاندار عجیب است و دانشجویان و محققان باید آن را مورد مطالعه قرار دهند.

غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور، یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمندان به طبیعت گردی ناشناخته مانده است.

غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است و ده‌ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن در آن زندگی می‌کنند.

فراوانی خفاش در این غار باعث می شود در هنگام غروب در زمان خروج این خفاشان از غار که اغلب به صورت دسته های بزرگ انجام می شود، فضای جالبی را برای علاقمندان به طبیعت ایجاد کند.

این خفاش‌ها مسیر سه کیلومتری تا شهر را طی می کنند و بعد از مدتی به محل غار باز می‌گردند. تنها غار خفاش کشور به عنوان پدیده‌ای نادر و طبیعی واقع در استان ایلام، گردشگران بسیاری را در فصل تابستان به سوی خود جذب می‌کند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار رود افشان غارهای ایران-غار رود افشان یکی از زیبا ترین غار های ایران است که در دامنه کوههای حوالی روستایی با همین نام و در استان تهران قرار دارد.
رسیدن به دهانه غار مستلزم اندکی کوهپیمایی است.دهانه بزرگ و تالار وسیع این غار از شاخصه های اصلی آن است. مسیر راهپیمایی در غار حدود 800 متر است.
غار نوردی در این غار کمی سخت است و باید از مسیر های سختی عبور کنید.بعلاوه اینکه برای حرکت در غار حتما نیاز به چراغ قوه قوی دارید. در تالار اصلی و مسیر غار همواره قطرات آب از سقف به زمین می ریزد که همین چکه ها باعث تشکیل طاقدیس و ناودیس های بدیعی شده است.

وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشانه سکونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است. دهلیزی در غار رود افشان وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف است. غار هوایی نمناک و سرد دارد. علی رقم ریزش قطرات آب،کف مسیر غار تنها مرطوب بوده و در نقاط معدودی آب در آن جمع شده است . مسیر این غار رود افشان در اثر فرسایش آب و املاح موجود در آن در زمانی که آب به طور کامل در آن جریان داشته است ایجاد شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار دودزا ورودی کوچک غار دودزا بر بالای تپه ای آهکی کوچکی قرار دارد. راهی از ورودی غار با شیبی تند از میان تخته سنگ های بزرگ به بالای یک تالار بزرگ می رسد. بعداز سطحی شیب دار، هم چنین از دو چاه کوچک، که اولی ۸ متر عمق دارد و بایستی از طناب استفاده کرد، مسیر به پائین ادامه می یابد link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارمزدوران مشهد غارهای ایران -غارمزدوران یا «مزداوند» در 95 كیلومتری مشهد قرار دارد و یكی از قدیمی‌ترین غارهای خراسان لقب گرفته است.

که با یك كیلومتر طول، یکی از بی نظیرترین غاری افقی ایران است. سرتاسر غارمزدوران با ستون‌ها و تشكیلات آهكی جالبی مثل استالاگمیت ها پوشیده شده و از همه مهم ترغارمزدوران كاملا امن و بی خطر است؛ البته اگر ترس شهرنشینان از خفاش را خطر تعبیر نکنیم .

غارمزدوران در سال 1335 توسط دو غارنورد (زنده‌یاد منوچهر مهران و زنده‌یاد خورشیدی) كشف شد که در آن زمان یكی از بزرگ‌ترین غارهای کشف شده در ایران به شمار می رفت. در این غار، یک تالار بسیار بزرگ وجود دارد كه محل زندگی خفاش‌های نسبتا كمیاب «نعل اسبی» است. اگرچه که این روزها به دلیل برق کشی این سالن و روشن بودن همیشگی آن خفاش‌ها مجبور به ترک سالن و پناه بردن به گوشه های دنج و تاریک و دور از دسترس آن شده اند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارقبادقوچان غارهای ایران-غارقبادقوچان غاري است آهکي، در دو شعبة اصلي، با طول تقريبي 120 متر و با حفره‌هايي جانبي که بيش‌تر به همان دو شعبة اصلي منتهي مي‌شوند.

بنا به گفتة مردم محل، در گذشته، در نزديکي غارقبادقوچان شهري به نام «قباد» وجود داشته است که در روزگار نادرشاه به توپ بسته شده و ويران گرديده است.
در پيرامون غارقبادقوچان در زمين‌هاي کشاورزي، گلوله‌هايي به وزن پنج کيلوگرم مشاهده شده است که دو عدد از آن‌ها را کوهنوردان شيرواني در اختيار موزة کوهنوردي قرار داده‌اند.
براي رسيدن به اين غار بايد از قوچان به سوي روستاي «دربادام» رفت و پيش از رسيدن به اين روستا، به سوي روستاي «شيخ کانلو» تغيير مسير داد.

غارقبادقوچان در سال 1369 توسط کوهنوردان شيروان کشف شد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارفارس غارهای ایران-غارفارس در سه کیلومتری روستای ثغوری ونه کیلومتری شهر خضریت بیاض در بخش نیمبلوک شهرستان قائنات در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

نام غارهای ایران-غارفارس برگرفته از نام شهر فارس از شهرهای دوره ساسانی و صدر اسلام بوده است. در میان مردم منطقه این غار با نام‌های غار فارسان، غار پارسان، غار سفید و غار فارس دشت بیاض شناخته می‌شود.

این غار دارای هفت دهنه است که پنج دهنه آن در دامنه جنوبی کوهی بزرگ در شمال روستا قابل رویت است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارکارده مناظر طبیعی روستاها همیشه به عنوان جاذبه های گردشگری به حساب میان ولی این بار وجود دو غار طبیعی با بقایایی از انسان های اولیه بوده گردشگران زیادی را به خودش جلب می کنه. در روستای کارده که تنها ۴۸ کیلومتر با مشهد فاصله داره دره ای به اسم "آل " وجود داره که دو طرفش دو غار رو به روی هم دیده میشه . غار شرقی غار اسکلته و غار غربی غار کارده .دهنه غار شکافی سنگیه به عرض تقریبی ۱ تا ۳ متر و طول ۱۰۰ متری . این غار که خشکه پرتگاه های خطرناکی داره . کوهنوردان اسکلت هایی از انسان های قدیم در این غار پیدا کردن .از مشخصه های اصلی این غار وجود راه های فرعی زیاد و کم ارتفاع و خطرناکه . این غار در ۳ کیلومتری روستای کارده دیده میشه .

آدرس: مشهد ۴۸ کیلومتری مشهد، روستای کارده
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار زری غارهای ایران-غار زری در نه کیلومتری جنوب غربی مشهد در مسیر روستای گلستان وارتفاعات اطراف رودخانه قرار دارد. دهانه غار زری در ارتفاع ۱۰ متری زمین به سمت غرب قرار گرفته است. غار زری پیچ و خم های بسیاری دارد و درون آن فاقد منابع آبی است و ارتفاع غار از سطح دریا ۱۰۱۰ متر می باشد. link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارمغان مشهد غارهای ایران-غارمغان مشهد از جاذبه های طبیعی خراسان رضوی است غارمغان مشهد در ۷۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده است ده مغان در جنوب مشهد و مسیر آن از طریق شهرک سیدی و عبور از جاده خلج می باشد.
غارمغان مشهد دارای دو دهانه است ارتفاع آن از دریا ۲۹۱۰ متر می‌باشد، غارمغان مشهد در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان شهرستان مشهد کشف شده است.
برای رسیدن به روستا و غار مغان مشهد باید از جاده کوهستانی پرپیچ و خمی که از منطقه سیدی در جنوب مشهد و کوه خلج شروع می شود ، ‌عبور کرد و پس از گذشتن از روستاهای بسیار دیدنی منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به روستا و غار مغان مشهد رسید.

غارمغان مشهد متعلق به دوران دوم زمین شناسی است و قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر است. کف مرمرین غار مغان متعلق به دوران دوم زمین شناسی می باشد . کف مرمرین غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده می باشد.
در غارمغان مشهد نمونه های سنگی بسیار تیپیک از بلورهای آراگونیت و کربنات کلسیوم را نیز می توان رویت کرد .
غارمغان مشهد دارای دهلیزها و راههای پر پیچ و خم گوناگونی است که در صورت عدم آشنایی با محیط احتمال گم شد زیاد است . از سقف این غار زیبا ستونهای استالاکتیت و استالاگمیت که از جنس آهکی هستند آویزان است و منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند .

در درون غار چشمه آبی وجود دارد که علاوه برزلالی و گوارایی آن، بسیار سرد است. درون این غار چاههای مختلفی نیز وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها ۲۵ متر می‌باشد، درون بعضی از آنها خفاش‌هایی نیز زندگی می‌کنند، همچنین در این غار پرتگاهی به عرض ۳۵ سانتیمتر وجود دارد.
وجود راهنما برای رفتن به این غار الزامی است
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارهیو غارهای ایران-غارهیو این غار در بخش شمال غربی روستای هیو و درون دره‌ای تفریحی واقع شده است.
همچنین این غار در لایه‌های سنگ‌های آهکی با سن تقریبا 265 میلیون سال موسوم به آهک‌های روته واقع شده است، هرچند این موضوع به معنای سن تشکیل غار نیست، ولی شواهد حاکی از جوان بودن غار است. دهانه 60 سانتی متری غار و شیب زیاد، ورود به آن را مشکل کرده است. بدنه اصلی غار شامل تالار بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت‌هایی به بیش از 23 متر می‌رسد. برای دسترسی به این غار باید از انتهای شمالی روستای هیو خارج شد و از طریق جاده‌ای خاکی به سمت شمال غرب حرکت کرده، بعد از گذشتن از باغ‌های روستای هیو و گذر از کنار گاوداری در کنار رودخانه‌ای قرار گرفت که به سمت غرب می‌رود.
بعد از رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ رودخانه به سمت تپه آن سوی رود رفته و در امتداد همان آب بند، بالای تپه می‌توان دهانه چاه مانند غار را یافت. ورودی غار چاهی به ارتفاع 2.5 متر و شعاع 60 الی 70 سانتی‌متر بوده و بعد از فرود آمدن از آن وارد دالان اصلی شده و پیمایش غار آغاز می‌شود. این غار یک راهروی اصلی دارد که دو تالار را در بر گرفته و به تدریج بر ارتفاع سقف تالار‌ها "استالاگمیت‌"ها و "استلاگتیت‌"های آهکی که گاهی ارتفاع آن‌ها به بیش از هفت متر می‌رسد، چشم‌اندازی زیبا را خلق کرده‌اند. پیمایش کامل این غار دو ساعت زمان می‌برد. و اما تا کنون چه کارهایی برای معرفی این سه غار مهم در استان البرز انجام شده است و گردشگران تا چه حد می‌توانند به دیدن این مناظر بکر و طبیعی امیدوار باشند؟ معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در گفت‌و‌گو با ایسنا بر توسعه زیر ساخت‌ها و فراهم کردن امکانات لازم در نقاط مختلف گردشگری تاکید کرد و گفت: متاسفانه عدم همکاری بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی در راستای توسعه زیر ساخت‌های گردشگری منجر به ضعیف شدن صنعت گردشگری که دومین محور توسعه استان بعد ازکشاورزی محسوب می‌شود، شده است.
ا
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غار های ایران-غارتمندر
غار های ایران-غارتمندر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز و شمال کوه تمندر و روبروی روستای قاسم آباد بریرود شهرستان الیگودرز قرار داره. مدتی است که در دهانه خروجی آب غار های ایران-غارتمندر مکانی برای پرورش ماهی احداث نموده و از آب موجود در غار برای مصرف چند روستا لوله‌کشی ایجاد شده است که سبب بر هم خوردن طبیعت غار شده.


آدرس: الیگودرز ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز، نواحی بریرود و زلفی، رشته کوه تمندر
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارتادوان شیراز غارهای ایران-غارتادوان یکی از بزرگترین غارهای ایران است. دهانة غار تادوان در ارتفاع 200 متري از سطح رودخانة قره آغاج

غارهای ایران-غارتادوان 1200 متری از سطح دریاست. غار تادوان دارای یک دهانه است. طول غار 200 مترست.

غارهای ایران-غارتادوان در 120 کيلومتري شرق شيراز، در کنار رودخانة معروف «قره آغاج» واقع شده است.
دهانة غارهای ایران-غارتادوان بسيار زيبا است و ابعاد آن در حدود 20×30 متر مي‌باشد و درون آن شعبه‌هاي متعددي وجود دارد. پس از عبور از راهروي ورودي و دالاني باريک در سمت چپ، تالار بسيار بزرگي نمايان مي‌شود که طول آن بيش از 60 متر است. عمق يکي از شعبه‌هاي اين غار، که ظاهراً شعبه اصلي آن محسوب مي‌شود، بيش از 500 متر است و به يک باتلاق منتهي مي‌گردد.

در میان مردم بومی، منطقه ای که غار در آن واقع شده است، به تنگ تادوان نیز شهرت دارد.

جانورانی که در داخل غار تادوان زیست میکنند شامل خفاش، سوسری(حشره ای مثل سوسک) و نوعی عنکبوت هستند.

داستانها و افسانه هایی در بین اهالی منطقه رواج دارد . بطور مثال بسیاری بر این عقیده هستند که انتهای غار تادوان به خلیج فارس متصل است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غاربیشاپورکازرون غارهای ایران-غاربیشاپور در فاصله 30 کیلومتری شمال شهر کازرون در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور مهمترین پایتخت ساسانیان، در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌ است و به همین دلیل غارهای ایران-غاربیشاپور به نام شاپور معروف شده‌ است.

مجسمهٔ شاپور با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال کماکان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. در ابتدا به نظر می‏ رسد مجسمه شاپور را پس از ساخته شدن از جای دیگری بدین مکان آورده باشند، ولی با دقت بیشتر آشکار می‏ شود که بر اثر تراشیدن یک ستون سنگی و کاملاً طبیعی موجود در غار پدید آمده است. سر تندیس کاملاً سالم ولی دو دست آن شکسته‌ شده است. برای مدت‏های طولانی و نامعلوم این مجسمه واژگون شده بود تا این که در سال 1336 خورشیدی توسط نیروهای ارتش در جای خود قرار گرفت و پاهای شکسته آن با بتون بازسازی شد.
راه رسیدن به غارهای ایران-غاربیشاپور

غارهای ایران-غاربیشاپور کاملاً مشرف به دره بزرگ و بسیار سرسبزی است. در پایین دست غار روستایی آباد وجود ارد که به روستای شاپور معروف است. تا حدود چهارصد متر پس از روستای شاپور که در جوار غارست، می‏توان با خودروهای معمولی رفت و پس از آن شاید ششصد متر دیگری بتوان با خودروهای دو دیفرانسیل رفت، ولی در نهایت با پیاده روی میتوان به دهانه غار رسید.

از آخرین جای ماشین رو، درست 2400 متر تا دهانه غار شاپور فاصله است. همه این مسیر، سربالایی و در جاهایی نیز پله های سنگی و بتونی است. پیاده‏روی به طور معمول یک ساعت خواهد بود و اگر کوهنورد ورزیده باشید شاید 45 دقیقه هم بتوانید بروید. ظاهرا تاکنون کسی نتوانسته به پایان این غار بسیار بزرگ و مهیب برسد.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غاراصحاب کهف داستان غار اصحاب کهف در زمانی به وقوع پیوست که نزاع شدید در امر معاد و بعثت مردگان بین خداپرستان و مشرکین در گرفته بود، وقوع این قضیه و حدوث این حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جمیع خلائق است، شک و تردیدی برای منکرین باقی نمی گذارد.


بقایای تاریخی همواره مورد توجه ملل مختلف بوده و به فرهنگ و تاریخ غنا بخشیده و در جلب گردشگر و توجه جهانی نیز مؤثر است. غار کهف از جمله اماکن مورد توجهی است که کشورهای مختلف هر نشانه‌ای را مبنای انتساب به اصحاب کهف می‌دانند.

در قصص‌ قرآنى‌ نام‌ گروهى‌ از مؤمنان‌ است که‌ از ستم‌ پادشاهى‌ مشرک‌ به‌ غاری‌ پناه‌ بردند و سالیانى‌ دراز به‌ خوابى‌ عمیق‌ رفته و سپس بیدار شدند.

داستان‌ این‌ گروه‌، با اشاراتى‌ کوتاه‌ در آیات 9 تا 26 سوره کهف یعنی در 27 آیه تشریح شده است.

تعداد اصحاف به طور دقیق معلوم نیست، اگرچه رقم هفت بیشتر در مورد آنها بکار گرفته می شود . در مورد تعداد اصحاب در آیه22 سوره کهف آمده است به زودى خواهند گفت ‏سه تن بودند چهارمین آنها سگشان بود و مى‏گویند پنج تن بودند ششمین آنها سگشان بود تیر در تاریکى مى‏اندازند و عده‏اى مى‏گویند هفت تن بودند و هشتمین آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏تر است جز اندکى کسى شماره آنها را نمى‏داند پس در باره ایشان جز به صورت ظاهر جدال مکن و در مورد آنها از هیچ کس جویا مشو .
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار بره زردایلام غارهای ایران-غار بره زردایلام یکی از جاذبه‌های توریستی و طبیعی استان ایلام است که در مسیر جاده ایلام به دره شهر در امتداد جاده قرار گرفته است.

غارهای ایران-غار بره زردایلام در ارتفاعات سیوان کوه قرار دارد و یک حوضچه آبی، پرده‌های سنگی، صدها ستون و مجسمه استالاکتیتی و استالاگمیتی دارد.

تالارها، چاه‌ها، دهلیزها و دالان‌های متعدی از لحظه ورود به غار تا عمق 350متری نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

سردی هوای داخل غار موجب شده است که در طول سال هیچ نوع جانوری در آن زندگی نکند. ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به 12 متر می‌رسد.

دهانه ورودی غار آنقدر تنگ است که فقط یک نفر بصورت سینه‌خیز می‌تواند عبور کند.

برای رسیدن به این غار باید یا از طریق جاده خاکی مله پنجاب به باریکاب عزیمت کرد و یا از مسیر جاده ایلام - دره شهر به آن جا رفت.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار بنوو شیراز غارهای ایران-غار بنوو شیراز در موقعیت جغرافیایی در استان فارس واقع است. غارهای ایران-غار بنوو شیراز در جنوب روستای عمادده مرکز بخش صحرای باغ از بخشهای لارستان فارس قرار دارد.

غارهای ایران-غار بنوو شیراز که از شگفتی های طبیعت در این قسمت از کشور پهناور ایران میباشد که با وسعتی قریب به 3000 متر مربع و با ارتفاعی نزدیک به 50 متر در دل کوه گاوبست از رشته کوههای زاگرس جنوبی واقع شده است. در خصوص نام این غار شگفت انگیز اقوال مختلفی وجود دارد از آن جمله عده ای بر این عقیده اند که نام اصلی آن داد بنیاد ( محلی که برای دادخواهی) می باشد و گروهی دیگرنیز نام آن را بن وو که رشه لغوی آن در زبان محلی تقریبا" شیبه داد بنیاد هست می دانند.

بهر روی آثار به جای مانده در این محل حکایت از آن دارد که این غار قرنها پیش از ورود اسلام، محل سکونت قبایلی بوده است که با آمدن اسلام به جاهای دیگر خارج از ایران کوچ نموده اند.در این غار بیش از 24 حوض جهت جمع آوری آبی که در طول سال از سقف غار به صورت قطره های ممتد میچکد توسط ساکنان اولیه آن ساخته شده است که در حال حاضر تقریبا" 15 عدد آن سالم مانده و به روال گذشته عشایر ساکن در این محل از آبهای جمع آوری شده استفاده های فراوان می برند. کناره های دیوار غار ۱۲ حوضچه آب تقریبا” به ابعاد ۳×۳٫۵ و در راستای جنوبی ۷ حوضچه به ابعاد ۴×۵ متر وجود داردکه در ضلع غربی آن ۴ پلکان با خیز ۳۰ سانتی متر ساخته شده است.


از عجایب دیگر غارهای ایران-غار بنوو شیراز این که چشمه آب به غایت شیرین آن در تمام فصول سال چه در سالهای پرباران و چه در خشکسالی جاری است. نوشته های برجای مانده بر سنگها حاکی از آن است که این محل روزگاری محل سکونت افرادی بوده است که زبان سانسکریت داشته اند و البته سمبلهايی در بنوو حكايت از وجود دين شيوا برستي در عمادده و بخصوص در غار بنوو دارد. شيوا يا خداي درهم كوبنده هنكامي كه خشم ميكيرد نماد نابودي ظلم و ستم ميباشد. معمولا بيروان شيوا دوست دارند در انزوا زندگي كنند و با رياضت هاي فراوان و گاها جند ساله خود را براي كارهاي عجيب و غريب اماده كنند. بسياري از كارهاي مرتاضان هندي ريشه در شيوابرستي دارد. هم چنین سنگ نوشته ها و آثار حجاری شده در دل کوه و بر روی سنگها و همچنین منزلگاهها در جاهای مختلف و پراکنده در کوه گاوبست حکایت ازآن دارد که این قبیله نسبتا" بزرگ در جاهای مختلف این کوه زندگی میکرده اند که آثاری را مانند برستو(در زبان محلی) یا بارانستان، قلعه قلات، گورستانهای قدیمی که تا چندی پیش اثر آنها قابل مشاهده بود از خود به جای گذاشته اند.link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غار های ایران-غار بتون غار های ایران-غار بتون که هنوز ناشناخته باقی مونده برای ورود به آن باید از تجهیزات کوهنوردی استفاده کرد.
در داخل غار های ایران-غار بتون آب قابل آشامیدن و بسیار سرد جاریه، قندیل های زیبا و آهکی و بی انتها بودنشان از شگفتی های غار بتون سرایان محسوب می شه که هنوز انتهای آن کشف نشده.
غار در یک جبال صخره ای قرار داره که از سنگ های آهکی و رسوبی تشکیل شده.
در داخل غار های ایران-غار بتون می توان انواع تزئینات آهکی از قبیل استلاگمیت، استلاگمیت (لوله ای، میله ای، گل کلمی و غیره)، حوضچه های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز، کلیست و پدیده بی نظیر و کمیاب «مروارید غار» رو مشاهده کرد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار بزنگان سرخس غارهای ایران-غار بزنگان سرخس در نزدیکی روستای بزنگان از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس و ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد واقع شده است و قدمت آن به لحاظ آثار بدست آمده به پیش از میلاد مسیح برمی گردد.

غارهای ایران-غار بزنگان سرخس آهکی بوده و دارای ستون های استالاگتیت و استالاگمیت می باشد و به دلیل بکر بودن هنوز شکل اولیه خود را حفظ کرده است. کف غار خاکی و صاف و دهانه آن رو به شمال و آسمان قرار دارد و درداخل آن نیز چشمه های آب آشامیدنی وجود دارد و از مهمترین غارهای استان خراسان رضوی به شمار می رود.

دهانه غارهای ایران-غار بزنگان سرخس کوچک و حدود هفتاد سانتی متر است. در داخل این غار یک مسیر ساده و کوتاه ۴ متری وجود دارد که با گرفتن طناب در دست می توان به راحتی عمل فرود و صعود را انجام داد. بیشتر مسیر نیز با شیبی ملایم رو به طرف پایین می رود. این غار بر خلاف غار قدیمی بزنگان تقریبا خشک است و از آب و گل اثری نیست.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار بورنیک تهران غارهای ایران-غار بورنیک در ۱۳۵ کیلومتری شرق تهران و فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه در فاصلهٔ ۶ کیلومتری از روستای زیبای هرانده و در ارتفاعات پرنشیب و فراز کوهستانی به نام " بورنی" یا "بورنیک" واقع شده‌است.

راه دسترسی به غارهای ایران-غار بورنیک
از طریق جاده دماوند – فیروزکوه قبل از تونل نمرود، به سمت روستای هرانده تغیی مسیر داده و پس از عبور از روستای هرانده در کنار رودخانه حبله رود و در ارتفاعت آن به غار بورنیک ختم می‌شود.


وجه تسمیه غارهای ایران-غار بورنیک برحسب اظهار نظر اهالی روستا، گروهی نام غار "پورنیک" و دسته‌های دیگر به آن "بورنیک " می‌گویند. پور به گفته اهالی و لهجه محلی به معنای گودال است و نیک پسوند آن است که بر روی هم به معنای گودال نیک یا چاله نیک می‌باشد و شاید پشینیان به عنوان دخمه یا گودالی که عمیق و ژرف است با ترکیب واژه نیک که در اینجا به معنای خوب و بزرگ را می‌دهد بر آن اطلاق کرده باشندو گروه دیگر آنرا بورنیک می‌گویند که از دو کلمه بور و نیک تشکیل یافته‌است .

بور در لهجه محلی تغییر یافته کلمه "بار" است که این کلمه نیز ضمن ترکیب با واژه نیک به معنای محل امن و جایگاه نیک، مصطلح گردیده‌است . البته "بار" در اصل و اساس به معنای ساحل و جای امن هم به کار می‌رود و نام رودبار می‌تواند معنی ساحل و یا کنار رود داشته باشد.

در هر صورت بورنیک یا بارنیک به معنی محل امن خوب می‌باشد. و این نام با توجه به محل قرارگیری غار به خوبی انتخاب شده‌است و از گذشته‌های بسیار دور و شاید از عصر غارنشینی و دوران شکار در ایران، اینجا محل امنی برای زندگی کردن و پناه گرفتن، مورد توجه اقوام پیش از تاریخ در این ناحیه بوده‌است بویژه که دهانه اصلی و عمیق غار در نقطه‌ای در فرا سوی رودخانه قرار دارد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار پلنگ غارهای ایران-غار پلنگ در 12 کیلومتری روستای کُمِه از توابع سمیرم و در جنوب شهرضا واقع شده است.

دهانه غارهای ایران-غار پلنگ بسیار باریک است و باید به صورت خزیده از آن وارد شد و پس از آن محوطه وسیعی قرار دارد.

طول غارهای ایران-غار پلنگ حدود 100 متر می‌باشد. در انتهای غار تخته سنگ بزرگی وجود دارد که شکل پلنگی عظیم‌الجثه در حالت خوابیده را در ذهن تداعی می‌کند به همین جهت این غار با نام پلنگ معروف شده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه یکی از غارهای قدیمی و شگفت‌انگیز استان کرمانشاه است.

غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه در فلات شمالی «پراو» در قسمت شمال غرب قله «شاآودالان» در استان کرمانشاه قرار گرفته است.

در پیرامون غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه جوجار محوطه زیبا و چشمه‌سارهای گوارا و دایمی وجود دارد که محل تفریح کوهنوردان است.

در گذشته دهانه غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه جوجار به‌صورت هولناکی با قطر زیاد رو به آسمان قرار گرفته و با شیب نسبتاً تندی از سوی شرق به پایین کشیده شده و از جهت‌های دیگر با سوراخ‌ها و حفره‌های عمود به دهانه اصلی غار ختم شده بود. اکنون دهانه غار با شیب ملایم و پلکانی با سنگ‌های صاف و صیقلی و رسوباتی که از شستن خاک بیرون به درون غار ایجاد شده تا حدود 50 متر قابل دسترسی برای عموم است.

غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه با عمق 568 متر، پس از غار «پراو» با عمق 752.5 متر در رده دوم عمیق‌ترین غارهای ایران قرار گرفته است.

هنوز غارنوردان ایرانی و حتی خارجی نتوانسته‌اند تا عمق نهایی این غار شگفت انگیز استان کرمانشاه بروند.

غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه با ساختاری متفاوت از بسیاری غارهای عمودی موجود در کشور در بیشتر قسمت‌های خود نیاز به استفاده از تکنیک‌های کار با طناب داشته و حتی در قسمت‌هایی نیاز به صعود از معابر یخی را دارد.

در انتهای بسیاری از فرودها، با حوضچه‌های مملو از آب سرد مواجه می‌شویم که عبور ایمن از آنها تنها با بهره‌گیری از طناب و تکنیک‌های تراورس میسر است.

غارهای ایران-غار جوجارکرمانشاه شگفت انگیز استان کرمانشاه همواره مورد توجه غارنوردان داخلی و خارجی برای ورزش غارنوردی بوده است.

وجود غارهای شگفت انگیز در استان کرمانشاه به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی این استان می‌تواند به توسعه گردشگری دیار سنگ و آب کمک دوچندان کند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غار پروا-عمیق ترین غار ایران غار پروا-عمیق ترین غار ایران یا غار پَرو (به معنی پر آب) نام غاری است در ارتفاع ۳٬۰۵۰ متری کوه پراو، در دوازده کیلومتری شمال‌شرق شهر کرمانشاه که در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون و در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو قرار دارد.

غار پروا-عمیق ترین غار ایران در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد.

در زمان کشف غار پروا-عمیق ترین غار ایران در بیش از ۴۰ سال پیش (۱۹۷۱ میلادی)، بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا بوده‌است و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به آن اطلاق کرده‌اند. این غار به عنوان دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به ثبت رسید. امروزه غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده‌اند که بسیار عمیق‌تر از غار پرو هستند و غار پرو را در لیست عمیق‌ترین غارهای جهان تا رتبه ۲۲۱ پایین آورده‌اند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار پراو وجود دهانه آن در ارتفاع سه‌هزار متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا می‌باشد.

غار پروا-عمیق ترین غار ایران در کرمانشاه با عمق ۷۵۲ متر و طول ۱۴۰۰ متر از جمله عمیق‌ترین و فنی‌ترین غارهای ایران است. تا کنون در این غار پنج نفر کشته‌ شده‌اند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار قوری قلعه کرمانشاه غارهای ایران-غار قوری قلعه کرمانشاه بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا در ۸۶ کیلومتری شهر کرمانشاه در مسیر جاده پاوه و در شمال شهر جوانرود واقع است.


غارهای ایران-غار قوری قلعه کرمانشاه که هم اکنون به عنوان یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه وغرب کشور محسوب می شود، طبق نظر کارشناسان بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایران است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار سهولان مهاباد غارهای ایران-غار سهولان مهاباد یکی از شگفت‌انگیزترین جلوه هاى طبیعت استان آذربایجان غربی غار سهولان می باشد.
غاری که یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهاى طبیعی کشور است.

روستای سهولان در شهر مهاباد شاید تا همین ده سال پیش جزو یکی از روستاهای محروم استان آذربایجان غربی بوه است.
اما امروز به برکت وجود یک غار نه تنها به مهمترین جاذبه گردشگری استان تبدیل شده است بلکه در این روستا تقریبا یک نفر از هر خانواده در صنعت گردشگری فعال شده است.

غارهای ایران-غار سهولان مهاباد را که یک غار آبی است را برای نخستین بار ژاک دمورگان جهانگرد فرانسوی در سال ١٨٩٦ با راهنمایی اهالی روستای سهولان در نزدیکی شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی کشف کرد و تا عمق ٢٠٠ متری آن پیش رفت.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غارکرفتو غار کرفتو بی شک یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی غرب کشور محسوب می شود که ایرانیان باستان بدون داشتن ابزار برقی و تنها با وسایل دستی آن را ایجاد کردند

غار کرفتو مجموعه ای از زیبایی های طبیعی و تلاش انسان های پیشین برای غلبه بر طبیعت و زندگی بهتر و ایمن تر است. این اثر باستانی و تاریخی در صخره مرتفعی حدود 70 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره و با احتساب همین مسافت تقریبی در شرق شهر سقز واقع شده است. غار کرفتو از نوع غارهای آهکی و طبیعی است و به احتمال زیاد در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غار حراء غار حراء کوه نور که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر مکه و کنار راه منا به عرفات بوده است.
به خاطر افزایش شهر مکه امروز در داخل شهر قرار دارد. ارتفاع آن از دریا 621 و از سطح دامنه 281 متر است.
این کوه در تورات جبل فاران نامیده شده و نزد مردم محلی به جبل النور معروف است. شکل آن مخروطی و مستقل از دیگر کوه‌ها است.غار حِرا در بالاترین نقطه‌ی کوه نور واقع شده و آن را به عنوان یکی از کوه‌های بسیار مهم و با فضیلت مکه دانسته‌اند.
درب غار حراء به سمت شمال است و فضای آن گنجایش تقریبی پنج نفر نشسته را دارد.
ارتفاع دهانه‌ی غار حرا 2 متر، عرض آن حدود 1/20 متر و طولش نیز حدود 2 متر است. از عجایب غار حراء آن که انتهای آن کاملاً به سوی مسجد الحرام است و در دهانه‌ی آن می‌توان به سمت بیت المقدس نماز خواند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار کلماکره لرستان غارهای ایران-غار کلماکره غاری که سال گذشته به خاطر جام شیردال درباره‌اش زیاد شنیده‌ایم، اما ناگفته‌ها درباره آن فراوان است.
غارهای ایران-غار کلماکره كه در گزارش‌هاي باستان شناسان، فقط به سفال‌ها و كوزه‌هاي آن اشاره شده بود، اما بعدها به عنوان ششمين گنجينه باستان‌شناسي دنيا معرفي شد كه گنجینه بسیاری از موزه‌ها به آن تعلق دارد! غاري که پس از 16 سال در فهرست آثار ملی قرار گرفت، غارهای ایران-غار کلماکره که بدون نگهبان رها شده و هنوز بوی باروت از آن به مشام می‌رسد!

سرزمين کوهستاني لرستان با وسعتي نزديک به 30 هزار کيلومتر مربع، بخشي از سرزمين ايران را به خود اختصاص داده است. در دل رشته کوههاي زاگرس که از شمال غرب تا جنوب شرق استان لرستان را فرا گرفته است، غارهاي متعددي وجود دارد که آثار متعددي از پيشينه کهن استقرار انسان در آنها يافت شده است.

مسير دسترسي:
براي دستيابي به غار كلماكره، بايد از داخل شهر پلدختر و پس از گذر از رودخانه کشکان و طي کردن منطقه اي به نام «کاوکالي»، پس از طي مسيري در حدود 20 کيلومتر در حاشيه رودخانه کشکان و در دامنه کوه مهله و سپس طي مسيري کوهستاني به طول حدود 15 کيلومتر، با پاي پياده به بالاي غار کلماکره رسيد.
کوه مهله که از نظر زمين شناسي، از تشکيلات آهکي تشکيل شده است، رشته کوهي است که در شمال پلدختر قرار دارد و رودخانه کشکان، آن را از ارتفاعات شرقي جدا مي‌کند. در بالاي ارتفاعات شرقي، منطقه‌اي به نام «واشيان» قرار دارد که جزو مناطق باستاني لرستان است.

link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار کتله خور غارهای ایران-غار کتله خور از سه طبقه تشکیل شده است.
دارای تونل های فرعی و استلاکتیت ها و استلاکمیت ها و ستون های بسیار در گذرگاه های اصلی است وقندیل های مخروطی آویزان از سقف ها در اثر داشتن ناخالصی ها، رنگ های متنوع به خود گرفته اند.
آنها که ترکیبات به همراه نداشته و یا کمتر دارند به صورت بلورهای شیشه ای بسیار شفاف مشاهده می شوند.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غارهای ایران-غار علیصدرهمدان درباره غارهای ایران-غار علیصدرهمدان روایت‌های عجیب زیادی شنیده می‌شود.
غارهای ایران-غار علیصدرهمدان غار شگفت‌انگیزی که طولانی‌ترین غار آبی دنیا لقب گرفته است.

غارهای ایران-غار علیصدرهمدان یکی از جاذبه های اصلی گردشگری همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل آرامگاه با با طاهر وگنجنامه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است.

در غارهای ایران-غار علیصدرهمدان سنگ‌ها و قندیل‌هایی که در این غار وجود دارند به شکل مجسمه‌هایی مثل پنجه عقاب و شیر دوسر درآمده‌اند.
تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ای می‌گفتند این غار ‌بی‌انتهاست؛ گروه دیگری می‌گفتند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است. به همین خاطر غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول 11 هزار و 200 متری آن را طی کنند؛ این غارپیمایی هیجان‌انگیز نکته‌های شگفت‌انگیز دیگری را از طولانی‌ترین غار آبی جهان فاش کرد.


درباره غارهای ایران-غار علیصدرهمدان روایت‌ها و داستان‌های زیادی وجود دارد؛ برخی می‌گویند در زمان جنگ که قتل و غارت مردم را تهدید می‌کرد. روستاییان از این غار به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کردند. درباره نام این غار هم می‌گویند که اسم غار علیصدر در گذشته از اسم چوپانی به نام علی سد یا علی صد گرفته شده که به مرور زمان به علیصدر تغییر کرده است. اما واقعیت این است که در نزدیکی غار، روستایی به نام علیصدر وجود دارد؛ به همین خاطر اسم روستا را روی غار گذاشته‌اند.

از زمانی که غارنوردان و کوهنوران حرفه‌ای نقشه کاملی از غار علیصدر تهیه کردند گردشگران زیادی برای بازدید از این غار زیبا به همدان سفر می‌کنند. وقتی وارد غار علیصدر می‌شوید با ساخته‌های شگفت‌انگیز طبیعت که در مدت چندین هزار سال تشکیل شده‌اند روبه‌رو می‌شوید. دیدن این مناظر آن‌قدر هیجان‌انگیز است که شما متوجه گذر زمان نمی‌شوید.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
880,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
780,000
 • 2 3
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
575,000
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
2,380,000
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی الهی گشت پارسه
2,184,000
 • 5 6
 • آژانس مسافرتی فلات پارس
1,090,000
آژانس مسافرتی بال طلایی آژانس مسافرتی زیما سفر پارس آژانس مسافرتی طاها پرواز محل تبلیغات بنری شما آژانس مسافرتی مرداس گشت
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon